Schwarzenberg: Pussy Riot zůstává prezidentovi švábem na mozku

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg o vánočním projevu prezidenta repubiky

29. 12. 2014

Kritika vlády kvůli služebnímu zákonu od prezidenta Miloše Zemana rozdělila lídry vládních stran. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka služební zákon hájí, protože podle něj představuje zásadní zlepšení oproti současné situaci státní správy, šéf ANO Andrej Babiš dal ohledně služebního zákona Zemanovi za pravdu.

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl prezidentovu kritiku služebního zákona, ministr financí se ale se Zemanem v tomto bodě ztotožnil. „Vítám, že prezident ve svém projevu ocenil vládu za to, že vrátila lidem naději. Pokud jde o zákon o státní službě, naše vláda je po 25 letech první, která měla odvahu a sílu odpolitizování české státní správy prosadit. Nový zákon představuje zásadní zlepšení oproti situaci, která tady ve státní správě byla,“ glosoval Zemanovo vystoupení v písemném prohlášení předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Ocenil, že prezident stejně jako vláda klade důraz na ekonomickou diplomacii. „Po náš hospodářský růst a zaměstnanost je důležité, aby ústavní činitelé společně pracovali na podpoře českého exportu a pomáhali našim podnikům a podnikatelům získávat nové trhy,“ uvedl Sobotka.

Ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Zeman ničím ve svém vystoupení příliš nepřekvapil, protože zmiňoval podle něj věci, které politikům vládní koalice říkal celý rok. „Prezident má pravdu ve své kritice služebního zákona. Naše hnutí s jeho podobou také mělo problémy, protože je málo otevřený vůči lidem, kteří zatím nepůsobili ve státní správě. Očekávám, že se služebním zákonem budou ještě problémy a že se k němu budeme muset znovu vrátit,“ řekl iDNES.cz Babiš.

Prezident Zeman se ve svém vystoupení podle Babiše mohl vyhnout tomu, že se vracel k některým sporům, které měl se svými kritiky v průběhu roku. „Mohl se nad to povznést. To bylo zbytečné,“ řekl ministr financí.

Prezident ve vánočním poselství řekl, že nebude nikdy ustupovat řvoucímu davu. Reagoval tak na protesty proti němu při výročí 17. listopadu, kdy mu protestující vystavili červenou kartu a házeli po něm dokonce vejce. “Naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno,“ řekl Zeman.

Předseda třetí vládní strany KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek Zemanův projev zcela vynechal. „V tu dobu jsem byl u tchýně na obědě,“ reagoval pro iDNES.cz na dotaz k prezidentovu projevu. „Nehodlám si kazit Vánoce poslechem takto pokleslého žánru,“ napsal agentuře ČTK ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ze sociální demokracie.

Pussy Riot mu zůstává švábem na mozku, reagoval Schwarzenberg

Velmi kritičtí byli k Zemanovu vystoupení politici opozičních pravicových stran. „Pussy Riot mu zůstává švábem na mozku, ačkoli přední zastánci lidských práv ve světě je brání. Rád bych upozornil, že jsme suverénní země. Pokud členství v NATO či v EU a solidaritu s tím spojenou vidí podobně jako povinnosti v RVHP a Varšavském paktu, pak by to měl jasně říct,“ reagoval na Zemana exministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Pan prezident si plete žánry, diskuse o služebním zákonu nepatří do Vánočního poselství prezidenta republiky,“ poznamenal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Očekával bych od hlavy státu, že přednese nějakou vizi do roku budoucího,“ řekl Kalousek. Ocenil, že byl rozhovor předtáčen. Z bezpečnostního hlediska to podle něj bylo velmi důležité.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že v projevu mohl souhlasit jen s máločím. Chyběla mu mimo jiné větší sebereflexe hlavy státu a náčrt toho, kam se společnost může ubírat. Závěr projevu podle něj bude společnost znovu spíše rozdělovat.

„Naznačovat, že kritici jsou řvoucí neandrtálci, je paušalizující a připomínání tématu ruské punkové kapely Pussy Riot už zavání posedlostí,“ reagoval pro ČTK místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Vystoupení Zemana mu však připadalo méně provokující než obvykle.

Velmi vstřícně naopak hodnotí Zemanovo vystoupení předseda opozičního Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura. „Souhlasím s ním jak ohledně kritiky služebního zákona, proti němuž jako jediný Úsvit hlasoval, protože komunisté se zdrželi, tak ohledně toho, že zahraniční politika by měla hájit naše národní zájmy. Souhlasím také s jeho kritikou supervulgární ruské skupiny Pussy Riot adorované Západem,“ řekl iDNES.cz Okamura. Jediné, co i jemu v Zemanově vystoupení poněkud chybělo, byla určitá vize, kudy by se Česká republika měla v příštím roce i v dalších letech ubírat.

Josef Kopecký

zdroj: zpravy.idnes.cz, 26. 12. 2014

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme