Moldan: Jde o to, kde kácet
Rozhovor s předsedou expertní komise pro životní prostředí Bedřichem Moldanem
Co říkáte sporu o kácení?
Je nešťastné, že k němu vůbec došlo, že to ředitel parku Stráský takto vyšponoval. A nelíbí se mi, že se do toho zamíchali policisté. Jsem na straně aktivistů a ekologů, protože si myslím, že v lokalitách na Ptačím potoce a na Ztraceném by se kácet nemělo.
Jaké jsou vaše důvody?
Nejde o to, kácet či nekácet, ale kde kácet. Nejsem fundamentalista, abych říkal, že se kácet vůbec nemá. Byl jsem se v těch lokalitách podívat. Podmáčené smrčiny jsou sice napadené kůrovcem, ale ty stromy jsou většinou odumřelé a kůrovec tam hrozí jen velmi málo a už vůbec ne na vzdálenějších majetcích. Hospodářské lesy je potřeba samozřejmě ochránit, ale já si myslím, že bylo uděláno správně, že i tato druhá zóna byla zařazena do bezzásahového pásma, protože došlo k logickému spojení malých ostrůvků prvních zón. Podle mého jde o malou oblast a z lesnického hlediska tam nehrozí vážné nebezpečí.
Proč ty ostrůvky spojovat?
Aby park měl jádrovou zónu, která by měla být celistvá. Že se to zase rozdělilo, je chyba ministerstva životního prostředí a vedení parku, protože o scelení se mluví již dávno. Pro park by to bylo lepší i z důvodů prezentace celého parku.
Místní nemají rádi, že někdo z Prahy či Brna jim radí…
S řadou z nich mluvím a myslím, že názor není proti aktivistům tak jednoznačný. Podle mě je na vině i nedostatek komunikace. Slyšel jsem pána z Modravy říkat, že je hrozné, jak v lese hnije dřevo a on si nemá čím zatopit. Pak vyhrožuje aktivistům, kteří jsou proti kácení, a přitom tyto dvě věci spolu nesouvisejí. Nechápu, kde se vzala nepřátelská atmosféra. Podle mého jsou ti lidé manipulováni, protože diskuse není vůbec věcná.
Pomohou zásahy?
Moc ne; jistě se musí dělat lesnické zásahy, dělalo je i minulé vedení parku. Ale odborníci a lesníci říkají, že pokud je taková gradace výskytu kůrovce jako dnes, nepomůže nic.
Právo, 2. 8. 2011, Rubrika: Zpravodajství, str. 3