Miroslav Kalousek zachránil republice 11 miliard
Komentář Jaromíra Drábka
Čtenář - reportér František Štván očividně nemá v lásce Miroslava Kalouska.
Každý druhý z jeho hojných článků dští prach a síru na bývalého ministra financí a zakladatele TOP09. Konstruktivní kritika by jistě byla přínosná, pan Štván však zkresluje fakta a už ani nezastírá, že jakákoli lež namířená proti Kalouskovi je pro něj dalším dobrým skutkem.
Naposledy v pondělí si pan Štván přečetl negativní článek v jistém deníku týkající se arbitráže státu proti společnosti Petrcíle o akcie Nové huti.
Nedočkavě se chopil pera, aby tyto informace předal dále. Ani se nenamáhal počkat na vyjádření Miroslava Kalouska, které bylo zveřejněno o den později, nebo na oficiální stanovisko ministerstva financí. Jinak by se totiž dověděl, že tento domnělý střelný prach proti Kalouskovi mu vybuchne v ruce a usvědčí jej z pouhé nenávisti, kterou se snaží kamuflovat vykonstruovanými spekulacemi.
Případ je skutečně komplikovaný, proto si jej stručně připomeňme. Společnost Petrcíle vedla spor se státem o akcie Nové huti kvůli nezákonnému způsobu odvolání zástupců společnosti z řídících orgánů Nové huti a kvůli vypovězení privatizační smlouvy v roce 2000.
Po státu požadovala odškodné 5,79 miliardy korun.
Ve stejné věci vedla se státem spor společnost ArcelorMittal, která rovněž požadovala odstupné ve výši 5,79 miliardy korun. Miroslav Kalousek se stal ministrem financí až v roce 2007, těžko tak mohl zpětně ovlivnit rozhodnutí sociálnědemokratické vlády sedm let zpátky.
V obou arbitrážích dohromady tedy státu hrozila ztráta přes 11 miliard korun, nemluvě o tom, že ArcelorMittal požadoval ještě v jiné věci dalších cca 30 miliard korun.
V roce 2008 však Česká republika spor o akcie Nové huti s ArcelorMittal vyhrála, navíc tato společnost stáhla i požadavek na oněch zmíněných 30 miliard korun.
Naopak, ve stejné době rozhodci ve sporu se společností Petrcíle uznali nezákonnost rozhodnutí tehdejší vlády ČSSD z roku 2000.
Úspěchem, který ministerstvo financí oznámilo, a který pan Štván zpochybňuje, aniž by byl o celé záležitosti informován, zůstává, že stát nemusel platit společnosti Petrcíle požadovaných 5,79 miliardy korun. Pouze byl nucen prodat akcie Nová huti za cca 850 milionů korun společnosti Petrcíle.
Pokud to celé shrneme, pan Štván kritizuje Miroslava Kalouska za to, že České republice svým důrazným přístupem v obou arbitrážích zachránil přes 11 miliard korun a dalších 850 milionů inkasoval do veřejných rozpočtů.
Na rozdíl od jeho předchůdců, kteří arbitráže prohrávali na úkor daňových poplatníků. Inu, nenávist člověka zaslepuje.
člen přípravného výboru TOP 09