Vláda promarnila několik let dobrých ekonomických časů
(editovaný přepis rozhovoru s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem)
Vladimír KROC, moderátor
Návrh státního rozpočtu na příští rok zlepší život občanům a pomůže i podnikatelům a živnostníkům. Je to rozpočet, který chce, aby ekonomika zůstala konkurenceschopná, nezaostávala a byla moderní. Poslancům to dnes před projednávání návrhu rozpočtu řekl premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že návrh rozpočtu je dobrý a přináší rekordní investice na potřebné projekty i více peněz na důchody. Návrh počítá se schodkem 40 miliard korun. Pane Kalousku, Vy jste označil návrh rozpočtu za protireformní a přerozdělovací. Proč?
Miroslav KALOUSEK, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
V rozpočtu není ani náznak změn rozpočtové legislativy, které by snižovaly ze zákona povinné výdaje a bohužel podíl investic vůči celkovým výdajům je stále mnohem nižší, než býval v době krize. Vláda promarnila několik let dobrých ekonomických časů, aby tuto společnost udělala mnohem odolnější proti budoucí krizi. Neudělala jediný reformní krok, poměr ze zákona o povinných výdajích se zvyšuje a investice zdaleka nedosahují poměrně ani té úrovně, která byla kritizována jako nízká v době krize. Všechny reformní kroky byly zrušeny, rozpočet se projídá a nemyslí se na budoucnost. Odpovědné rozpočtování nespočívá jenom v tom, jak Vám to vyjde příští rok, ale jak nastavíte trendy, aby Vám to vyšlo i v dobách horších. A na ty bohužel vláda vůbec nemyslí a riskuje osud sociálně nejslabších.
Vladimír KROC, moderátor
Výdaje na investice ve výši 122 miliardy korun se mají meziročně zvýšit o 32 miliard. To se Vám zdá málo?
Miroslav KALOUSEK, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
Vláda plánuje dávat 122 miliard na investice a má přitom o 353 miliard korun víc, než měla naše vláda v roce 2012. Z těchto 353 miliard investuje pouze o 8,5 miliard víc, ale zato téměř o 80 miliard víc dává na státní zaměstnance, kterých mezitím dokázala přijmout o desetitisíce navíc. Takže to samozřejmě málo je, jestliže si vezmete poměr investic vůči celkovým výdajům v roce 2012, tak to bylo 10 %, teď je to 8 %. To znamená, že poměr investičních výdajů k projídání je dnes v době ekonomického růstu mnohem horší, než býval v době krize. Proto říkám, že to je protireformní rozpočet, který myslí na dnešek a vůbec nemyslí na zítřek.
Vladimír KROC, moderátor
Jak dosáhnout toho, aby byl rozpočet vyrovnaný? Vládu svazují mimo jiné mandatorní výdaje státu.
Miroslav KALOUSEK, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
To je přesně ono. Vláda svojí rozpočtovou politikou a rozpočtovou legislativou mandatorní výdaje stále navyšuje. Podíl mandatorních výdajů se musí naopak snižovat. To je otázka nezbytných reformních kroků v povinných pojistných systémech, zejména sociální a zdravotní pojištění. Je úsměvné, že vláda říká, že dává 40 miliard důchodcům a 30 miliard do školství. Dobře, to je 70 miliard, ale vláda bude mít o 150 miliard vyšší příjmy. Tak kde je těch dalších 80 miliard? Já Vám to řeknu. Ty jsou v naprosto nezodpovědném projídání, v neinvestičních nákupech, v dárečcích typu slevy na jízdném a v rozhazovačné politice vlády, kdy se ty peníze spotřebují během jednoho roku, aniž by jakkoli mířily do budoucnosti, na investice do infrastruktury, investice do vědy a výzkumu. Pokud ty projekty vláda pro svojí neschopnost nemá připravené, tak se ty peníze mají ušetřit, aby, až přijde naráz budoucí krize, z nich bylo možné sanovat ty nejslabší a nejchudší. Nic z toho vláda nedělá. Chová se úplně stejně, jako byste se choval Vy, kdyby Váš dům zasáhla povodeň, Vy byste ten dům opravil a říkal si: „Snad už žádná povodeň nepřijde,“ ale ona přijde. Vláda pro větší odolnost vůči budoucí povodni nedělá vůbec nic. To je strašlivá neodpovědnost.
Vladimír KROC, moderátor
„Navrhovaný rozpočet posílí koupěschopnou poptávku obyvatel,“ řekl předseda KSČM Filip. Vypadá to, že komunisté návrh rozpočtu podpoří a ten bude schválen.
Miroslav KALOUSEK, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
On je to komunistický návrh, takže když je to komunistický návrh, tak je logické, že ho komunisté podpoří. To je takový mýtus, že když si půjčíme a rozdáme lidem peníze, tak si budou více kupovat. To je sice pravda, ale samozřejmě na tom nevyděláme, protože do rozpočtu se dostane jenom poměrně malá část těch peněz. Znovu opakuji, že nejsem fundamentalista, deficit je i v dobrých časech ospravedlnitelný za předpokladu, že jsou v něm zahrnuty náklady na nezbytné reformy pro budoucí stabilizaci, to jsou pojistné systémy, sociální, zdravotní pojištění, nebo jsou v něm zahrnuty mimořádně efektivní investice, kdy si půjčujete, abyste zlepšil budoucnost. Vláda si nepůjčuje proto, aby zlepšovala budoucnost. Vláda si půjčuje proto, aby to projedla naprosto neefektivními výdaji. Proto jsme navrhli snížení celkových výdajů o 40 miliard, což je směšná částka, protože celkové výdaje jsou 1,5 bilionu, takže 40 miliard se v tom dá ušetřit za odpoledne. Něco se spravit dá a něco se spravit nedá, protože by se musely změnit zákony.
Zdroj: Ozvěny dne, ČRo Radiožurnál, 24. 10. 2018