Výrok o napadení Grónska zpochybňuje status quo, kritizuje Luděk Niedermayer

Vyjádření příštího amerického prezidenta, že chce dostat pod kontrolu Grónsko, vyvolalo pozornost po celé Evropě. Podle Luďka Niedermayera podobná tvrzení nastolují nebezpečný precedens. „Grónsko není jediný takový výrok. Mrzí mě i to, jak Trump vystoupil vůči Panamě,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus.

9. 1. 2025

Co říkáte na to, že nastupující americký prezident nevyloučil použití vojenské síly proti území, které patří k Dánsku, tedy proti území členského státu NATO?
Pro mě je to jasný apel, že musíme utužit a posílit evropskou spolupráci. Protože naše zájmy ochráníme pouze tehdy, když budeme součástí dobře fungujícího velkého celku, kterým Evropská unie je.

Ale z mého osobního pohledu mě takové výroky strašně mrzí, protože si dovedu představit, jakou velkou radost dělají třeba v Kremlu.

Nahrávají tyto výroky Rusku? A mají se Evropané obávat bezprostředního útoku Američanů na Grónsko, autonomní oblast Dánského království?
Rusko odmítá respektovat systém mezinárodních vztahů stojící na pravidlech a přechází na systém, kdy pravidla bude určovat síla. A je velká chyba, pokud lídři západních demokracií naznačí, že uvažuje tímto směrem.

To o Grónsku není jediný takový výrok. Mrzí mě také to, jak prezident Trump vystoupil vůči Panamě ve věci panamského průplavu. Jakkoliv má tato oblast určitou historii, tak říct, že když bude proplouvání lodí příliš drahé, tak si ten průplav vezmeme zpět, je další věc, která výrazně zpochybňuje status quo.

Brát svou obranu vážně

Podle nastupujícího amerického prezidenta je zapotřebí, aby spojenci v Severoatlantické alianci dávali na obranu pět procent hrubého domácího produktu. Premiér Petr Fiala v této souvislosti řekl, že za realistické považuje bavit se o třech procentech v horizontu několika let. Jaký je váš pohled?
Jsme zpátky u toho, jestli máme stabilní pravidla a dohody, na které se země připravují a které plní, anebo zdali děláme politiku pomocí tweetů a zjevně přepálených výroků.

Ono totiž není všechno jen o penězích. Je to o faktické obranyschopnosti. A je třeba, aby členské země NATO jasně deklarovaly, jak posílí svoji obranyschopnost. Byl by velký problém najít, jak peníze efektivně využít.

A utratit peníze jenom kvůli tomu, abych vykázal, že to číslo není dvě procenta, bez ohledu na cíle, je věru absurdní cesta.

Diskuzi europoslanců Luďka Niederamyera a Alexandra Vondry k výrokům Donalda Trumpa si můžete poslechnout na platformě mujRozhlas

Štítky
Osobnosti: Luděk Niedermayer
Témata: EU, Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme