Schwarzenberg: Zemanův let s PPF? Jinde by za to musel odstoupit

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

V jiné evropské zemi by musel podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga prezident Miloš Zeman odstoupit za to, že k letu ze státní návštěvy Číny využil letoun pronajatý skupinou PPF. „Nechat se pozvat těmi, jejichž zájmy v Číně propagoval, zanechává značnou pachuť,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Schwarzenberg. Chce vést TOP 09 i do příštích voleb.

30. 10. 2014

28. říjen měl pozoruhodný průběh. Začalo to tím, že se prezident Zeman vrátil z Číny soukromým letadlem pronajatým finanční skupinou PPF. Našlo se dost lidí, kteří se tomu podivovali. Myslíte si, že si tohle představitel státu může dovolit? Nebo je to spíš špatná vizitka pro Českou republiku, že nedokáže zajistitpro svého prezidenta takové letadlo, které by se mohlo vrátit nadenstátního svátku bez mezipřistání?
Ten vládní airbus musí přistát. Já s ním cestova lsvého času do Japonska, takže vím, že na to, aby letěl bez mezipřistání, nestačí. Odůvodnění, že se večeře v Číně protáhla, je pro mě liché. Každý hostitel pochopí, když mu host řekne: máme státní svátek, musím nejpozději v tu a tu hodinu odletět, to není nezdvořilé. Každý pochopí, že hlava státu musí být včas na státní svátek. Ale nechat se pozvat těmi, jejichž zájmy v Číně propagoval - a já jsem pro, aby podporoval český export - to zanechává značnou pachuť. Řekněme, že v evropských státech, v jiných, by asi kvůli tomu hlava státu musela odstoupit.

Vyzval byste tedy teď pana Zemana, že by měl ze své funkce odstoupit?
Podívejte se, on říká tolik věcí, které škodí této zemi, že tohle je ještě menší věc. To je to hrozné.

Bude mít Česká republika něco z toho, co opakují postupně premiér Sobotka, ministr zahraničí Zaorálek a nyní i prezident Zeman v Číně, že Čína je nedělitelná, včetněTchaj-wanua Tibetu, a o nevměšování do vnitřních záležitostí Číny?
Já vám něco řeknu. Jednotu Číny jsme uznávali od začátku. My jsme nikdy, ani já, přes všechno přátelství s dalajlámou, neuznali tibetskou vládu v exilu. Totéž platí pro Tchaj-wan, který je velkým investorem u nás. Ale neuznávali jsme je, protože hájíme princip jednotné Číny. Závažnější je, že se udělal kotoul v jiné záležitosti skrývající se podformulí„ nevměšovat se do vnitřních záležitostí“ Číny, to jest nemluvit o lidských právech. Je mi to líto. V Číně jsou vážně porušována. Nejen vůči Tibetu. O tom nemluvit je proti hrdé tradici naší zahraniční politiky. Teď členové vlády slavnostně prohlašují, že se tomu budou vyhýbat a to je pro mě neštěstí. To je přitom to jediné, kde ještě česká zahraniční politika byla mezinárodně k zaznamenání.

Mezi vyznamenanými ke státnímu svátku jsou lidé jako sir Nicholas Winton, Winston Churchill, vojáci, kteří zahynuli v Afghánistánu, kněz Toufar umučený komunisty. Na druhou stranu i lidé jako slovenský premiér Fico, režisér Renč, který pomáhal Zemanovi v kampani a také režisér Robert Sedláček, který přebíral vyznamenání ve fleecové bundě. Měli ho na přebírání vyznamenání vůbec pustit?
Když má pozvánku od prezidenta, tak ho těžko můžou vyhodit. Každý si vybere své hosty a on si ho vybral. Odměna podporovatelů osoby Miloše Zemana státním vyznamenáním je pozoruhodný počin. Winston Churchill, to je hezké, ale je to padesát let po jeho smrti. Je to poněkud zvláštní. Snad by mohl příště vyznamenat prezidenta Wilsona, když už se jmenuje nádraží hlavní a ne Wilsonovo. Sám se sluní v odlesku Winstona Churchilla, než že by Winston Churchill z toho něco měl. Že dostal vyznamenání sir Nicholas Winton, to byl ten nejlepší nápad. Zaplaťpánbůh za to. Ale s odpuštěním Natálie Gorbaněvská, statečná žena, dostala jen medaili. Ptám se, jestli by nemohla dostat aspoň řád TGM. Je tu taky otázka, jestli by neměl vyznamenat taky Mustafu Džemileva, který seděl tři roky za to, že protestoval proti okupaci Československa, ale teď místo vyznamenání musí poslouchat výzvy pana prezidenta, aby se smířil s tím, že je Krym ruský. To je naše odměna. Velice smutné.

Působení v minulé vládě se na nás lepí

Rozleželo se vám už do komunálních a senátních voleb, na co v nich doplatila TOP 09?
Je tady spousta příčin. Většinou je to naše vlastní vina. Vůbec to nepopírám.

Doplatili jste na to, že jste byli ve vládě, která prosazovala nepopulární reformy?
Samozřejmě. To se na nás lepí jako hovno na košili. Naše působení v té vládě a jak skončila. Tak špatně jsme v té vládě nepůsobili, ale její neslavný konec, to nás pronásleduje. Za druhé za největší chybu považuji, a to je moje vina, že byla kampaň falešně postavená. Měli jsme se zabývat komunálními problémy. A pak nás poškodily spory v Praze, o tom nebudiž pochyb.

Vy jste v závěru kampaně zdůrazňovali, že budete bojovat proti kmotrům, estébákům, komunistům a fízlům. Dá se podle výsledku voleb říci, že to téma už dnes veřejnost tolik „nebere“?
Vůbec. Podívejte se, když vidíte, jak kmotříci prosperují, tak lidé nevěří, že se někdo vypořádá s kmotry. Ačkoli to musím Tomáši Hudečkovi přiznat, že on je opravdu v Praze odstřihl od vlivu. To se mu podařilo, ale nikdo to nepřiznal. Estébáci se teď derou do nejvyšších míst ve státě. To, že to dnes lidem moc nevadí, to jsme vypozorovali. Bohužel.

Neuvažoval jste po tom drtivém výsledku pro TOP 09 ani chvíli o rezignaci?
Prozatím ještě ne. Ne, že bych nebyl připraven, pokud by si to členové přáli. Pak samozřejmě, poněvadž na té židli tolik nelpím. Po té porážce se to ale musím snažit napravit.

Budu kandidovat na předsedu TOP 09, chci ji vést do voleb

Další volby, krajské, budou až za dva roky, volby do Sněmovny dokonce až za tři roky. To dává stranám, které neuspěly, šanci, aby se vzpamatovaly. Co musí TOP 09 udělat, aby vás nepotkal osud ODA nebo Unie svobody?
Všechny složky strany jsem požádal, aby udělaly pořádnou analýzu, co se u nich stalo. Chyby z mé strany jsem vám řekl a ty musíme napravit. Musíme se mnohem více soustředit na lokální záležitosti, to jsme zanedbali. Taky musí přijít už i nějací mladší lidé. Vidím několik talentů. Nemůžeme se spoléhat na to, že knížecí fajfka všechno napraví.

Kdy vy sám se rozhodnete, zda chcete vést TOP 09 i do příštích voleb?
Podívejte se, v mém věku to záleží především na tom, jak vám slouží zdraví. Letos mi zemřel mladší bratr, tak už se pak na sebe dívám s určitým pochybováním...

Ptám se proto, že podle Miroslava Kalouska by ten, kdo bude příští rok zvolen do čela TOP 09, měl být i lídrem pro volby v roce 2017. Vy počítáte s tím, že budete příští rok kandidovat na předsedu?
Budu kandidovat.

A když budete zdravý, chcete vést stranu i do příštích parlamentních voleb?
Ano.

Je podle vás pro významnou část veřejnosti ještě atraktivní duo Schwarzenberg a Kalousek? Protože za vámi dvěma je ve straně poněkud díra...
Právě proto jsem říkal, že vím o několika lidech, které teď musíme věrohodně posunout kupředu. Aby lidé viděli, že máme tým, který je také správně generačně rozložený.

Zeptám se vás na dvě konkrétní jména. Uspěli jste v eurovolbách s bývalým viceguvernérem ČNB Luďkem Niedermayerem a bývalým místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem. Jsou to takoví lidé, u nichž byste si přál, aby své nestranictví změnili na členství v TOP 09 a angažovali se v ní víc?
Podívejte se, lidé, kteří sedí v Bruselu, zde mnoho dělat nemohou. Jsou plně zaměstnaní tam. Jde spíše o lidi, kteří působí v krajích a ukázali se jako spolehliví.

Takže v lidech jako Niedermayer či Pospíšil nevidíte budoucnost TOP 09?
Ale jo (velmi naléhavým, zvýšeným hlasem - pozn. autora), ale když jsou v Bruselu a berou-li svou práci vážně, tak musejí sedět tam. Aby byl europoslanec celý čas doma, je na hovno. Ale my se teď v Bruselu musíme prokázat jako rovnocenná složka Evropské lidové strany.

Doufám ve spolupráci s ODS, slučování zatím ne

Překvapila mě vaše slova v jednom z rozhovorů,v časopisu Týden, že TOP 09 není pravicová, ale konzervativní strana. Znamená to, že jste vzdali boj o post lídra na pravici?
Promiňte, to jsem vždycky říkal, že jsme konzervativní strana.

Vidíte do budoucna možnost užší spolupráce s ODS nebo lidovci, kteří jsou také konzervativní strana, případně i možnost sloučení?
Spolupráce doufám bude užší, ale sloučení je nesmírně obtížný proces. V celých dějinách se to u nás podařilo, když se dvě katolické strany sloučily ve stranu lidovou a podruhé, když se křesťanští demokraté Vaška Bendy sloučili s ODS. Ale to bylo ve výjimečné situaci, kdy Benda uznal, že sami by neměli velké šance. A tak se spojil s Klausem. Byl bych pro úzkou spolupráci a když se to bude dařit, je možné po letech o sloučení uvažovat. Ale pro začátek bych doporučil spolupráci. To je to, co je nutné.

Jen pro upřesnění. Spolupráci s ODS, s lidovci, nebo oběma stranami?
Podívejte se. Teď spíše s ODS, protože lidovci jsou ve vládě. Je těžká spolupráce opoziční a vládní strany. Sdílíme, lidovci a my, několik podstatných ideálů. Obě strany vycházejí z křesťanských ideálů, z křesťanského učení, ale oni jsou ve vládě a my v opozici. Kdyby byli v opozici, bylo by to něco jiného.

Už víte, co uděláte pro to, aby v příštích parlamentních volbách bez vás nekandidovali Starostové a nezávislí?
Snad si uvědomí, že na té spolupráci bylo něco dobrého. Teď se emoce zklidňují, musím si s nimi o tom promluvit.

Josef Kopecký

iDNES.cz, 29. 10. 2014, rubrika: Domácí

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Témata: EU, Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme