Uchazeči z úřadů práce přejdou pod agentury
V době vysoké nezaměstnanosti navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí zapojit do hledání práce personální agentury. Na práci s nezaměstnanými nemají kvůli starostem o dávky úřady čas. Na druhý pokus hodlá ministerstvo práce zapojit do zprostředkování zaměstnání soukromé agentury. Podle aktuálního návrhu mají o uchazeče soutěžit, postará se o ně ta nejlevnější. Novinka by mohla začít fungovat nejdříve od ledna 2014.
Opatření na zapojení agentur práce platí už od loňského roku, úřady práce ho však nevyužívají. Důvodem je špatné nastavení zákona - stanoví agentuře odměnu pět tisíc korun, aniž by musela garantovat, že si dotyčný práci udrží i po zkušební době.
Ministerstvo proto navrhuje upravit zákon. V okamžiku převzetí uchazeče do péče by měla agentura nárok na pětistovku na administrativu. Teprve poté, co by ho umístila do práce na dobu neurčitou a on v ní vydržel šest měsíců, mohla by žádat odměnu. Na agentury by úřady dělaly výběrové řízení. Ta, která by nabídla nejnižší cenu za zprostředkování, by od úřadů práce nezaměstnané přebírala. Strop na částku za zprostředkování návrh stanoví na 6 250 korun za hlavu. Peníze navíc z rozpočtu ministerstvo údajně potřebovat nebude - odměna agentuře bude kompenzována tím, že díky nalezení práce dotyčný přestane čerpat dávky od státu. Uchazeč by místo na úřad docházel do agentury a na pohovory k firmám, kam by ho poslala. O tom, jak režim dodržuje, by musela agentura reportovat úřadům.
Personální agentury se děsí velké administrativy a podmínku nalezení práce na dobu neurčitou považují za nesplnitelnou. „Dnes samy firmy mnoho lidí zaměstnávají na dobu určitou. Navíc člověka, který je na úřadu práce přes dvanáct měsíců nebo je obtížně zaměstnatelný, těžko zaměstnají na neurčito,“ soudí Luboš Rejchrt, country manažer agentury Grafton.
I ministerstvo už teď připouští, že bude muset dojít ke změně, aby opatření v praxi fungovalo, obě strany proto vytvořily pracovní skupinu. „Dovedu si představit, že by šlo i o práci na dobu určitou, nicméně musela by trvat alespoň například šest měsíců,“ říká Štefan Duháň, ředitel odboru politiky zaměstnanosti ministerstva práce.
Rejchrt navrhuje zahrnout do návrhu i možnost agenturního zaměstnávání, kdy je pracovník zaměstnán přímo agenturou a ta ho přiděluje do různých firem.
Jestli novinka pomůže lidem najít práci, někteří pochybují. „Aktuálně stejně není co nabízet, na jedno volné místo připadá třicet uchazečů. Víc by nám pomohlo posílení kapacit - nestačíme s tolika uchazeči pracovat. Navíc na rozdíl od agentur úřady práce umí s dlouhodobě nezaměstnanými pracovat,“ uvedl ředitel jednoho z moravských úřadů, který si nepřál být jmenován.
Bez práce bylo na konci března 587 tisíc lidí, což je po letošním únoru druhé nejvyšší číslo v historii Česka. Rekordní nedostatek práce se nešťastně sešel s kolapsem politiky zaměstnanosti. Ten má na svědomí bývalý ministr Jaromír Drábek, který za svého působení věnoval nejvíc času zavádění nových IT projektů na ministerstvu. Jeho nástupkyně Ludmila Müllerová se teď chce pokusit o nápravu. Od zítra by měla začít úřadovat jí vybraná generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková, která na ministerstvu dlouhodobě působila v odboru zaměstnanosti.
Mladá fronta DNES, 30. 4. 2013, rubrika: Ekonomika, str. 1