Schwarzenberg: Do boje o Hrad i v nepřímé volbě
Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg exkluzivně v rozhovoru pro Právo poprvé připustil svoji účast ve volbě nástupce Václava Klause, a to i v případě, že přímá volba, kterou dosud svoji účast podmiňoval, neprojde. „Opravdu nemohu vyloučit, že se prezidentské volby zúčastním i v případě, že přímá volba nebude prosazena,“ zdůraznil v odpovědi na otázku, zda se do prezidentského klání zapojí, i když se bude volit jako dosud parlamentem. Jasno v jeho nominaci na Hrad bude na sněmu TOP 09, který začne zítra v Hradci Králové.
Je vůbec nutné sněm pořádat, když je jasné, jak to dopadne? Vy budete předsedou, Miroslav Kalousek prvním místopředsedou…
Volby musí vždycky probíhat, jinak bychom ztratili charakter demokratické strany. Myslím, že i když toho času nebude protikandidáta, tak je výrazný znak demokratické strany, že se předsednictvo a vedoucí papaláši postaví k volbám a že je možnost volit.
Nechybí vám předvolební kvas?
Volby probíhaly na krajských úrovních, tam se to střetlo. Zažil jsem to v Praze, je to vždycky poněkud humorné, ale každý kandidát má možnost se prosadit. Bezpochyby se tady po dvouapůlleté existenci strany objevují noví kandidáti.
Budete kandidovat na prezidenta?
Já bych rád tady v klidu dokončil na ministerstvu svoji činnost, pak bych byl spokojen a z politiky bych v klidu odešel.
Už jste ale řekl, že kdyby byla přímá volba, že byste do toho šel.
Mě pranice baví. Volebního boje jsem si vždycky užíval, to je zajímavé. Mám ale obavy, že už k tomu nikdy nedojde, protože přímá volba se očividně neuskuteční.
Odmítáte, že byste šel do parlamentní volby?
Nikdy neříkej nikdy. Opravdu nemohu vyloučit, že se prezidentské volby zúčastním i v případě, že přímá volba nebude prosazena. Člověk v politice nikdy nemá říkat definitivně ne. To je největší chyba, kterou člověk může udělat, ale řekněme, že mě to na ministerstvu zahraničí víc baví. Nesmíte zapomínat, že jsem dva a půl roku sloužil na Hradě.
Ale jako podržtaška, teď by vám tašky nosili.
Děkuji mockrát za ten výraz.
Sám jste ho nedávno použil.
Samozřejmě, ale jako spolupracovník prezidenta jsem zjistil, jaký ten job je, a tady se mi víc líbí.
Ale tam byste si mohl pouštět pusu na špacír víc a s větším ohlasem.
Můžete si představit to pobouření, kdyby prezident si pustil hubu tak na špacír, jak to ministr zahraničí Schwarzenberg dělá? No nazdar.
Co by se tedy muselo stát, abyste šel i do parlamentní volby?
Dosti to bude záviset na tom, jestli bych byl přesvědčený, že nějaký kandidát je správný člověk. Pak bych do toho nešel.
To znamená, že ještě žádný kandidát, o kterém byste byl přesvědčen, že je ten pravý, se tady neobjevil?
Nejsem ještě přesvědčen. Všechna jména, která slyším, jsou samá ctihodná jména, ať je to Švejnar, Sobotka, Němcová nebo Rychetský. Ale není nikdo, s kým bych se stoprocentně ztotožnil.
A do kdy se rozhodnete?
Až bude čas.
O víkendu na sněmu TOP 09? Vaši straníci to říkají.
Zdá se, že se tomu nevyhnu.
Je to z vlastní vůle, nebo pod tlakem kolegů?
Já jsem chtěl jít do přímého boje a vyhnout se vyjednávání v zákulisí, ale jak to vypadá, tak se tomu nevyhnu, protože všichni, kteří slíbili, že budou pro přímou volbu, své slovo nedodrží. A víc vám k tomu už neřeknu.
Zpátky k vašemu sjezdu. Teď protikandidáta nemáte, ale roste vám ve straně konkurence?
To doufám. Bylo by zoufalé, kdyby ne.
Kdo by vás mohl nahradit, kdyby se s vámi něco stalo?
Kdybych měl automobilovou nehodu, je jich počínaje Kalouskem několik.
Myslíte si, že by strana byla životaschopná v čele s Miroslavem Kalouskem?
Zajisté. To je osvědčený starý borec, o toho nemám strach.
I když policie začíná prověřovat, zda se nechal uplatit?
Na předsednictvu byl pan Kalousek důkladně vyzpovídán a podle toho, co nám řekl, je to očividně volovina.
Co říkáte na to, že trestní podání na něj podal koaliční partner, místopředseda VV Jarolím?
V Rakousku jsem se naučil z vládních koalic krásné pravidlo – je protivník, je nepřítel, je úhlavní nepřítel, pak je koaliční partner a vrcholem je ovšem spolustraník.
To říkáte z vlastní zkušenosti? Někdo vám něco ve straně provedl?
Je výhoda, že strana ještě je krátkodobá, ale bezesporu se u nás objeví roztržky jako v jiných stranách. Kde má největší odpůrce pan premiér? V ODS! To patří bohužel k pravidlům politiky.
Podle Kalouska ho chtěli véčkaři oslabit před vaším sněmem. Myslíte, že se to nějak na sněmu projeví?
Myslím, že to podezření na náš sněm mít vliv nebude. Po pravdě řečeno, naše důvěra v Kalouska je veliká. My jsme navíc věděli, že na nás přijdou útoky ze všech stran.
Ještě k činům a slovům Miroslava Kalouska. Zfackoval podle jeho slov spratka na ulici…
Že někomu praskly nervy, je jasné, ale já nepovažuji výchovnou facku za neštěstí. Já jsem ji od otce taky bohužel dostal, když jsem byl drzý, v tom mi naprosto neškodil. A i v tomto případě bych si troufal říci, že to dotyčnému neškodilo. Když je někdo drzý, tak je rozumnější mu dát pár facek než potom žalovat před soudem.
Taky řekl, že premiér je voděn jako loutka pražskými kmotry a europoslance ODS nazval idioty…
Za to se omluvil. Ale já vám něco řeknu. Samozřejmě že někteří lidé vytýkají Kalouskovi jeho výroky. Ovšem já si sám někdy pustím hubu na špacír, takže to Kalouskovi vytýkat nemůžu. Na to nemám „gebír“. Kdybych byl diplomatický a opatrný ve svých vlastních výrocích, tak bych je někomu mohl vyčítat. Ale anžto nejsem, tak se necítím oprávněn kohokoliv kritizovat, protože to je moje vlastní slabost taktéž.
V této souvislosti padlo od premiéra Nečase, že má strach o Kalouskovo zdraví. Nepozorujete na něm nějaké zdravotní potíže?
To byl politický výrok, kterými se politici častují. Doufám, že tyto výroky neberete vážně.
Máte pocit, že se koaliční soužití uklidnilo?
Vře to. Čím více se přibližují stranické sjezdy, tak se každý šéf strany musí projevit jako silný lídr a musí ukazovat ramena.
Teď narážíte na premiéra, který vyměnil ministra Fuksu?
To říkáte vy. Já říkám, že jsou taková pravidla, vždycky to tak je a pak se to zase zklidní.
Vicepremiérka Peake z VV má prý z jednání TOP 09 pocit, že chce koalici rozbít.
Blbost, s odpuštěním. Samozřejmě to tak bude říkat, to patří ke koaličním škádlením, ale není pro to jediný logický důvod. Za prvé chceme, aby všechny reformní zákony prošly. Za druhé co bychom z toho dneska měli? Nic. Samozřejmě všichni, kteří se o reformy zasazují, teď zažívají a budou ještě zažívat pokles preferencí.
Nejste z toho nervózní?
Nejsem, protože jsem věděl, že to tak bude. V okamžiku, kdy jsme se tehdy rozhodli, že tři reformní ministerstva převezmeme a vzdáme se příjemných ministerstev, kde se prachy rozdávají, tak jsme věděli, že na tom můžeme pouze tratit. Počet našich voličů potom bude poloviční. Když jdete do války, máte prostě ztráty.
Příští období budete asi přežívat v opozici?
Musel by se stát zázrak, abychom byli někde jinde.
U nás se koalice tvoří těžko, šli byste po volbách se sociální demokracií do vlády?
Myslím, že by to pro nás nebylo rozumné, ale uvidíme, co přinese hospodářská krize. Neočekávám, že socialisté u nás vyhrají tak silně jako v Maďarsku, aby měli většinu. A dělat jim ocásek, aby měli dostatečný počet hlasů, to se mi nejeví jako zcela rozumná opozice. Já miluji anglický výraz: Her Majesty’s Most Loyal Opposition (Nejvěrnější opozice Jejího Veličenstva). Opozice je velmi nutná práce v politice, poslouží to také ke zpevnění strany.
Do vlády se sociální demokracií jste nechtěl proto, že se vám nelíbil Jiří Paroubek. Ten si teď zakládá vlastní stranu.
Samozřejmě, oba dnešní lídry sociální demokracie znám – jak Sobotku, tak Haška. Velmi dobře se s nimi mluví. Uvidíme, ale říkám, že to by musely být opravdu mimořádné okolnosti, abych byl z takové koalice nadšený.
Nás čekají řádné volby za tři roky, ale na Slovensku padla vláda a volby budou mít na jaře. Koalice se tam rozpadla kvůli tomu, že jeden z koaličních lídrů Richard Sulík nechtěl podpořit pomoc Řecku a ohroženým bankám. Co říkáte na jeho argument, že není správné pomáhat francouzským bankám, které si za to mohou samy, když sami Slováci mají holou řiť?
To je naprosto pochopitelný argument, ale když se k něčemu Slováci zavázali, tak to musí dodržet i s holou prdelí.
Slováci nám teď závidí, že jsme euro nakonec nepřijali. Je dobře, že jsme se do eura nehnali jako oni?
Myslím si, že toho času je to výhodné, ale nemyslete si, nás to může trefit také. To je jako na sídlišti, kde jsou domy blízko sebe, a když jeden hoří, jiskry a oheň mohou lehce přeskočit do sousedního domu. Nesmíme zapomenout, že jsme obklopeni až na polskou hranici samými eurozeměmi. Když se podíváme na naše čísla exportu, jsme naprosto závislí na eurozóně. A pokud tam k něčemu dojde, tak nás to potopí stejně.
Varoval jste před dvourychlostní Evropou, proč?
Vycházím z výroků kancléřky Merkelové a ostatních, že se země eurozóny musí k sobě semknout pevněji. Je tedy možné, že země eurozóny budou mít teď vlastní summity a vlastní vývoj a že se oddělí. Pak se budou samozřejmě starat více o sebe než o okrajové země.
A neděje se to už dneska? Nejsou potom pochopitelná Sulíkova slova, že nač se starat o ty silné, kteří, jak vy sám pozorujete, se začínají chovat sobecky?
Je nepříjemnost, že tohle budou teď muset platit Slováci jako mourovatí, ale nesmí zapomenout, že jsou sami pokryti garancí. Já jsem vždycky tvrdil, že euro má přijmout země, která je hospodářsky zralá tak jako země, které eurem již platí. Když to udělalo Řecko, tak na to doplatilo. Slovensko, a zde smekám klobouk před slovenskými vládami z posledních let, reformovalo důkladně a růst výkonnosti je pozoruhodný. To opravdu musíme uznat. Doufám, že ta sázka vyjde. Asi je to tak malá ekonomika, že se s těmi velkými sveze v tom vzestupu.
I v pádu. Co se dá dělat proti tomu, aby si velké země hrály svoje hry a nás z toho vynechaly? Sám jste připustil, že kvůli Lisabonské smlouvě máme kratší kus provazu v ruce.
Budeme mít kratší provaz. Samozřejmě, tak to ve světě odjakživa chodí. Je vždycky lepší, když jste bohatý a zdravý než nemocný a chudý. Musíme se snažit o to, abychom se vlastní výkonností vypracovali na stejnou úroveň jako Nizozemsko nebo Dánsko. Musíme zvýšit výkonnost celého hospodářství a mít vlastní výzkum, vlastní vědu a nejmodernější průmysl. Když tohle dosáhneme, nemám strach vstoupit do eurozóny.
Přežije euro a Evropská unie současnou krizi?
Nejsem dostatečně odborník, abych to dneska řekl. Zeptejte se Kalouska, ale neptejte se mě. Já si nenárokuji takové znalosti.
Jedna odsouzená policistka, která brala úplatky, se chlubila, že si koupila prezidentskou milost. Co říkáte na to podezření?
Já jsem v tom opatrnější. Korupce se bohužel může stát všude. I v kanceláři prezidenta, bezesporu. Lidé jsou k ní náchylní. Nejdřív musíme vědět, zda je to opravdu pravda, a musíme najít viníka. Já jsem příznivec prezidentské milosti. Když jsem svého času pracoval na Hradě, jako kancléř jsem všechny milosti, poté co byly zpracovány a než jsem je předložil prezidentovi, sám přečetl. Jsou dobré důvody, že u nás existuje stejně jako v jiných zemích prezidentská milost, protože jsou situace, kde je milost jedinou možností vyřešit tragický osud. Takže já bych byl pro zachování milosti.
Ale jak se bránit excesům?
Takové excesy zatím nebyly. Při všech rozdílech politických názorů mezi prezidentem Klausem a mnou bych neřekl, že milosti zneužívá.
Byl jste u toho, když se milosti rodily. Myslíte, že do toho může zasáhnout nějaký úředník z Hradu tak, aby prezident nic nepoznal, ale zároveň, aby byl omilostněn někdo, kdo si to zaplatil?
Každý akt, ať je to nákup zbraní na ministerstvu obrany, nebo pronájem prádelen na ministerstvu vnitra, může někdo ovlivnit, a když to šikovně připraví, tak to projde. To nemůžete vyloučit. Pokud tam takový úředník je a je opravdu šikovný, připraví to tak, že to je těžké zjistit. Ale to jsou lidské vlastnosti. Nikde nemůžete vyloučit zneužití.
Nemyslíte si, že by bylo dobré udělování milostí zpřísnit?
Nevím, jaký je tam teď systém, ale může to být zpřísněno, v tom s vámi souhlasím.
Vaši poslanci navrhli, aby prezident nemohl milosti udělovat sám, ale musela by milost být kontrasignována třeba někým z vlády.
Kontrasignace ministerstva spravedlnosti nepomůže. To by byl jen politický tah. Měl by být přísnější dohled a větší odbornost v kanceláři prezidenta.
Vnější pohled byste do toho nezaváděl?
Ano, ale méně politicky, samotný ministr spravedlnosti to být nemůže. Mohu si představit, že by se ustavilo státní grémium.
Prezident se očividně začal více zajímat o katolickou církev. Páter Halík řekl, že si omotává církev medovými slůvky kolem prstu. Jak to vidíte vy?
Zajisté je pravda, že tady jisté přiblížení nastalo. V tom hraje jistě roli nový arcibiskup Duka, který to s Klausem umí. Hrála tam roli také jistě návštěva Svatého otce, která očividně udělala na prezidenta veliký dojem. Ale nesmíte zapomínat na to, že Klaus byl i dříve k církvi vstřícný.
Dá se to vysvětlit tím, že se snaží oslovit konzervativní voliče a připravuje se na dobu, až bude chtít založit stranu?
Myslím, že pan prezident velmi uvažuje o své budoucnosti, kdy odstoupí z úřadu. Je zdravý, není ještě tak starý, je dokonce mladší než já, že tudíž o tom přemýšlí. Nepředpokládám, že pan prezident by – když odejde z Hradu – se věnoval výlučně vnoučatům a procházkám po Stromovce.
Právo, 21. 10. 2011, Rubrika: Titulní strana, str. 1