Pospíšil: Rusko u nás vede informační válku
(editovaný přepis hlavních bodů diskuze s europoslancem Jiřím Pospíšilem)
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Republika potřebuje víc expertů pro boj s bezpečnostními hrozbami a také lepší ochranu státní správy před vlivy cizích mocností. To zjistil audit národní bezpečnosti. Premiér Bohuslav Sobotka chce přibrat lidi do Národního bezpečnostního úřadu, i vyšetřovatele organizovaného zločinu. Ministerstvo vnitra připravuje systém školení pro úředníky, aby bylo možno zamezit, řekněme, tlakům ze strany států, i třeba propagandě. Je ta situace tak špatná?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09/
Situace je velmi vážná. Zpráva Bezpečnostní informační služby, která je několik týdnů stará, jasně řekla, že vliv Ruska na našem území posiluje. Rusko se zde snaží vést informační válku, přibývá ruských diplomatů, kteří ovlivňují naše politiky a úředníky. Je tedy logické, že stát by měl úředníky školit a upozornit je na riziko, že když přijde "přátelský diplomat z Ruska", tak to vždycky nemusí být přátelský diplomat. My to riziko trošku podceňujeme. Uvedu jednu tezi. V Evropském parlamentu, v mé frakci v Evropské lidové straně, se zpráva české rozvědky velmi probírala. Vyvolala v Evropě velké otazníky. To znamená, že v Evropě to vnímali možná citlivěji, než my tady v Čechách, kdy premiér a jiní říkali: Taková zpráva je skoro shodná každý rok. Jsem tedy rád, že vláda a premiér reagují. Doufám, že to nebude jediná reakce, protože zpráva BIS jasně říká, že zájmy Ruska v České republice sílí. Sílí také snaha Ruska ovlivnit veřejné mínění, ovlivňovat politiky a úředníky.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ve zprávě BIS mě zaujala jedna věc, kterou jste trochu zmínil. To znamená, na jednu stranu je to, co píše BIS, 7na druhou stranu na ministerstvu zahraničních věcí zaznělo, že je třeba bojovat proti dezinformačním kampaním a proti internetovým projektům v češtině a slovenštině, které mají dezinformační povahu. Nebyla by nasnadě nějaká, řekněme, i mediální osvěta?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09/
Domnívám se, že ano. Naši experti, které zaměstnává česká administrativa, musí říci, jak proti tomu bojovat, protože to vůbec není jednoduché. Nemůžete jen tak nějaký server zakázat s odůvodněním, že informace, které uvádí, jsou zavádějící nebo nejsou úplně pravdivé. Osvěta je strašně důležitá. Naši experti na média by teď měli vládě poradit, jak proti různým serverům, mediálním nosičům bojovat tak, aby aspoň občané měli informaci, že jsou tato média objektivně "cinknutá". Že tato média uvádí informace, které jsou nepravdivé, které se snaží manipulovat veřejným míněním a vytvářet například dojem, že rusko-ukrajinský konflikt není jednoznačný, že Rusko není viníkem. Upozorňuji ale, že v této mediální válce, která má úplně jiný charakter než klasická válka, se jen obtížně bojuje proti dezinformacím. Myslím si, že vláda by měla školit nejen úředníky, ale bavit se o tom s mediálními experty, jak účinně bojovat a veřejnost minimálně upozornit: Pozor, jsou tady servery, které záměrně uvádí nepravdivé informace a někdo je platí z cizí země.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
V té zprávě dnes zaznělo, že ministerstvo by rádo zřídilo určitá pracoviště a budu citovat: "Na poznání dezinformační kampaně." Není tohle dvousečné? Nemůže se pak stát, že pod rouškou dezinformační kampaně se budou zahrnovat informace, které budou třeba nepohodlné?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09/
Samozřejmě. Nejsem pro zakazování médií, protože jakmile začnete zakazovat média, tak nastane problém, protože toho může být obrovsky zneužito. To tak zkrátka je. V České republice vlastní média kdekdo, ostatně i někteří vlivní politici a tím ovlivňují veřejné mínění. Tady je právě důležitá role veřejnoprávním médiích, jako jsou Česká televize, rozhlas, aby věci uváděly na pravou míru. Pak musí být podle mě vláda ofenzivnější, vůči Rusku. Pokud existuje taková zpráva BIS, měl by o ní podle mého názoru jednat premiér nebo ministr zahraničí s ruským velvyslancem. Měli by upozorňovat na ta fakta a ve vztazích Česká republika/Rusko by mělo při všech jednáních jasně zaznívat, že to považujeme za nepřátelský akt ruské ovlivňování veřejného mínění. Měli bychom být v té věci ofenzivnější. Asi nejde zakázat konkrétní média, ale jako stát a administrativa bychom neměli vůči Rusku dělat, že se nic neděje. Mám pocit, že vláda tady bude školit úředníky, ale vůči Rusku žádný akt zatím neučinila. Pokud se třeba ukáže, že tady konkrétní ruský diplomat něco ovlivňuje, je to podle mého názoru důvod uvažovat o jeho vypovězení z České republiky.
Některé věci jsou prokazatelné a jsou ve zprávě BIS jasně řečeny. Nárůst diplomatů, jednání ruských diplomatů s českými politiky, s českými úředníky. Diplomatickou cestou lze ruské straně sdělit, že to považujeme za nepřátelský akt a nějak na to reagovat. Ve vlastnictví novin je pravda, že pokud je vlastní nějaká nastrčená figura, tak můžeme těžko říkat: Toto jsou ruská média. To je těžko prokazatelné.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ve zprávě BIS, respektive v její veřejné části, stálo, že počet diplomatů na ruské ambasádě je obrovský i na poměry ostatních ambasád. Je pak otázka, jestli s tím nemá vláda něco udělat?
František BUBLAN, bývalý ministr vnitra, senátor /nestr. za ČSSD/
To trvá už od devadesátých let. Počet kolem 200 těch ruských diplomatů tady samozřejmě je, ale to ještě nic neznamená. Možná daleko vyšší číslo bude těch, kteří jsou zde pod různým krytím, anebo tady podnikají a přitom vyvíjejí nějakou takovou činnost. Je to věc služeb, aby se toho chopily a případně odhalovaly, kdo je skutečně na vyhoštění, anebo kdo se dá nějakým způsobem potlačit.
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09/
Pro mě ten dnešek znamená, že vláda tu zprávu snad nebere na lehkou váhu a že třeba učiní ještě kroky, které nejsou veřejně známé. Jak víme, zpráva BIS má jak oficiální, tak interní část. Byl bych velmi rád, a to říkám jako opoziční politik, kdybychom nepodceňovali nebezpečí Ruska na území České republiky. Pokud tak vláda činí, tak jsem ji jako opoziční politik připraven maximálně podporovat.
zdroj: Události, komentáře, ČT24, 27. 9. 2016