Populismus levice pod rouškou evropanství

29. 6. 2009 | 11:45
Komentář člena přípravného výboru TOP 09 Marka Ženíška v Lidových novinách

Ad LN 22. 6.: Cizinci skupují půdu v Česku. Je jako zlato

Často je někomu přisouzena nálepka „euroskeptika“ nebo naopak „eurooptimisty“. Politické strany se samy označují za „proevropské“ či „eurorealistické“. Důležité však nejsou řeči samotné, ale konkrétní činy. Naposledy v pátek minulý týden prokázali „proevropští“ poslanci sociální demokracie, jak umí s komunisty nesmyslně zablokovat návrh zákona, k jehož přijetí jsme se Evropské unii zavázali.

Nejednalo se o nic jiného než o novelu devizového zákona, která měla umožnit, aby nezemědělské nemovitosti na území České republiky mohli nabývat i zahraniční občané. ČR měla do 1. května tohoto roku vyjednané přechodné období. Jen připomínám, že jedním z hlavních cílů Evropské unie je vytvořit takové prostředí, které nebude klást překážky pohybu občanů, jejich pracovní aktivitě či právu se kdekoli usazovat. Pokud se někdo označuje za proevropského, musí se s těmito základními cíli ztotožnit.

Poslanecká sněmovna hlasy sociálních demokratů a komunistů návrh zamítla. Všichni poslanci věděli, že není možné porušit přístupové smlouvy, aniž bychom se vystavili riziku případných sankcí. Všichni poslanci také vědí, že ministerstvo financí, v jehož gesci se devizový zákon nachází, bude muset neprodleně předložit úplně stejnou novelu a zároveň vysvětlovat Evropské komisi, proč již dávno není účinná. Argumentace socialistů je velmi průhledná a ani nezastírá, že se jedná o ryze populistické předvolební gesto.

Spočívá totiž v tvrzení, že by cizinci začali nakupovat nemovitosti a díky větší kupní síle by přeplatili tuzemce. Tato argumentace však přehlíží současnou realitu. Stačí, aby cizinci založili na území ČR právnickou osobu (například společnost s ručením omezeným) a prostřednictvím této osoby mohou nabývat byty, domy a stavební pozemky. To se již u nás mnoho let děje. Nelze tedy očekávat nějaký skokový nárůst poptávky po českých nemovitostech.

Zamítnutí zákona znamená, že se cizinci budou moci dožadovat náhrady za škodu vzniklou kvůli rozporu s primárním právem Evropské unie. Více však jde o princip. Překážky nabývání nemovitostí jsou s proklamovanou „proevropskou“ orientací v příkrém rozporu.

 

Marek Ženíšek, náměstek ministryně spravedlnosti a člen přípravného výboru TOP 09

Lidové noviny, 29. 6. 2009, Rubrika: Horizont, Strana: 13
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme