TOP 09 slibuje snižování schodku rozpočtu

30. 11. 2009

Strana se pokusí změnit dosavadní pravidla pro tok peněz od státu do pok laden měst a obcí

Konzervativní proevropská strana, jak TOP 09 charakterizuje samu sebe, si o víkendu v pražském TOP hotelu zvolila vedení a oznámila, že v příštích letech se bude podílet jen na takové vládní koalici, která se zaváže k razantnímu a věrohodnému snižování deficitu veřejných rozpočtů.

Sněm připravovaný bývalým členem KDU-ČSL, poslancem Miroslavem Kalouskem, dopadl přesně tak, jak byl naplánován. Předsedou strany se stal senátor Karel Schwarzenberg, jeho prvním zástupcem Kalousek. Další čtyři místopředsednické posty obsadili kandidáti navržení přípravným výborem strany - Jaromír Drábek, Ludmila Müllerová, Pavol Lukša a Marek Ženíšek. V nejužším vedení i výkonném výboru strany převládají bývalí členové KDU-ČSL.

Za jeden z hlavních úkolů, pokud volební výsledek umožní straně participovat na vládě, považuje TOP 09 stabilizaci veřejných financí. Podle jejích ekonomických stratégů by se to mohlo povést během pěti let, a to v případě, že se schodek bude každoročně snižovat o jedno procento HDP. V roce 2015 by tak země mohla přijmout euro. Detailní program, ve kterém budou zahrnuty i návrhy penzijní a zdravotnické reformy, chce strana zpracovat do března. Po vnitrostranické diskuzi ho v dubnu představí veřejnosti. „My jsme si vytvořili své desatero, máme své zásady a důkladně pracujeme na kapitolách programu, které s pomocí boží se potom ucelí v jedno," řekl Schwarzenberg.

Nová strana však ještě jeden stěžejní úkol, který vyplývá z jejího úzkého spojení s hnutím Starostů a nezávislých: „Chci, abychom si uvědomili, že máme povinnost zajistit lidem na venkově srovnatelné podmínky pro život. A nechceme připustit, aby z vesnic byly skanzeny, kam jezdí lufťáci trávit víkendy. Chceme otevřeně pojmenovávat problémy a řešit je. Jsem proto ráda, že hlas nás venkovanů bude slyšet a že se stane naší top prioritou," uvedla místopředsedkyně Müllerová.

TOP 09 tak bude stranou, která se pokusí změnit pravidla pro tok peněz ze státního rozpočtu do pokladen měst a obcí. Podstatu připravované změny popisuje Kalousek jako systém, při němž by čtyři velká města, tedy například Praha, „o žádné příjmy nepřicházela, pouze by se přibrzdily, aby je menší města a obce mohly dohnat".

Jana Havligerová
E15, 30. 11. 2009, Rubrika: Události, Str: 2
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme