Schwarzenberg: Dokud Lukašenko vězní oponenty, přátelství je vyloučeno
Český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg v Černínu přijal delegaci běloruské demokratické opozice, která nesouhlasí s výsledky nedávných prezidentských voleb v Bělorusku. Přitvrďtě, žádají oponenti Alexandra Lukašenka, kteří prosincové hlasování považují za zmanipulované. Před Českem navštívili Polsko a Pobaltí.
Unie by si neměla hrát na "jak naučit vlka býti vegeteriánem", ale naopak by měla přitvrdit, míní bývalý běloruský prezident Stanislav Šuškevič, který spolu s koordinátorem nezávislého volebního pozorování v Bělorusku Sergejem Kaljakinem přijel do Prahy.
"Unie by se měla tvrdě zasadit o propuštění politických vězňů v Bělorusku a v případě neúspěchu znovu zavést sankce vůči Lukašenkově režimu," řekl Šuškevič českým novinářům.
Alexandr Lukašenko v prosinci s 80 procenty hlasů obhájil vítězství v prezidentských volbách. Podle opozice bylo hlasování zmanipulované (Lukašenko údajně získal max. 33 až 47 procent). Do ulic Minsku tehdy vyrazily tisíce lidí, stovky z nich včetně několika Lukašenkových protikandidátů skončily ve vězení. O osudu některých z nich nejsou žádné zprávy.
"Neumím si představit přátelské vztahy Česka s Běloruskem v situaci, kdy Lukašenkovi političtí oponenti sedí ve vězení," řekl Schwarzenberg. O věci už jednali velvyslanci EU a tento pátek se sejdou znovu. Zatím se rozhodli obnovit proceduru k zahájení vízových restrikcí pro Lukašenka a jeho blízké spolupracovníky. Pokud se nedohodnou, Brusel uspořádá schůzku šéfů diplomacií EU. Ta by se konala na konci ledna.
Postoj Česka je jednoznačný, ujistil zástupce opozice ministr. Jenže není tomu tak u všech zemí evropské sedmadvacítky. Některé s Běloruskem pojí obchodní zájmy (třeba Itálii). O které státy se jedná však Schwarzenberg odmítl komentovat.
Běloruskou opozici podpořil i ministr vnitra Radek John. Česko je podle něj připraveno poskytnout pronásledovaným lidem pomoc a případně také azyl.
Idnes, 10. 1. 2011, Rubrika: Zahraničí