Ministerstvo zdravotnictví chce až milion pokuty pro nepoctivé lékaře

19. 4. 2011

Lékař píše na recept pacientovi lék s doplatkem, aniž by mu řekl, že existuje podobný, který mu nevytáhne peníze z peněženky, protože je plně hrazen pojišťovnou. V budoucnu by doktora podobné chování mohlo přijít draho. Zdravotní pojišťovny by ho mohly potrestat pokutou do výše až jednoho milionu korun.

S pokutou počítá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Vláda ji schválila na začátku dubna. O pokutě do výše jednoho milionu korun budou podle předlohy rozhodovat zdravotní pojišťovny na základě podnětů od pacientů.

Pokuty by hrozily zdravotnickým zařízením, která by pacientovi dostatečně nevysvětlila, za jakou péči a materiál si může připlatit. A také to, že má vždy nárok na poskytnutí základní varianty zdravotní péče plně hrazené pojišťovnou. Pokutu by mohly pojišťovny uložit i tam, kde by lékaři upřednostnili pacienta platícího za nadstandard. Třeba by ho zvýhodnili při čekání na zákrok.

"Pokud bude pacient natlačen do nějaké zúžené nabídky nadstandardů, měl by takový případ nahlásit své pojišťovně a ta ho bude muset poměrně rychle řešit," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Novela zákona nyní míří z vlády poslancům a senátorům. Pokud i oni novelu bez změn posvětí, pokutu by mohli lékaři dostávat od podzimu.

Nadstandardní péči si pacienti nyní mohou doplatit například u zubaře. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale připravuje vyhlášku, ve které chce systém připlácení rozšířit. Nemocnice budou hledat konkrétní viníky

Předsedkyně Asociace nemocnic ČR, ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová, možnost pokut pro nepoctivé lékaře vítá. "Je dobré, aby pacient nebyl nucen absolvovat výkon za peníze a pak se dozvěděl, že to šlo i jinak. Je to potřeba, protože ve zdravotnictví už jsem se setkala s kdečím," řekla Kunová.

Aby se nemocnice nebo jiná zařízení mohla hájit, budou muset podle Kunové mít ve zdravotnické dokumentaci od pacienta potvrzeno, že byl poučen. Pokud bude dobře vedená dokumentace, pro nemocnice to bude znamenat, že určí konkrétního viníka. Pokutu pak bude místo nemocnice hradit lékař.

Jenže to podle kritiků novely povede k navyšování tlaku ze strany pojišťoven, což v konečném důsledku může vést ke skrytému omezování zdravotní péče. Občanské sdružení Platforma zdravotních pojištěnců upozorňuje, že nátlaku lékaři čelí už nyní. Třeba při určování výše limitů na péči.

"Ani lékař, ani pacient nemají jasně stanovená práva a povinnosti. Ze strany zdravotní pojišťovny pak dochází k nátlaku na lékaře, a pokud on nemá v péči jasně vymezené hranice, může dojít k omezování dostupnosti zdravotní péče," míní prezidentka sdružení Michala Filipová. Ministerstvo přišlo s pokutou brzy, míní kritici

Pojišťovny s takovými tvrzeními nesouhlasí. "Všichni ví, že rozpočet je stanoven tím, kolik je vybráno na pojistném. Česká republika je dost originální v rozsahu péče ve stylu ´berte si všichni, co chcete´. Bohužel se dostáváme do situace, kdy na to peníze nestačí a musíme řešit standardy," reaguje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

"Jsme v situaci, kdy potřebujeme, aby se trh uvolnil a pacienti získali možnost připlatit si za nadstandardní péči. Zároveň ale potřebujeme zajistit, aby lékaři toho prostředí nemohli zneužít," dodal Gajdáček.

Podle kritiků ale ministerstvo s pokutou přišlo příliš brzy. Zatím totiž neřeklo, jaká péče a materiály se budou skrývat pod slovem "standard". "Pokud se hrozí pokutou, musí být jasně dopředu transparentně známo, jaký je vymezený rámec práv a povinností. Pokud to jasné není, nedokážu si představit, že by bylo možné ze strany pacienta pokutu uplatnit," upozorňuje Filipová.

Podle zdravotních pojišťoven je v pořádku, když se první definuje prostředí, ve kterém standard bude fungovat a až poté vznikne hranice mezi placeným z pojištění a placeným z kapes lidí.

 

Martina Procházková, Hana Válková

zprávy.idnes.cz, 19. 4. 2011, Rubrika: Domácí

Štítky
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme