Schwarzenberg: Když seš vydírán, nikdy se nevzdávej!
Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem
Pane ministře, cítíte na jaře větší únavu než jindy?
Je to dáno spíš tím, jaké je nasazení. Když jsem víc v zahraničí, tak se člověku blbě spí. Když jsem se vrátil z Mongolska, to byl takový časový posun, že jsem pak spal jen tři hodiny.
A doháněl jste to při projevu prezidenta ve Sněmovně.
Únava v tom hrála jistou roli, ale taky si vzpomeňte, co jsem řekl před minulými volbami do Sněmovny. Co prohlásím, to dodržuju.
Myslíte heslo „když se kecají blbosti, tak spím“?
Ano, tak. (směje se)
Takže gesto proti Zemanovi?
To říkáte vy.
Měl jste pocit zadostiučinění, když se pak stalo faux pas jemu? Když se při odemykání klenotů málem neudržel na nohou?
Řekl bych to tak: Je rozdíl mezi dobou před sto lety a dnes. Tehdy měly přístup ke korunovačním klenotům hlavy pomazané, teď spíše namazané.
Hezký bonmot. Ale vraťme se k projevu prezidenta Zemana. Řekl mimo jiné, že jedním z klíčových problémů Česka je „vzrůstající nedůvěra vůči ústavním institucím“. Souhlasíte s ním?
Řekněme, že tady úcta před veškerými politiky prudce klesá, což chápu. Spadli pod uklízečky a je to tak v pořádku. Protože když uklízečky odcházejí, je po nich pořádek. Když politici odcházejí, zanechají, řekněme, nepořádek.
Odpovídáte v bonmotech.
Tohle není bonmot. To je pravda.
Dobře tedy, nicméně Zeman v projevu navrhl léčbu nedůvěry: změnu volebního systému, vyšší počet volebních krajů, možnost výběru kandidátů napříč stranami. Zamlouvá se vám to?
O tom může být nekonečná diskuse. Včetně toho jeho milovaného panašování. Já jsem v tomhle ale skeptický. Systém může v lecčems pomoci, ale není to v něm. Je to v lidech. Pokud v politice zůstanou ti stejní lidé, kteří tam jsou dnes, tak ta důvěra nevzroste nikdy.
To myslíte koho?
Celou dnešní partu. Včetně mě. Všichni by měli odejít, bylo by to velice užitečné. Lidi už mají dost těch obličejů, které vidí dvacet let. Dokud tam nepřijdou mladí, nadějní lidi, tak se sotvaco změní.
To je odvážný výrok. A předpokládám, že projektem Fórum Karla Schwarzenberga, který teď spouštíte, to chcete měnit.
Je to tak. Chceme oživit politickou diskusi. Když jsem během prezidentské kampaně jezdil po krajích a městech po celé republice, byl cítit obrovský zájem mladých lidí, což dříve nebylo. To je pozitivní změna. Říkal jsem si, že by se to nemělo nechat usnout. Když z mladé generace půjde dostatečné množství lidí do politiky – se vší vážností a s vědomím, že to s sebou nese i oběť – tak se u nás něco může změnit. Fórum bude prostorem pro diskuse a různé akce, které oživí zájem lidí o politiku. A když pak někdo z Fóra přijde k nám do strany, bude to hezké. Ale i kdyby šli do jiných stran. Jde o to, aby si lidé uvědomili, že musí něco dělat, že politika je vždy taková, jakou si ji sami uděláme. A hlavně že bude horší, když ji necháme lidem, u kterých není v dobrých rukou. Za to si pak můžeme sami.
O této vaší iniciativě se mluví už od prezidentské volby. Předpokládám, že se to protáhlo hlavně kvůli penězům. Je to tak?
Je. Doufal jsem, že to spustíme dřív, ale jak se říká: Bez peněz do hospody nelez. Osobní kasička i kasička strany byly po volbách poněkud vyčerpané, takže jsme museli počkat, až se něco nashromáždí. Pro takovou věc peníze potřebujete: musíte najmout nějaký sál, zaplatit přednášejícího, zaplatit mu cestu, přenocování a tak dále. Není to sice příliš drahé, ale jisté prachy to potřebuje.
Chcete říct, kolik jste do toho dal ze svého?
Nechci. Když něco podporuju, tak to nikdy nezveřejňuju, ať už je to nadace, zdravotnické zařízení, nebo cokoliv jiného. Tím se člověk nemá chlubiti.
Vy chcete občerstvit politiku lidmi, kteří přijdou do Fóra, váš stranický kolega, poslanec Aleš Roztočil, volí jinou cestu – spojil síly s Tomiem Okamurou a jeho Úsvitem přímé demokracie.
Pan doktor je totiž příznivec přímých voleb, o kterých já mám v našich podmínkách poněkud pochyby.
I o přímé volbě prezidenta?
Ne, u té jsem byl pro. I po tom výsledku jsem pro. To ohromné kšeftování při předešlých prezidentských volbách, kdy se člověk nemohl v klidu na Hradě ani vyčurat, aniž by tam dostal nějakou nabídku, to už bych zažít nechtěl. U prezidentské volby se mi zdá jasné rozhodování: volím Zemana, volím Schwarzenberga, Dienstbiera... Ale řešit v referendu složitější otázky nepovažuju za rozumné.
Nevyčítáte poslanci Roztočilovi, že mění dres – z TOP 09 do Úsvitu? Jeho jste nepřesvědčil.
Ne. Nemám za to, že když někdo přejde z jedné strany do druhé, tak páchá zločin. Politická strana je spolek lidí, kteří chtějí dosáhnout nějakého cíle. A když je cíl splněn nebo když je potom pro ně důležitější něco jiného, tak proč neodejít do spolku jiného. Když mě už nebaví pěstovat králíka belgického, nýbrž chci pěstovat kachničky, tak půjdu taky do jiného spolku.
Vy však svému spolku TOP 09 zůstanete věrný, ne?
No jo, ten jsem sám založil. Taky už v politice nemám tolik času, aby stálo za to ještě přestoupit.
TOP 09 povedete do voleb, tedy do přímého střetu s ODS o voliče. Teď vedete souboj s prezidentem o jmenování nových velvyslanců. Kdo je těžší soupeř?
Ve volbách se budeme prát s různými stranami, to je normální. Ale s prezidentem je to vážnější záležitost. Prezident totiž chce potichu měnit ústavní zvyklosti a zavést poloprezidentský systém. Když bych teď před ním couvl, tak on tady bude za rok určovat českou politiku. Jednomu člověku, kterého znám už dvacet let, řekl, že k prosazení nového systému potřebuje nepřítele, kterého musí porazit. A zvolil si mě.
A věříte si, že vás neporazí?
On mě nezná dosti dobře. Já jsem sice přítel kompromisu, ale ne u zásadních věcí. Tam neuhnu. I v soukromém životě jsem přišel na jednu věc: nikdy se nesmíš vzdávat, když seš vydírán! Tady jde o opravdu důležitou věc. Republika má jedinou oporu, a tou je ústava. A když ji nectí ústavní činitel, tak je to perfidní rozklad. Pak nemá stát na čem stavět. Myslím, že tento spor potrvá ještě dlouho.
Už jste to jednou říkal: možná rok, možná dva...
Asi spíše ten rok, pak budou volby a všechno se změní. Ale dokud tady sedím já, tak neustoupím.
Ústava počítá s tím, že na nových velvyslancích je shoda prezidenta a premiéra, potažmo jím pověřeného člena vlády. Je to tak?
Ano, podle ústavních zvyklostí velvyslance navrhuje ministr zahraničí a prezident je jmenuje.
Prezident, který prosazuje Livii Klausovou na Slovensko a Vladimíra Remka do Ruska, řekl, že nebudeli dohoda s vámi, domluví se s premiérem. Cítíte premiérovu podporu pro váš postoj?
Předseda vlády se po nějakém čase jasně vyjádřil. Jemu je taky jasné, že tady nejde o nebohou paní Livii, která je obětí této podivné hry. I kdyby tam prezident kandidoval pana Nováčka, tak bych se stejně postavil proti tomu.
Pokud si však vzpomínám, na jeho návrh vyslat do Moskvy pana Remka jste nejdřív kývl.
Při prvním rozhovoru, kdy mi pan prezident řekl, že Remek je jeho jediný požadavek, jsem řekl, že pokud splní všechny předpoklady, tak si to můžu představit. Pak ale řekl Nečasovi, že chce taky paní Livii a že to tak bude! Vtom mi to došlo: aha, tady nejde o nějaké vycházení vstříc, tady jde o změnu systému. A řekl jsem: Ne. A to trvá.
Miloš Zeman v projevu, u něhož jste usnul, mluvil i o tom, že nejpodstatnější rozdíl mezi ministerstvem zahraničí a jím je v tom, čemu se říká ekonomická diplomacie, kdy má velvyslanec také podporovat české exportéry...
Podívejte se, to byl jeho náhlý doplněk. Když jsme spolu mluvili předtím, nic takového nezmínil.
Ale v tomto se shoduje i s lidmi z ODS. Podle exministra Římana jste dokonce řekl, že na „ambasádě se kšefty nedělají“.
Citát je pravdivý, ale pronesený v jiné souvislosti. Povinnosti diplomatů se měnily. Už to není jako v minulosti, kdy byl velvyslanec a vedle něho ještě takzvaný obchoďák. Dneska se o tyhle věci stará celé velvyslanectví. Každý velvyslanec, když odchází do nějaké země, tak se tady potkává s různými firmami. Funguje to bezvadně.
Ministr průmyslu Martin Kuba si to zjevně nemyslí.
Tady jsme už blíže celé té věci. Pan ministr Kuba z ODS byl s panem prezidentem na několika cestách a nejspíš zjistil, že v tomhle by mohl mít na Hradě spojence. Kuba by chtěl, aby to bylo jako dřív, aby v zahraničí byli i ti takzvaní obchoďáci, kteří by byli zároveň diplomaty, ale podřízení jemu. To prostě nejde. Ve firmě má být jeden šéf, ne dva. Tohle nejde udělat ani podle Vídeňské úmluvy.
Uvidíme, co z toho bude. Berete to tak, že v tomto proti vám stojí Hrad i koaliční partner?
Samozřejmě, že když ministerstvo zahraničí má šéf TOP 09, tak se mu to ODS snaží aspoň trochu ostříhati. Premiér, když může, tak evropské záležitosti přidělí Úřadu vlády, hospodářské věci by chtěli převést na ministerstvo průmyslu... No a my ať se pak zabýváme blízkovýchodním konfliktem a navazováním diplomatických vztahů v Pacifiku? To ne, to není smysluplné řešení.
Prezidentův člověk Hynek Kmoníček řekl, že byste si všichni měli uvědomit, že prezident je jiná váhová kategorie, když byl zvolen hlasy 2,7 milionu. Dá se tedy tušit, že v tomto duchu bude ta přetahovaná pokračovat.
Chtějí-li tím říct, že když byl zvolen přímo, a tudíž by chtěli poloprezidentský systém, tak ale musí nejdřív přijít změna ústavy a musí ji schválit obě komory parlamentu. Až se tohle stane, tak sklapnu paty, zasalutuju a řeknu prosím... Dokud se to nestalo, tak je mi líto. To je, jako kdybych teď, kdy byl volební boj, já neměl sebemenší pohyb a ztloustl jsem o dvacet kilo, najednou říkal, že potřebuju vyšší plat, protože toho na mě víc spotřebují. To je stejná argumentace.
Jestliže jste během kampaně přibral dvacet kilo a za rok máme další volby, další kampaň, to na ten pohyb moc času nezbývá.
Nevím, jestli je to přesně těch dvacet kilo, ale snad s tím něco udělám. Proboha svatýho, doufám, že do kampaně se vložím až tak v posledních třech měsících!
Mladá fronta DNES, 18. 5. 2013, rubrika: Publicistika, str. 12