Zbytečné obtěžování občanů

Komentář Jaromíra Drábka

1. 2. 2010
Mají osobní auta platit mýtné jako nákladní?

Jaromír Drábek, místopředseda TOP 09, předseda Národního výboru Mezinárodní obchodní komory

Provoz každého osobního automobilu je u nás již dnes zatížen daní z  přidané hodnoty a spotřební daní z motorových paliv. Na jeden ujetý kilometr tak připadá u běžného osobního automobilu více než jedna koruna odvedená státu.

V současné době je mýtný systém využíván pouze pro zpoplatnění nákladních vozidel. To není nijak nelogické, vždyť osobní automobily opotřebovávají silnice a dálnice mnohem méně než nákladní automobily. Pro zajímavost, jež by neměla ujít naší pozornosti: podle dostupných odborných studií opotřebuje jeden průjezd kamionu silnici přibližně stejně jako průjezd deseti tisíc osobních automobilů!

Zavedení mýtného nově také pro osobní automobily by s sebou přineslo velmi výrazné zvýšení míry obtěžování občanů státním systémem. Každý řidič by si totiž musel pořídit jednotku umožňující zaznamenání průjezdu či ujetých kilometrů po silnici nebo dálnici a starat se o ni. Pokud by při parkování tuto palubní jednotku ponechal bez dozoru uvnitř automobilu, bude riskovat její odcizení; to tedy znamená, že by byl šofér nucen takovou palubní jednotku neustále nosit s sebou...

Rozšíření mýtného na osobní automobily by bylo zároveň další úřední agendou. Nepochybně by přinesla řadu neefektivních činností, které stát musí organizovat, kontrolovat a platit. Pokud by se politici v  parlamentu přece jen rozhodli, že chtějí ještě zvýšit daňové zatížení provozu osobních automobilů, lze takový výnos zajistit jiným způsobem, efektivnějším a s nižšími náklady. Například zvýšením spotřební daně. Je sice pravda, že při zvýšení spotřební daně z motorových paliv hrozí, že ve zvýšené míře budou čeští motoristé jezdit tankovat za hranice, to se však ve skutečnosti vyplatí jen lidem ve velmi úzkém příhraničním pásmu a zároveň jen při velmi výrazném rozdílu ve výši spotřební daně u  nás a v sousedních zemích. Stát však nepotřebuje vybírat více daní. Přesně naopak: je potřeba, aby lépe hospodařil s vybranými financemi a aby snižoval výdaje státních institucí.

Jaromír Drábek
Týden, 1. 2. 2009, Rubrika: Názory a komentáře, Str. 53
Štítky
Osobnosti: Jaromír Drábek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme