Schwarzenberg: Už předloni jsem říkal, že TOP 09 na reformy šeredně doplatí

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

18. 8. 2012

Pane předsedo TOP 09, v posledních předvolebních průzkumech předběhla vaši stranu už i mimoparlamentní KDU-ČSL. Není to pro vás signálem, že děláte něco špatně?

Já vám něco řeknu: když jsme vytvářeli koalici v roce 2010, já a Miroslav Kalousek jsme souhlasili, že přijmeme ta ministerstva, kterých se budou týkat nejtvrdší opatření. Ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí. Tehdy jsem Kalouskovi řekl: to je sice krásné, že bereme odpovědnost, že opravdu máme šanci reformy provést, ale v příštích volbách na to šeredně doplatíme. Tedy celkově vzato jsem to očekával. Myslím ale, že se to přece jen ještě trochu narovná.

Chcete říct, že jste tehdy byl smířen s tím, že budete stranou jednoho volebního období?

Ne, ne. Myslím si, že zůstaneme ve Sněmovně i po dalších volbách, budeme tam ale mít menší zastoupení než v minulosti. Musíme se to snažit dohnat. Kampaň jsme ještě nezačali. KDU-ČSL nemá co jiného na práci, tudíž pracuje pilně. Navíc je to stará, zavedená strana, která má své voliče. V tom je jejich výhoda, o které vůbec nepochybuji. Čili já to vidím optimisticky, ale že nebudeme mít tolik procent jako před dvěma lety, jsem opravdu čekal.

Jsou to ale opravdu jen nepopulární reformy, které vám berou voličské hlasy?

Je bohužel pravda, že tato vláda nemá bůhvíjak bezvadný obraz. Různé skandály, odvolání, na to samozřejmě doplácíme. Do toho ještě aféra paní Parkanové, to také má svůj vliv.

Nemyslíte, že v poslední době ztrácíte body u voličů i kvůli některým excesům vašeho prvního místopředsedy Miroslava Kalouska?

Excesy bych to nenazval. To, že používá jadrné výrazy, s tím bych souhlasil. Některým útlocitným lidem to může vadit, to připouštím.

Někteří jeho kritici teď vyčítají i vám, že Kalouska takříkajíc kryjete.

Samozřejmě. Já ho považuji za velmi dobrého ministra financí a jednoho z nejinteligentnějších politiků v České republice. Společně jsme stranu TOP 09 vybudovali. Žádné z těch podezření vůči jeho osobě nebylo ani v nejmenším prokázáno. Samozřejmě že ho bráním. Byla by ostuda, kdybych to nedělal, kdybych se přizpůsobil různým médiím a nejrůznějším populistům, kteří teď volají po jeho odvolání. To mě ani nenapadne.

Dalším tématem, které této vládě a potažmo vaší straně teď bere preference, jsou církevní restituce. Ty shodou okolností ve středu shodili senátoři. Myslíte, že v září po -slan ci veto Senátu přehlasují?

Verdikt Senátu jsem čekal, to bylo přece jasné. Jestli to projde ve Sněmovně, to ví pán Bůh, já to nevím. Doufám, že restituce projdou. Samozřejmě se může stát, že se někteří z koaličních poslanců zaleknou klesajících preferencí a mohou si začít myslet, že když otočí, že si tím získají u voličů nějakou popularitu. Což je veliký omyl.

Naznačujete, že takový názorový veletoč může udělat i někdo z vaší strany?

Ne.

Takže myslíte třeba někoho z ODS?

Nikoho nechci jmenovat. Ale jak známo, už se to v minulých dobách stalo.

Proti církevním restitucím každopádně nevystupuje jen levicová opozice a podle průzkumů většina veřejnosti. Nedávno se ozvali i někteří duchovní, kteří poslance a senátory vyzvali, aby pro návrh zákona nehlasovali. Podle nich je prý špatně, když církve náhle získají ohromný majetek a stanou se tak ekonomicky nejsilnější silou v zemi.

S tímhle nesouhlasím a ani nevím, kdo něco takového řekl, jestli je to někdo věhlasný…

Například evangelický farář Miloš Rejchrt…

Miloš Rejchrt je člověk, kterého velice obdivuju. Je to bezvadný člověk, ale v tomhle s ním nesouhlasím. Nejdřív je potřeba nastavit právní stav, a pak se můžeme bavit o dalších věcech. Nectím stanovisko, že by se nemělo vracet, co bylo ukradeno, protože je to pro nás výhodnější.

Ano, co bylo ukradeno po únoru 1948. Sílí však hlasy, že restituční zákon je chybně připravený a že jde mnohdy před toto datum – že sahá až někam k pozemkové reformě.

To je s odpuštěním trapné. Ať mi někdo dokáže, kde. Ostatně, například co se týká židovského majetku: tam je ten problém, že byl samozřejmě konfiskován za nacismu. Ale spousta věcí se nevrátila do února 1948! Takže prosím, buďme rozumní, a podívejme se, kde je právo.

Upozorňuje se také na to, že první prodej vráceného majetku je osvobozen od daně z převodu nemovitosti. Církve tak mohou vrácené budovy hned se ziskem prodat.

Takhle je to přece ale u všech restitucí, tady nemají církve žádnou výjimku.

Stěžuje si i Svaz restituentů v zemědělství: ten poukazuje na to, že komunisté zabavili mnoho majetku i soukromým zemědělcům, na rozdíl od církevního majetku jim však jejich pozemky nikdo vracet nehodlá. Podle nich tak stát neměří stejným metrem.

V tom budou asi mít pravdu. Vím, že je tu spousta sedláků, kteří dodnes nic nedostali zpátky.

Měla by vláda v dohledné době napravit i tuto křivdu?

Musíme se na to konečně už důkladně podívat. Doteď tomu bránily zájmy lidí a společností, kteří se v devadesátých letech těchto pozemků ujali a bývalé majitele vystrnadili. Takové případy znám i ze svého okolí.

Ve Sněmovně se bude o církevních restitucích hlasovat definitivně v září. Měl by ten zákon projít pak ještě nějakou revizí, aby se odstranily všechny pochybnosti?

Podle mého názoru bychom to měli už schválit, a kdyby se v tom zákoně objevily nějaké problémy, vždycky se dá novelizovat, můžeme o tom ve Sněmovně mluvit a zjednat nápravu. Tak jako u jiných zákonů. Čili jsem proti, abychom ten proces prodlužovali pod záminkou, že chceme ten zákon opravit.

Dokázal byste předpovědět, jak se k tomuto kontroverznímu zákonu postaví prezident Václav Klaus? Někteří jeho poradci ostatně církevní restituce kritizují.

To nevím. On má vlastní úmysly a úvahy a já nejsem klausolog.

Před několika dny se přetřásal vztah TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí. Spekulovalo se o jejich rozštěpení. Vy jste tyto fámy přirovnal k příšeře z jezera Loch Ness. Legrační na tom je, že zrovna ten den vašeho přirovnání ono údajné monstrum někdo opět vyfotil. Není i na spekulacích vašeho možného rozchodu se Starosty něco pravdy?

Ona se už zase vynořila? No vidíte. K těm spekulacím: věřím, že by si to mnoho lidí přálo. Věřím i tomu, že někteří poslanci za Starosty mohou být nešťastní z některých slov Miroslava Kalouska, nemusí to být jen poslanci z Věcí veřejných, to se může stát každému. Někteří nadávají i na mě, což o to. Ale že by se to štěpilo, to ne. Vždyť by taková věc šla přímo proti vlastním zájmům Starostů. Oni mají jistě zdravý pud sebezáchovy, a dokud budou chtít prosazovat své zájmy, tak to spojení budou držet.

Faktem ale je, že vaše smlouva skutečně koncem roku vyprší, a pak se bude jednat o nové. Výsledky jednání zatím nechce předjímat vůbec nikdo…

Ano. Jednání teprve budou, počkejme si na ně.

Také vnímáte to, co řekl Miroslav Kalousek, že mezi Starosty je i spousta levicových členů, kterým nepopulární reformy prosazované TOP 09 úplně nevoní? Zvlášť, když je potom musí obhajovat u sebe v obcích?

Asi nějací takoví budou. Ne všichni jsou z našich kroků šťastní, tomu věřím také. Ani náš poslanecký klub není ve všem stoprocentně zajedno. Rozumíte, já bych také raději lidem rozdával, než od nich bral. Ale situace je zkrátka velice složitá. Měli bychom se ale radovat, že i když máme teď pokles HDP, prozatím si ve srovnání s jinými evropskými zeměmi stojíme více než dobře.

Vy sám souhlasíte se zvyšováním daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, které je součástí stabilizačního balíčku?

Okolo toho se dnes dělá obrovský povyk, ale ve skutečnosti to hraje mnohem menší roli.

Ukázalo se však, že zase tak velký přínos pro státní kasu zvyšování DPH nemá.

Je to pravda, ale výkonnost ekonomiky klesá všeobecně, tím pádem i odvod DPH, to je naprosto jasné.

Čili se zvyšováním souhlasíte.

Ano. Jsem také pro větší investice do hospodářství, až se rámcová situace spojí. Kdybychom teď rozfofrovali peníze, nemělo by to výsledek a naopak by nám chyběly, když je naděje, že se to opravdu zotaví. Nemá smysl házet peníze do vody, která teď odteče, rozumíte.

Kandidujete na Hrad. Kdy přesně začne ostrá část vaší prezidentské kampaně a jak bude vypadat? Předpokládám, že teď na dovolené sbíráte síly.

Samozřejmě se už připravuji, přemýšlím a tak dále. Před námi jsou ale ještě krajské a senátní volby, takže teprve až ty skončí, začneme se zabývat volbou prezidentskou.

Už jste ohlásil, že po celou dobu vaší kampaně zůstanete šéfem české diplomacie. Jak skloubíte kampaň s dost náročným programem ministra zahraničí? K tomu jste přece jen ještě předsedou vládní strany.

Už jsem vám jednou řekl, že bych to zvládl. Kdybych cítil, že to nezvládnu, tak učiním patřičné kroky. Prozatím si na to troufám.

Jste tedy srozuměn s tím, že třeba budete muset jezdit od města k městu, mluvit s občany…

Ano, to už jsem vám řekl! Proč chcete, abych vám potvrdil to, co jsem vám už jednou říkal? Já si za svým slovem stojím. Co jsem řekl, to platí.

Jak na vás zatím probíhající kampaň působí? Nemyslím tím jednotlivé kandidáty, ale spíš celek.

Nehodnotím to. Po pravdě řečeno jsem se tím ani doteď nezabýval.

Vaši protikandidáti srší různými nápady. Probereme si je jeden po druhém: Vladimír Dlouhý chce například rozvinout diskusi o snížení věkové hranice volební účasti. Mohli by tak volit už šestnáctiletí.

Blbost. Já vám řeknu upřímně, když si vzpomenu na svoji moudrost – když mi bylo šestnáct, a když se podívám na své vlastní děti v tomto věku, tak si myslím, že je to velice populistický tah. K volebnímu právu patří jistá zralost, sám jsem tehdy příliš zralý nebyl. Považuji to za nešťastné.

Jiří Dienstbier, kandidát ČSSD, by zase rád umožnil homosexuálním párům adoptovat děti.

Nouzové řešení. Opět vím z vlastní zkušenosti s různými dětmi, že minimálně do puberty potřebují otce i matku. Dva otcové nebo dvě matky je nenahradí. V zásadě bych nebyl proti, znám i případy, kdy se například dvě matky o dítě staraly vzorně, ale nepovažuji to za žádoucí řešení. Pro bych byl opravdu jen v nouzi.

Jaký je váš pohled na dnešní pochod homosexuálů Prahou v rámci festivalu Prague Pride?

Ať si každý vyvádí, jak chce, mně to nevadí. Dívat se na to nebudu, ale jestli jim to dělá radost… kdo nechce, ať tam nechodí.

Kandidát ODS Přemysl Sobotka navrhuje přímou volbu poslanců, tedy většinový systém.

To by byl smysluplný nápad. Já jsem měl svého času dojem, že jsme to měli udělat obráceně. Ale kdybychom na to přistoupili, tak by se naopak do Senátu mělo volit proporčně, protože Senát má být volený jinak než Sněmovna. Vůbec by se mělo vážně diskutovat o tom, jestli Ústava, která byla sepsaná před více než dvaceti lety, je dnes smysluplná. Možná by nebylo od věci provést její celkovou revizi. Ale jsem proti tomu vyjmout z té budovy vždy jen jeden kámen. To nemá smysl. Když už, tak změnit celý systém.

Co se týče krajských a senátních voleb, máte nějaké stranické průzkumy, které by vám naznačovaly, jak byste mohli uspět?

Ty poslední jsem nesledoval. Spíš čtu, co je v novinách.

Chcete tím říct, že vás průzkumy nezajímají?

Zajímají, ale zvykl jsem si, že na dovolené se budu pokud možno zotavovat a nezabývat se tím, jestli na Berounsku nebo na Litoměřicku můžeme mít tolik a tolik procent. Já politiku sleduji už padesát let, a proto vím, že tyto průzkumy se většinou trefí v megatrendech. Nikdy ale neřeknou, jestli ten a ten kandidát může uspět v jednotlivém okrsku. Proto mě to zas až tak moc nezajímá.

Můžete říct, kolik hejtmanských či senátních křesel by byl pro vás úspěch?

Ne, to bych teď neodhadl.

Novináři před časem upozornili na předražené zakázky na vašem ministerstvu. Stát při jedné z nich přišel údajně o šedesát miliónů.

K tomu jsem se už také jasně vyjadřoval. My jsme udělali všechno možné. Všechno, co jsme mohli, jsme předali policii. Ostatně pan Klouzal (šéf jednoho z odborů na ministerstvu, který na předraženou zakázku upozornil a poté z ministerstva odešel – pozn. red.) sám podal výpověď. Není pravda, že jsme ho vykopli. Pokud vím, odešel sám. Za druhé, když říká, že jsme nějaké dokumenty policii nepředali: přece každý, kdo má doma nějaký materiál, který by mohl naznačovat nějakou nepravost, má ze zákona povinnost sám takový materiál předat policii.

Klouzal odešel zřejmě sám, ale až potom, co byl přeřazen na místo, které mu údajně nevyhovovalo. Není to ale běžná strategie, když firma přeřadí zaměstnance, kterého chce vyhodit, na „nepohodlné“ místo a čeká, že pod tímto tlakem odejde sám?

Pan Klouzal podle mých informací odmítl všechny nabídky, které jsme mu na ministerstvu zahraničí dávali. Pak sám rozvázal pracovní poměr. Já jsem nechtěl, aby pan Klouzal z ministerstva odešel.

Kdo tedy může za to, že ministerstvo zbytečně utratilo šedesát miliónů korun?

Samozřejmě za to někdo může, ale policie případ odložila, nic nezjišťuje, takže nemůže nikoho obvinit. Je to chyba, která se stala. Při dvou tisících zaměstnancích nemůžeme předpokládat, že bude všechno bez chyby. Je to nepříjemné, asi i zločinné, nicméně v tak velkém podniku se opravdu může stát, že někdo selže.

Myslíte tedy, že by policie měla případ znovu otevřít?

Nechci, aby to bylo zameteno pod koberec, chci, aby se to opravdu objasnilo. Proto jsme taky ty dokumenty předali policii. Přece k tomu policie je.

Jan Martinek

Právo, 18. 8. 2012, Rubrika: Rozhovor, str. 7

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme