Válek: Z Tečky se může stát elektronický zdravotnický kompas

Aplikace Tečka je dnes v Česku téměř bez využití. Ministerstvo zdravotnictví z ní ale plánuje vytvořit multifunkční nástroj, který má lidem usnadnit orientaci v záznamech a zefektivnit putování zdravotnickým systémem.

26. 10. 2022

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 má nyní aplikaci Tečka v mobilu víc než šest milionů obyvatel Česka. Nástroj je přitom nyní v tuzemsku téměř bez využití – lidem se do aplikace sice nahrávají certifikáty o očkování či absolvovaných testech, k prokazování se v rámci protiepidemických opatření už ale neslouží.

Ani do budoucna by se podle Válka z Tečky neměla znovu stát vstupenka určující, kdo smí do kina nebo restaurace. Využít ji ale chce coby elektronický zdravotnický kompas.

„Chceme, aby se v Tečce – pokud o to občan bude mít zájem – objevovaly i další informace. Aby se dozvěděl, jaká jiná očkování dostal a mohl si naplánovat přeočkování, třeba proti tetanu. Finální cíl je, aby se z Tečky stal elektronický průkaz pacienta, dovedu si představit, že půjdete na CT vyšetření, praktický lékař vám žádanku nahraje do Tečky a v nemocnici ji pouze nahrají do systému," nastínil ministr pro Seznam Zprávy.

Funkcí by ale podle něj postupně aplikace měla mít ještě víc. „Mohla by být místem, kde bude mít pacient finálně svou zdravotnickou dokumentaci, propouštěcí zprávy, informace o očkování, informace o tom, že jako řidič prošel prohlídkou a nemusí na ni znovu chodit. Technicky tam může být cokoliv včetně informací o lécích, čili propojení s lékovým záznamem," doplnil ministr.

Aplikace by se tak podle ministra také musela přejmenovat. Nový název sice ještě zřejmý není, Válek ale hovoří o „elektronickém průkazu pacienta." Před několika dny potom v Senátu zmiňoval pojem eKarta.

Zdroj: Seznam zprávy, 26.10.2022

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme