Langšádlová: Se Zemanem se v mnohém neshodnu, spojuje nás vztah k Izraeli. Kampaň vůči Lipavskému je nefér
Když před dvěma lety premiér Andrej Babiš představoval svou inovační strategii, tvrdil, že do roku 2030 posune Česko mezi evropské technologické lídry. Logo Country for the Future se ale po nástupu pandemie stalo spíše terčem posměchu. Nyní na celou strategii zaměří svou pozornost nastupující ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09).
„I společenská potřeba se mění, v tuto chvíli se budeme koukat na to, jestli cíle stanovené v této strategii odpovídají potřebám naší společnosti. Když uvidíme, že nějakou oblast nepokrývá, uděláme v ní úpravy a přehodnotíme ji,“ říká Langšádlová, která zjišťuje i to, jak funguje Rada vlády pro vědu a výzkum. „Zajímalo by mě, jak tento orgán reagoval na závažnou koronavirovou krizi,“ dodává v rozhovoru pro HN.
Ministra pro vědu a výzkum naposledy mělo Česko v roce 2017 a už tehdy Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) říkal, že je třeba úřad změnit. Připravil úplně novou strukturu, ale ta spadla pod stůl. Na co tedy budete navazovat?
S panem Bělobrádkem jsem samozřejmě o jeho misi mluvila. Vím, že měl záměr na vznik samostatného ministerstva, ale já jsem se po dohodě s kolegy rozhodla, že žádné velké týmy úředníků nebudu stavět. Kdybych měla stahovat všechny lidi, kteří dělají vědu a výzkum na jednotlivých resortech, nedělala bych velkou část svého mandátu nic jiného, než transformovala. A já chci prakticky přispívat ke zlepšení podmínek pro vědu, výzkum, inovace, a nikoliv stavět budovy a týmy stovek úředníků.
Ale nějaký tým asi tvořit budete, je to tak?
Jistě, potřebuji základní tým, který se bude skládat z kabinetu, protože budu členkou vlády, takže se budu muset vyjadřovat ke všem projednávaným bodům. Proto budu potřebovat základní servis. Pak se snažím postavit nevelký tým, který bude řešit úkoly, které bych po dohodě s panem premiérem chtěla naplňovat.
A jak prakticky tedy takový úřad vzniká? Strukturu si stavíte sama?
Musím přiznat úplně upřímně, že jsem systemizaci nikdy nedělala, je to pro mě velmi těžké. Dělám to sama s týmem dobrovolníků, kteří mi pomáhají a mají zkušenosti ze státní správy. Musela jsme se seznámit s tím, kolik má mít jedno oddělení zaměstnanců, jak velká má být sekce.
Chystáte tedy nějaké změny?
Chci mít určitý podíl na RIS 3 strategii (stanoví priority evropských i národních dotací – pozn. red.). Dohodli jsme se, že můj náměstek bude místopředsedou řídicího výboru pro tuto strategii. Nejdříve jsem ji chtěla mít úplně pod sebou, ale znamenalo by to, že se pozdrží vyjednávání na úrovni Evropské unie a z dvou operačních programů, které jsou na to navázány, by se opozdilo čerpání peněz. To si nemůžeme dovolit.
Přečtěte si celý rozhovor s nastupující ministryní pro vědu a výzkum Helenou Langšádlovou.
Zdroj: iHned.cz, Michaela Ryšavá, 13.12.2021