Schwarzenberg: Vztahy v koalici se budou ještě zhoršovat

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

23. 10. 2011

Karel Schwarzenberg má za sebou úspěšný, i když nijak překvapivý víkend. TOP 09 ho potvrdila ve funkci předsedy strany a navíc ho vyslala do boje o Hrad. V první funkci si Schwarzenberg dává za cíl objíždění jednotlivých krajů, v té druhé by rád "tmelil" národ, což se podle něj současnému prezidentovi zrovna nedaří. A ani spolupráce ve vládní koalici prý nefunguje, jak by měla. "Blíží se další, krajské volby a lidé mají ve svých vlastních stranách potíže, takže musejí vykázat vítězství nad svým protivníkem," vysvětluje si staronový předseda TOP 09 a ministr zahraničí v jedné osobě stoupající napětí v koalici.

Máte za sebou jedno volební období v čele strany. Co TOP 09 během těch dvou let mohla udělat lépe?

Jak jsem tady otevřeně řekl, nebyli jsme dostatečně připravení na senátní volby, které jsme také, jak známo, nevyhráli. To byla veliká chyba. Také se nám nepovedlo, byť to už naše chyba nebyla, že jsme jako nejsilnější strana nedostali v Praze primátora. Ale bylo mi jasné, že se tam kmotři z obou stran domluvili a že to nebude průchodné (lídrem kandidátky byl bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, primátorem se nakonec stal gynekolog Bohuslav Svoboda z ODS za podpory ČSSD – pozn. red.). Taky bych byl šťastnější, kdyby v koalici byla lepší spolupráce, to se stále ještě nedaří tak, jak bych si představoval. A mnohé naznačuje, že se to bude ještě zhoršovat. 

Co to naznačuje?

Chování lidí před rokem a dnes. To je poněkud odlišné. Teď se všichni obávají své strany a tak dále.

A čím si to vysvětlujete, to zhoršení vztahů?

Blíží se další volby a mají ve svých vlastních stranách potíže, takže musejí vykázat vítězství nad svým protivníkem.

Co chcete v druhém období svého šéfování TOP 09 dělat jinak?

Doufám, že budu mít trochu víc času podívat se do krajů, což se mi teď kvůli návalu práce na ministerstvu zahraničí příliš nedařilo. Ale pro mě je styk s kraji, s lidmi zvenku, ať je to Ústecko, Slezsko a tak dále, nesmírně důležitý. Dále se chci zaměřit na systematické školení spolupracovníků a rád bych se poohlédl venku, kde to dělají nejlépe. Musíme naše lidi motivovat, aby věděli, že se musejí stále učit. 

Proč není ve straně slyšet nikdo jiný kromě vašich ministrů a předsedy poslaneckého klubu? Působí to dojmem, jako by vám chyběly osobnosti.

Nemá to být kakofonie. A v jiných stranách ostatní představitelé také slyšet nejsou.

V ODS se přeci k různým věcem vyjadřují i další, například poslanci Boris Šťastný, Petr Tluchoř, Pavel Drobil a jiní...

No, a jak ODS dopadla. V tomhle, při nejlepší vůli a přátelství, pro nás ODS skutečně vzor není. Každý by měl být jasně slyšet na své úrovni. To znamená politici z komunálu ve svých městech, krajští politici by měli být slyšet ve svých krajích. A ministři a předsednictvo klubu naprosto stačí na celostátní úrovni. Víc by znamenalo jenom kakofonii.

Čím ještě se chcete od ostatních pravicových stran, tedy především od ODS vymezovat?

Především tím, že my jsme skutečně konzervativní strana, zatímco ódéeska to o sobě jen tvrdí. Ve skutečnosti ta strana převzala duchovní dědictví národních socialistů čili brkounů, kteroužto značku se teď snaží vzkřísit Paroubek. Můžeme tam zaznamenat benešovce a příznivce Jirky Stříbrného (zakladatel Strany radikálních socialistů v období první republiky – pozn.red.). Ony se ty politické postoje dědí mnohem více, než si člověk myslí.

A na koho tedy myšlenkově navazuje TOP 09?

Trochu se z toho vymykáme, protože jsme nevznikli automaticky po roce '90. Samozřejmě jsou nám blízké některé myšlenky Rašína, nejlepšího ministra financí za první republiky, dále staročechů. Ale co se týče některých hospodářských otázek, tam jsme dědici spíše starších liberálů.

Na sjezdu jste přijal kandidaturu na prezidenta. Jak hodnotíte úřadování toho současného, Václava Klause?

Václav Klaus je zajímavý člověk, kromobyčejně inteligentní, velice pilný. To jsou jeho kladné stránky. Bohužel není prezidentem, který by ten národ více stmelil, spíše ho rozdělil. A když se budeme bavit přímo o politice, tak spoustu těch názorů, co se týče Evropy nebo jistých sporných osobností, které se v poslední době objevily na politické scéně, tam s ním opravdu nesouhlasím. 

Řekl jste, že český prezident by měl být strážce politické odpovědnosti a politické morálky. Je tedy Václav Klaus tímto strážcem?

Já jsem řekl, že by jím prezident měl být, ne že to teď tak je (smích).

Pokud byste tedy odešel na Hrad, komu ve straně byste rád předal pomyslné žezlo?

Přirozeným nástupcem by byl spoluzakladatel strany Mirek Kalousek. Ale kdyby nechtěl, dokázal bych si živě představit několik dalších nástupců.

Koho?
Například Drábka, ten by byl velmi dobrý. Velice se osvědčil Leoš Heger (ministři práce a sociálních věcí a zdravotnictví – pozn.red.) a dokážu si představit, že ještě někdo v poslaneckém klubu dokáže vykrystalizovat, ale ti asi ještě pár let budou potřebovat. 

Premiér Nečas prý ve vládním kabinetu plánuje radikální změny. Slyšel jste o tom?

Nic jsem o tom neslyšel, ale on je samé překvapení, tak uvidíme, co ho tentokrát napadne.

Iva Vokurková

tyden.cz, 23. 10. 2011, Rubrika: Domácí/Politika

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme