Sedm otázek pro politiky: Jak chcete letos řešit krizi?
Největšími riziky hospodářské krize jsou schodek státního rozpočtu, rostoucí nezaměstnanost a horší dostupnost bankovních úvěrů pro firmy. Souhlasíte s tímto výčtem?
TOP 09: Ano, každé z těchto rizik má však jiný charakter. Schodek státního rozpočtu je dlouhodobým strukturálním problémem, který hospodářská krize jen zvýraznila. Rostoucí nezaměstnanost je obvyklým jevem doprovázejícím hospodářskou recesi, je však jevem střednědobým a správná hospodářská politika státu může urychlit pokles nezaměstnanosti v období počínající konjunktury. Dostupnost bankovních úvěrů je faktor, který stát může ovlivnit jen velmi málo.
Jak byste zasáhli proti rozpočtovému deficitu? Dáváte přednost zvýšení daní, anebo škrtání výdajů?
TOP 09: vidí řešení jednoznačně ve snížení výdajů státního rozpočtu. Zvýšení daní by totiž mělo negativní vliv na vývoj ekonomiky a zejména v období, kdy ekonomika neroste, by bylo zvyšování daňové zátěže velmi nepatřičným krokem. Není tedy jiného východiska než odstranit rozpočtový deficit snížením státních výdajů.
Jaké daně byste zvyšovali? (pouze položky, které by vynesly nad 10 miliard korun)
TOP 09: Žádné.
Jaké výdaje byste snížili? (pouze položky, které by ušetřily nad 10 miliard korun)
TOP 09: Snížit je třeba zejména takzvané vládní výdaje, tedy výdaje provozního charakteru, které chceme snížit o 20 %. Řada agend, které stát vykonává, je zbytečných. Budeme prosazovat zprůhlednění toku veřejných financí. Veřejné zakázky musí být pod veřejnou kontrolou, tedy celý postup zadávání veřejných zakázek by měl být veřejně přístupný. Je nezbytné snížit i mandatorní výdaje státu, a to zejména tam, kde jsou vypláceny různé dávky příjemcům, kteří je buď nepotřebují, nebo kteří neplní zákonné podmínky pro jejich čerpání. Z toho vyplývá, že je třeba výrazně zpřísnit podmínky i kontrolu vyplácení sociálních dávek. Není možné, aby polovina populace byla příjemcem sociálních dávek. Sociální dávka má sloužit jako prvek sociální odpovědnosti společnosti vůči těm nejpotřebnějším, nikoliv jako součást běžného příjmu.
Jak může stát pomoci v boji s nezaměstnaností?
TOP 09: V první řadě nesmí stát vytvářet podmínky pro zvyšování nezaměstnanosti, tedy nesmí zvyšovat daně, protože zvyšování daní brzdí ekonomický růst a tím i tvorbu pracovních míst. Co se týká aktivních opatření státu při boji s nezaměstnaností, nepomůže umělé vytváření pracovních míst, ať už v rozpočtové či ve výrobní sféře. Ke snížení nezaměstnanosti může stát přispět zejména zrušením zbytečných administrativních povinností pro zaměstnavatele, zvýšením úrovně vzdělanosti, rozvojem infrastruktury a efektivní podporou exportu.
Jak přimět banky, aby zlepšily podmínky pro poskytování úvěrů firmám?
TOP 09: Nejdůležitější je zachování rovných a férových podmínek pro ekonomickou činnost. Každé zvýhodnění či selektivní opatření, které upřednostňuje jednotlivý podnik nebo jednotlivý sektor hospodářství má ve svém důsledku negativní dopad na národní hospodářství jako celek.
Existuje ještě nějaké opatření, které by umožnilo krizi co nejdříve překonat?
Nejdůležitější je zachování rovných a férových podmínek pro ekonomickou činnost. Každé zvýhodnění či selektivní opatření, které upřednostňuje jednotlivý podnik nebo jednotlivý sektor hospodářství má ve svém důsledku negativní dopad na národní hospodářství jako celek.