Moldan: I skeptik Lomborg už připouští vliv člověka na klimatické změny

Komentář experta na životní prostředí Bedřicha Moldana

„Skeptický ekolog“ a ekologický guru Václava Klause Bjorn Lomborg ve svém článku „Špatný obchod s teplým vzduchem“ (Lidové noviny 20.4.2013) dost změnil rétoriku. Nejen že už nepopírá existenci klimatických změn a lidské „zásluhy“ na jejich vznik, byť Lomborgovsky zachází s daty a čísly dost volně, ale také vidí rozvíjení obnovitelných zdrojů energie jako jeden z nejdůležitějších způsobů boje proti rychle pokračující změně klimatu. Přimlouvá se za podporu výzkumu technologií, které by tyto zdroje významně vylepšily. 

22. 4. 2013

V tom s ním lze souhlasit. Problém je v tom, že doporučuje jejich zavádění odložit do té doby, než budou obnovitelné zdroje plně konkurenceschopné s fosilními palivy, což odhaduje na 20 – 40 let. My, kteří máme smutné zkušenosti se solárními elektrárnami, jež vynikající nápad zcela diskreditovaly, mu možná jsme ochotni zatleskat, ale čas běží a čekat na zázračné objevy vědecké komunity, které nás zachrání, je víc než riskantní. Přitom, jak jsme právě viděli na příkladu fotovoltaiky, zdaleka nejde jen o samotnou technologii, ale především o správné nastavení celého ekonomického a regulatorního klimatu, které umožní optimální využití nových technologií a zároveň zabrání jejich zneužití. Bohužel, zkušenosti zatím nikde na světě neexistují, a tak se pokračuje cestou pokusu a omylu, což může hodně bolet.

Nebezpečí spojené s antropogenní změnou klimatu stoupá s každým rokem, kdy se nedaří nacházet adekvátní opatření na její zmírnění. S každými novými daty, ať přicházejí od klimatologů či od energetických agentur, se urgentnost zavádění energických opatření stále více zdůrazňuje. Čekat 20- 40 let, až přijde technologický „deus ex machina“, je spolehlivá cesta do pekel.

Bedřich Moldan
geochemik, profesor na UK

blog.aktualne.cz, 22. 4. 2013

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme