Poláček: Vláda se nás opět snaží zbavit části svobody

22. 9. 2015

Naše vláda, konkrétně ministerstvo financí, přichází s návrhem, aby poskytovatelé internetu museli zablokovat stránky, které obsahují možnost spuštění nelegálních her (viz poznámka dole pod textem). To, o čem dosud mohl rozhodnout pouze soud, přejde do rukou ministerských úředníků. Ti budou posuzovat, co je a co není onou nelegální hrou a utvářet seznam blokovaných stránek na internetu. Přichází další pokus státu omezit nás nebo alespoň zjednodušit cestu státu k dalšímu omezení. Další z řady pokusů, které nás pod pokličkou zdánlivé ochrany zbavují části naší svobody.

Inspirací vládního návrhu byl zřejmě legendární soudce Dredd, který měl pravomoc soudit a rovnou provádět exekuci. Ten příměr není přehnaný – skutečně panují vážné obavy, které vyjádřilo například Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), že vůbec není jasné, co bude považováno za hru. Hrozí takové úlety, že například úřad rozhodne o nelegálnosti marketingových her, které známe každý z nás jako losování o všelicos. A rázem podnikatel ztratí pravděpodobně celý web, a tedy i své zákazníky. Nebo v předvolební kampani ministerstvo sdělí, že losování o večeři s kandidátem je nelegální a zablokuje celý web včetně všech informací o volbách?

Pokud pominu to, že by mi poprvé úředník říkal, kam na internetu jít nesmím, tak celý koncept má několik stále stejných nedostatků:

Nebude to fungovat – obejít blokované stránky je vlastně docela jednoduché. V Číně by mohli vyprávět…

Jak jsem naznačil, o zablokování rozhodne (pouze a jenom) ministerstvo financí. Kritéria? Taková obecná. Stránka obsahuje nelegální hru. (Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b)., tzn., ke které nebylo uděleno povolení nebo která nebyla řádně ohlášena podle tohoto zákona.

„Drobné“ technické lapálie, jako například, zda bude blokována celá doména nebo jen ona daná stránka, zákon neřeší.

Babišův úřad přichází v lepším případě s další administrativní zbytečností. V horším případě nejde o nic jiného než o to, aby ministerstvo financí mohlo kontrolovat internet v této zemi. Případná pravidla si nastaví samo.

K tomu přispěje bezprecedentní převedení pravomocí na úředníky. O tom, zda stránka má nebo nemá být blokována, bude rozhodovat jen ministerstvo financí. Mimochodem, dnes je samozřejmě možné blokovat webovou stránku, ale na základě rozhodnutí soudu.

Samotná situace, tedy zastavení nelegálního hazardu, je řešitelná jinak – podle expertů ze SPIR je nelegálnímu provozovateli hazardní hry možné zablokovat platební transakce, takže nebude mít žádné příjmy. Proč tedy máme v parlamentu zákon, který raději dává moc jednomu ministerstvu nařídit blokování stránek na internetu? A jde tu tedy pořád ještě o hazard? Stojí nám boj proti hazardu za ohrožení svobody slova?

Na podzim tohoto roku se řeší uprchlická krize, parlament čeká bitva o EET, bylo by velmi nešťastné, kdybychom v zimě zjistili, že vedle těchto debat jsme přišli o zatraceně velký kus naší svobody.

Poznámka: Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“).

Jaroslav Poláček, expert TOP 09 pro informační technologie

zdroj: echo24.cz, 22. 9. 2015

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme