VV opět otočily. Pomohly schválit církevní zákon ve vládě

11. 1. 2012
Vláda schválila zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Hlasování bylo jednomyslné, pro církevní restituce zvedli ruku i ministři za Věci veřejné, kteří s podporou dříve váhali. Strana tak předvedla další názorový veletoč.

"Shodli jsme se na jednání s panem premiérem, že se peníze na výplatu církvím získají úsporami ve státním rozpočtu a omezením byrokracie, nikoli škrtáním v rozpočtech jednotlivých resortů nebo dokonce na sociálních investicích," řekl John na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu VV. Slovo premiéra je tak podle Johna tím, co přesvědčilo nejmenší vládní stranu, aby dala mandát svým ministrům hlasovat na jednání vlády pro církevní restituce.

"Sami chceme naplnění a dodržení koaliční smlouvy v jiných bodech," řekl LN poslanec VV Petr Skokan.

Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že není důležitý způsob, jakým koalice k dohodě došla, ale výsledek. "To tak někdy v politice bývá, že jednání je složitější," uvedl. Místopředsedkyně VV Karolína Peake vyloučila, že by za souhlas bylo její straně něco přislíbeno. "Vyjednávání ve vládě nikdy nefungovalo tak, že jeden koaliční partner drží druhému pistoli u hlavy," řekla.

Podle návrhu zákona, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím v od roku 2013 za třicet let 59 miliard korun. V úvahu má přitom být brána inflace. Celkově by se tak mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun.

Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu. Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení státního financování církví. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.

"Česká biskupská konference (ČBK) s povděkem kvituje, že kabinet podpořil zákon o narovnání vztahů mezi státem a církvemi a že nedošlo k rozpadu vládní koalice. Rovněž si velmi váží toho, že koalice dodržela slovo dané 17 církvím a náboženským společnostem," uvedla ČBK na své webové stránce.

Podobu majetkového vyrovnání s církvemi ostře kritizuje levicová opozice, která se k zákonu nyní bude moci vyjádřit v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Také většina občanů ČR, podle průzkumů okolo 70 procent, si myslí, že stát by církvím majetek neměl vracet.

Do poslední chvíle VV nevěděly

Ještě před hlasováním vlády se ráno sešel poslanecký klub VV, který nakonec rozhodl, že ministři strany vyrovnání s církvemi podpoří.

Členové vlády za nejmenší vládní stranu nechtěli při odchodu z jednání poslaneckého klubu svůj postoj komentovat. Vicepremiérka Peake později informace potvrdila v textové zprávě.

"Domnívám se, že jsme východisko nalezli. V souladu s koaliční smlouvou podpoříme církevní restituce," oznámila. O věci podle ní vedení VV v noci jednalo jak uvnitř koalice, tak s církvemi.

Úterní jednání Věcí veřejných, které se táhlo do noci, skončilo bez jasného výsledku. Stranické vedení bylo v názoru na přístup k restitucím rozdělené na polovinu poté, co v pondělí premiér Petr Nečas pohrozil tím, že z vlády odvolá ministry za VV, kteří by nepodpořili zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, připravený na základě loňské dohody 17 církví a tří vládních politických stran.

Podle Peake se její strana právě po tomto ultimátu snažila o nalezení co nejodpovědnějšího východiska z "naprosto nesmylsně vyhrocené" situace.

tin

lidovky.cz, 11. 1. 2012, Rubrika: Domov

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme