Umíme si představit koaliční kompromis s programem ČSSD, ale ne se stylem jeho vedení

12. 9. 2009
* Pane poslanče, vy už jste se přiznal k tomu, že můžete za světovou ekonomickou krizi i za to, že stojíte za panem Melčákem, tak byste se měl přiznat i k tomu, že stojíte za rozhodnutím Ústavního soudu, které zrušilo v říjnu volby.

To byla moje ironická reakce na vystoupení pana Paroubka, který říkal, že mohu úplně za vše. To je reakce, kterou nechci používat vůči inteligentním čtenářům vašeho listu.

* Já narážím na to, že jste se stal součástí argumentace soudu. Soudkyně Eliška Wagnerová použila váš dřívější výrok, že ústavně čistá cesta neprošla, protože podle ní mají předčasné volby následovat do 60 dnů, ale jelikož během těchto dvou měsíců nikdo z poslanců nemá nárok na výplatu, tak se přijal zákon o zkrácení funkčního období. Vy jste jí dal do ruky argument, že poslanci nehledali ústavně čisté řešení, ale že jednali z nízkých pohnutek...

Můj ty bože, kdybych vynesl nějaké státní tajemství, tak by ta vaše otázka byla na místě, ale tohle přece viděla celá veřejnost v přímém přenosu. Poslanecká sněmovna se rozhodovala mezi dvěma ústavními novelami. Mezi tou, kterou navrhl Senát a kterou schvalujeme dnes (v pátek), a mezi zákonem o jednorázovém zkrácení volebního období. V přímém přenosu každý viděl, že TOP 09, ODS, KDU-ČSL dávaly přednost trvalé novele ústavy a soc. demokracie trvala na tom, co bylo schváleno. Samozřejmě bez hlasů sociální demokracie nelze schválit ústavní zákon. Muselo být schváleno, pro co byla většina. Řada poslanců sociální demokracie se ale nemohla smířit s tím, že by dva měsíce před volbami museli vyklidit kancelář a přestat brát plat. Je tady snad někdo, kdo to neví?

* Co říkáte na hysterii, která zavládla mezi politiky?

Ústavní soud rozhodl. Chcemeli ctít ústavní práva, nezbývá politikům nic jiného, ať už si o tom myslí cokoliv, než to rozhodnutí plně respektovat. Právnická veřejnost v právnické praxi ještě dlouho bude diskutovat o relevanci tohoto rozhodnutí. Nicméně pro politickou praxi je to jasné. Padlo rozhodnutí Ústavního soudu, sklapněme kramfleky, přizpůsobme tomu politickou praxi a najděme řešení k co nejrychlejším předčasným volbám. Mě velmi znepokojily výroky zejména pana předsedy Paroubka vůči Ústavnímu soudu, které by se téměř daly vykládat jako výhrůžky.

* Nebyl sám. Pustil se do něj prezident i předseda ODS.

Mě znepokojily výroky pana Paroubka, ale prosím - zásadně odmítám všechny výroky, kterých se dopouští zákonodárný sbor nebo Senát vůči soudní moci. Rozsudek mohu kritizovat, že s ním nesouhlasím, ale nemohu ho nerespektovat a nemohu se dopouštět výroků, které by mohly znít buď jako výhrůžka, nebo jako nátlak. To myslím, že by demokratický politik měl vědět v každé vteřině, byť tak vypjaté, jakou teď prožívají zejména lídři politických stran.

* Samozřejmě je to dáno tím, že stranám peníze tečou do kampaně. Jak vás to ovlivní? Jste malá strana, nechcete si půjčovat. Vydržíte s dechem?

Za prvé nejsme malá strana, nicméně komplikaci to pro nás představuje, ale je to řekněme manažerská komplikace. Musíme změnit strategii voleb, buď se nám podaří získat ještě nějaké prostředky, protože kampaň bude nákladnější, nebo další prostředky mít nebudeme a pak budeme muset v kampani vypustit nákladné akce, ale s tím si poradíme. To je marginálie proti jinému problému, který mě trápí mnohem víc, a sice že listopadový termín voleb zvyšuje pravděpodobnost rozpočtového provizoria na rok 2010 téměř k jistotě.

* Říkáte, že máte omezené prostředky, ale přece jen za dva měsíce, co existujete, jste získali od dárců 23 miliónů. Jiné strany vám závidí, protože takovýto přísun peněz nezažívají. Jak to děláte?

My si vážíme dárců, kteří chtějí podpořit politickou alternativu, a my politickou alternativu nabízíme. Já se někdy dojmu, když podepisuji darovací smlouvy ve výši tisíce korun a zjistím, že se jedná o důchodce nebo důchodkyni. Umím si představit, že tisícikoruna od důchodce je stejná oběť jako milióny od podnikatele. Každý finanční dar je úplně stejně významný, protože je to nejen finanční, ale i morální podpora.

* Není to také proto, že jste byl ministrem financí a před tím předsedou rozpočtového výboru, měl jste pod palcem tok peněz po celé republice, a někteří dárci jsou vám vděční za to, že jste jim v minulosti pomohl nebo v budoucnosti pomůžete?

Já v tom souvislost nevidím, protože když jsem se snažil požádat o sponzorský dar pro stranu, v které jsem se angažoval v minulosti dlouhá léta, velmi často jsem slyšel: nezlob se, vás nepodpořím, vy mi nemáte co říct. Přestože jsem byl předsedou rozpočtového výboru a ministrem financí. To, že teď máme co říct, vidím jako důvod, že najednou ta podpora existuje.

* Za krátký čas se vaše strana zviditelnila. Čím myslíte, že se to stalo, že je tady najednou poptávka po tomto zboží?

Máme co nabídnout a máme radost, že veřejnost to reflektuje. A vsadili jsme na inteligentního, přemýšlivého voliče. To nemá nic společného, jak někdy píší komentátoři vašeho listu, při vší úctě k nim, s tloušťkou peněženky. To je společné pouze s ochotou zamyslet se nad stavem a vývojem společnosti a nad realitou či nerealitou těch či oněch volebních slibů. A my říkáme, že nemůžeme slibovat žádné nové úlevy, nemůžeme slibovat žádné další snižování daní, že jediné, co můžeme slíbit, je odvaha, kompetence, profesionalita, léčení nemocných míst ekonomicko-sociálních systémů, které krize odhalila v celé nahotě. My říkáme, že se musíme soustředit na tohle, a jedním dechem také říkáme, že neexistuje léčba, která může úplně nebolet. Ať už jdete k zubaři nebo ať léčíte penzijní či zdravotní systém, vyjde to úplně stejně. Problém je, že čím později to řešíte, tím víc vás to bolí jak u zubaře, tak ve veřejných rozpočtech.

* Můžete děkovat Pánu Bohu, když to takhle řeknu, za ekonomickou krizi, protože program, který nabízíte, do dnešní situace zapadá. Nepřipadá vám, že vám krize hraje do karet?

Děkuji Pánu Bohu za mnohé, ale určitě ne za světovou ekonomickou krizi. Jsem přesvědčen, že Bůh má velký smysl pro humor, přesto bych ho asi šokoval, kdybych mu děkoval za světovou ekonomickou krizi. Nevím, jestli bych se chtěl něčeho takového dopustit. Celosvětová ekonomická krize, jako každá krize, je problém a je to taky příležitost a výzva, která vás přiměje zmobilizovat rezervy a kompetence k tomu, abyste vyřešil dlouho odkládané problémy.

* V době konjunktury by se vám výroky typu, že se musí šetřit, říkaly hůř.

V době konjunktury by se možná nemusely prosazovat tak důsledně.

* Někteří vás podezírají, že jste na úsporném balíčku domluven s ministrem Janotou, který vám dělal náměstka.

Já s ním nejsem domluven. Janota naprosto pragmaticky a stoprocentně plní svoji úlohu nepolitického ministra a snaží se snížit deficit změnou rozpočtové legislativy. Moje řešení by se týkalo pouze výdajové strany. Řešení sociálních demokratů logicky by kladlo větší důraz na příjmovou stranu. Janota to dává půl na půl a z jeho hlediska je to jediná možnost nepolitického ministra, kterou může udělat.

* To řešení má ještě šanci v Senátu, na který by mohly přejít pravomoci Sněmovny. Měl by tam svůj balíček Janota předložit?

Neustále všechny prosím - proboha, vezměme rozum do hrsti. 80 miliard jsou jednak obrovské peníze a jednak to obrovsky prodraží ztrátu dluhu, ale také - to se málo zdůrazňuje - je to důležitý signál pro zahraniční trhy, které kupují naše dluhopisy. Proto Janotu podporuji, proto mě tolik zklamal poslanec Doktor, když řekl, že ODS nechce experimentovat s živými lidmi, a proto mě potěšil Topolánkův i Nečasův obrat v minulých dnech, kdy začali uvažovat o tom, že by Janotův balíček podpořili.

* K situaci, která může nastat po volbách. Proč si zužujete koaliční potenciál ostrým vymezením vůči Jiřímu Paroubkovi a vedení soc. demokracie? Z čeho pramení váš odpor vůči šéfovi ČSSD?

My za prvé nebudeme populističtí a budeme říkat i nepříjemné věci a za druhé jsme slíbili, že se pokusíme dělat politiku jinak než dryáčník stylem normalizačních funkcionářů. My samozřejmě jako konzervativní strana si umíme představit koaliční kompromis s programem sociální demokracie. To je něco, co politický profesionál musí být schopen domluvit, ale nejsme připraveni - to je výrok našeho předsedy a stojíme za ním všichni - udělat dohodu se stylem politiky, kterou v tuto chvíli představuje oficiální vedení soc. demokracie.

* Teď byste o pana Paroubka neopřel ani kolo, ale před třemi lety jste s ním chtěl udělat vládu.

Před třemi lety jsem s ním vyjednával koalici. Ta situace dopadla tak, jak dopadla. A jsem za to rád.

* Tehdy vám nevadil jeho styl politiky?

Já se s panem Paroubkem bavím dodnes a jsem s výjimkou jednoho jediného člověka ve Sněmovně schopen si sednout ke stolu s každým. Neumíme si ale představit, že budeme ve vládě s někým, kdo vyhrožuje Ústavnímu soudu.

* To znamená ani s panem Topolánkem?

Pan Topolánek - pokud jsem si všiml - vyjádřil obrovský nesouhlas s výrokem Ústavního soudu, ale současně varoval před válkou mezi institucemi.

* A zároveň dodal, stejně jako pan Paroubek, že si dokáže představit omezení pravomocí Ústavního soudu, což je taky svým způsobem vyhrožování.

Mohu vás ujistit, že TOP 09 do toho bude mít co mluvit v kterékoliv vládě. V žádném případě nebudeme souhlasit s tím, aby se diskuse o pravomoci Ústavního soudu otvírala bezprostředně, protože ať by byla otevřena s těmi nejušlechtilejšími motivy, tak by to nutně muselo vypadat jako odplata nebo výhrůžka. Tím vůbec nechci říct, že právní úprava jakékoliv ústavní instituce, Ústavní soud nevyjímaje, je věčná. Osobně bych si sám také uměl představit nějaké úpravy, např. jsem nikdy nepochopil, proč do Ústavního soudu mohou být jmenováni lidé, kteří nikdy nesoudili. Myslím, že to nějakou praxi chce.

* V programu máte deset zásad, kterými se chcete řídit. Mezi nimi říkáte, že politický konkurent není váš nepřítel, kterého je třeba ničit, ale partner, který jedná se stejnou společenskou odpovědnosti jako vy. Myslíte si to samé o Davidu Rathovi, kterému většinou nemůžete přijít na jméno?

Říkal jsem, že dokážu jednat s kýmkoli kromě jednoho člověka. Budu se snažit polepšit, ale to je v tomto případě mimořádný úkol. Náš pan předseda o dr. Rathovi říká, že to je levný model Benita pro Středočeský kraj.

* Zpátky ke koaličnímu potenciálu. Zajímalo by mě, jestli to, co říkáte, znamená definitivní rozhodnutí nejít do vlády se soc. demokraty?

To znamená přesně to, co říkáme, to znamená, že se nenechám vašimi otázkami posunout ani o centimetr dál.

* Ale jako dobrý křesťan víte, že napravit se může každý. Dáváte šanci sociálním demokratům se napravit?

Přece nejsme žádní kazatelé morálky, my nemáme žádné právo někomu říkat, ať se chová tak či onak. My se zařídíme podle toho, co slibujeme svým voličům. Po volbách je naším nejpřirozenějším partnerem ODS. Podle toho, jak dopadnou volby, je možné si představit, jak domlouváme programový kompromis s programem soc. demokracie, neumíme si ale představit koaliční dohodu se stylem politiky, kterou v reálné politice praktikuje vedení soc. dem.

* Co říkáte na názory z ODS, např. Topolánka, že hlas pro TOP 09 je hlasem pro Paroubka, protože aby mohla vzniknout pravicová vláda, musí vyhrát ODS?

Nechci být škodolibý, ale mohl bych říci, že pokud by měla vyhrát silná pravicová strana, tak by měla vyhrát TOP 09. Mě ty jejich výroky mrzí, protože jsou to lidé, ke kterým mám většinou respekt a přátelství. V nervozitě, místo aby přemýšleli, kde dělají chyby, si vytvářejí nepřítele. Kdyby TOP 09 a ODS získaly většinu, tak je jedno, kdo volby vyhraje.

* Po 25 letech jste odešel z KDU-ČSL. Lidovci mají slabé preference. Bylo by vám líto, kdyby se lidovci nedostali do Sněmovny?

V předvolebním čase jakýkoli komentář vůči straně, kde jsem prožil většinu svého aktivního života, by nemohl znít objektivně. Já se ho zdržím. V té straně mám řadu přátel a nepřeji jim nic špatného, přeji jim štěstí a nebudu jim vyčítat, že mi berou voliče. Nerozumím ale jejich přístupu, jak chtějí čelit ekonomické krizi. Na jejich plakátech čtu, že dobrý den je, když dostanu jedničku, a ve středu jsem viděl, že dobrý den je, když s komunisty prohlasovali šrotovné.

* Navrhujete radikálně o pětinu snížit provozní náklady státu. Kde konkrétně?

To je problém, který řeší každá firma, která snižuje své náklady o desítky procent ze sociálních a existenčních důvodů. Musí propustit některé zaměstnance, aby uchovala další místa, protože když to neudělá, bude muset zrušit všechny. Jestliže se tak chovají všichni, bylo by neodpovědné, kdyby se stát choval jinak. Já jsem na Vysočině navštívil některé podniky: Agrostroj, Tokoz Žďár nad Sázavou. Všude se snižují stavy a všude se s tím zaměstnanci smiřují a rozumějí tomu, protože cítí loajalitu ke své firmě. Třeba že jim poklesnou platy po dobu krize. Státní zaměstnanci také nemohou počítat s růstem mezd, na který byli po léta konjunktury zvyklí. Ve většině resortů je přezaměstnanost. Mělo by se to týkat také rušení některých pracovišť, institucí a některých agend, které jsou na centrální úrovni zbytečné. Například kompetence regionálního školství se s reformou veřejné správy převedla na krajské úřady a tam vyrostla personálně velmi náročná pracoviště, ale na ministerstvu školství absurdně přibyli pracovníci. Druhá věc jsou podpůrné programy, které resorty financují z národních zdrojů, protože jsme si nezvykli na to, že evropské peníze mohou financovat národní programy.

* Na propagačních materiálech jste využili podobiznu předsedy organizačního výboru TOP 09 Karla Schwarzenberga na známce. Podle mě se živý člověk dostane na známku pouze jako prezident. Chtěli jste tím naznačit, že váš předseda je i váš kandidát na příštího prezidenta?

To nás upřímně řečeno nenapadlo. Motiv je jiný, ale díky za nápad. Jako prezidenta si ho umím určitě představit. My jsme tím ale chtěli říci, že pan Schwarzenberg se staví za každého kandidáta na kandidátkách TOP 09, že je chce s platnou známkou doručit až do parlamentu.

* Česko bude hledat eurokomisaře, mluví se o Janu Švejnarovi, Vladimíru Špidlovi. Koho byste vy tam nejraději viděl?

My jsme to nediskutovali. Můj osobní názor je, že evropský komisař by měl mít elementární politické zkušenosti.

* Myslíte pana Švejnara?

Já bych hledal mezi politicky zkušenými, je to politická funkce a každé řemeslo vyžaduje zkušenost. Vy, než jste mě přišel prudit s rozhovorem, jste si musel něco odkroutit jako elév. To znamená, že být evropským komisařem bez sebemenší politické zkušenosti je něco, co není vyloučeno, ale co bych nepovažoval za šťastné.

Oldřich Danda
Právo, 12. 9. 2009, Rubrika: Rozhovor, Strana: 8
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme