Poslanec Jan Husák chce prověřit RWE Transgas
Místopředseda hospodářského výboru parlamentu Jan Husák (TOP 09) podal podnět antimonopolnímu úřadu, aby se začal zabývat přezkumem distribučního postupu firem patřící nadnárodní společnosti RWE Transgas, týkající se podmíněného pronájmu nebo odkupu plynárenských zařízení od obcí.
Husák v pondělí agentuře Mediafax řekl, že distributor plynu podmiňuje svůj souhlas s vybudováním nových plynových přípojek v městech a vesnicích s tím, že obec musí dopředu souhlasit s tím, že pak novou infrastrukturu prodá či pronajme k provozování jeho dceřiné firmě, obvykle navíc za nevýhodných podmínek pro obec.
Konkrétním případem, na kterém jihomoravský poslanec ukazuje postup plynárenské firmy jsou Dolní Bojanovice na Hodonínsku, které chtějí postavit plynovod pro desítky rodinných domů. Dceřiná společnost RWE Jihomoravská plynárenská ve svém stanovisku k územnímu řízení starostovi Vlastimilu Jansovi (TOP 09) sdělila, že stavební povolení bude obci vydáno jen pod podmínkou, že nové plynárenské zařízení bude po dokončení prodáno nebo pronajato její vlastní firmě JMP Net.
"Pokud Dolní Bojanovice nedoloží takto uzavřené smlouvy s určenou firmou, tak podle RWE nedá kladné stanovisko nového plynárenského zařízení pro stavební povolení," prohlásil Husák. Šéfovi hospodářského výboru parlamentu se nelíbí, že RWE, ovládající prakticky veškerou plynárenskou strukturu v Česku nutí obce k velmi zvláštním obchodům. "To zavání až tunelováním veřejných financí. RWE je totiž kromě toho i příjemcem státních dotací ve výši desítek až stovek milionů korun," zdůraznil Husák.
Podle Husáka není případ Dolnách Bojanovic výjimečný. "RWE běžně trvá na pronájmu plynovodů za jednu korunu ročně nebo požaduje odprodat od radnic nové plynovody i méně než za polovinu investovaných peněz," řekl poslanec. Obdobně se plyíaři chovali v poslední době třeba v Těšanech či Židlochovicích na Brněnsku.
Husák zároveň upozornil, že ve vlastnictví měst a vesnic v Česku zůstává ještě zhruba pět a půl tisíce kilometrů plynovodů.