Laudát: Gorbačov si váží Lenina

Komentář poslance Františka Laudáta

28. 8. 2011

Ve světě je vítán div ne jako osvoboditel planety od sovětského totalitního „blaha“. Svým čerstvým vyjádřením jen potvrdil, že komunistická ideologie a výchova se na něm podepsala nevratně. Řeč je o Michailu Gorbačovi.

Při příležitosti 20. výročí neúspěšného a směšného puče části sovětských komunistů v Moskvě Gorbačov na tiskové konferenci svými výroky o úctě k Leninovi jen ukázal, proč ho velká část Rusů nesnáší. Neberou ho ani zatvrzelí komunisté, kteří mu vyčítají rozpad impéria, ale ani demokraté, které svými nejnovějšími výroky přesvědčil, že je komunista, kterému se, po naprostém úpadku, říše zla prostě rozpadla a on více než bojovníkem za svobodu byl nechápavým divákem pro nás dobrého příběhu.

„Kdybychom se z Lenina poučili, byla by dnes jiná situace", pokračuje Gorbačov v obdivu k Leninovi. Za sovětský marasmus údajně může Stalin. Ve skutečnosti Stalin pokračoval v hrůzovládě, kterou začal budovat Lenin. S postupující chorobou byl Lenin izolován na své dače a po jeho smrti se písemná pozůstalost na dlouhé desítky roků ocitla pod zámkem v kremelských sklepeních. Dnem jeho smrti režim začal pečlivě budovat legendu, která ve skutečnosti neexistovala. Pokud by se pan Gorbačov obtěžoval studiem dnes již dostupných dokumentů, namísto obdivovaného Lenina by před ním vyrostla ikona téměř bezohledného pragmatika, jehož ruce jsou hodně od krve. Rudý teror vymyslel Lenin, nikoli Stalin, ten ho dál a ukrutně rozvíjel. V jednom z telegramů veliteli vojska, které likvidovalo jedno z četných rolnických povstání, nařídil nekompromisní likvidaci všech odpůrců a doslova napsal: „ Sežente víc bezohledných lidí!". Po odtajnění dokumentů se historikové pídili i po alespoň náznaku nějakého hlubšího lidství, totiž lítosti nad svými činy. Narozdíl od jiných diktátorů, kteří alespoň tváří v tvář smrti litovali svých činů, u Lenina ani náznak.

Nebo se soudruh Gorbačov chtěl více poučit z Leninova „evropského toulání", které vyvrcholilo záhadnou cestou v zamčeném (nebo zaplombovaném) vlaku a následnou tajnou finanční podporou Německa ruským revolucionářům s cílem paralyzovat ruskou armádu, která pro Němce během první světové války byla velkým problémem? V archívech německé armády jsou uvedeny konkrétní finanční částky odeslané na podporu Lenina a jeho kumpánů. Pan Gorbačov  je dodnes v zajetí pohádky o laskavém, pracovitém a geniálním staříkovi s kšiltovkou, který  myslí na blaho nejchudších. Jen krátká doba jeho života po říjnové revoluci způsobila, že skutečné krve na jeho rukou nebylo více. Morálně je však zodpovědný i za potoky krve, které tekly v éře jeho nástupce.  Leninovy teoretické příspěvky k ideologii teroru jsou neoddiskutovatelné.

František Laudát
předseda expertní komise TOP 09 pro průmysl a dopravu

parlamentnilisty.cz, 28. 8. 2011

Štítky
Osobnosti: František Laudát
Témata: Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme