Kalousek: Vedeme s ODS společný boj

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

30. 11. 2009
Nová politická strana TOP 09, která o víkendu zvolila své vedení, chce být konzervativní a proevropská. Čerstvě zvoleného prvního místopředsedu Miroslava Kalouska mrzí, že z ODS zaznívá vůči jeho straně „hysterie". Z jeho slov je zřejmé, že občanské demokraty považuje za nejbližšího možného koaličního partnera.

* E15: Delegáti víkendového sněmu zvolili vedení a další orgány. Co vás do jarních parlamentních voleb ještě čeká?

Příští rok se nebude volit jen do Poslanecké sněmovny, ale i do Senátu a krajských zastupitelstev. Zdůrazňuji, že komunální volby jsou pro nás úplně stejně důležité jako ty parlamentní. Naši odpůrci hloupě tvrdí, že jsme strana na jedno použití. My naopak zakládáme dlouhodobou politickou sílu. A ta může být věrohodná jen tehdy, když své politické vize převádí do všech úrovní správy. To znamená do obcí, krajů i obou komor parlamentu. Čeká nás obrovská dřina.

* E15: Jak to bude s politickým programem a přípravou dlouhodobé vize?

Do předčasných voleb jsme měli krizový program, který čítal několik základních priorit. Pro řádné volby na celé čtyřleté volební období pokládáme za svou povinnost předložit skutečný programový dokument, který obsáhne všechny oblasti veřejného života.

Další velký kus práce musíme udělat se starosty. Pokud to bude možné, tak v každé obci i městě sestavíme věrohodnou kandidátku do komunálních voleb, která bude na radnici hájit veřejné zájmy, a nikoliv zájmy té či oné stavební firmy.

* E15: Jedna věc je program, druhá pak dlouhodobá vize, kam by měla podle vás země směřovat do budoucna. Jaké budou její hlavní pilíře?

Program připravíme do začátku března, pak ho rozešleme k připomínkám regionálním organizacím. A v dubnu ho chceme zveřejnit. Za základní pilíře naší dlouhodobé vize považujeme konzervativní politiku, která odmítá zametat problémy pod koberec. Naopak je chce přesně pojmenovat a nabídnout efektivní řešení, která jsou osvědčena staletími. Politika v našem pojetí se snaží přenášet co nejvíce odpovědnosti na jednotlivce. Na druhé straně to nesmí znamenat, že společnost tak bude zbavena ohleduplnosti. Kdo není schopen pomoci si sám, tomu musí pomoci ostatní. Nikdo si ale nesmí založil existenci na tom , že je neodpovědný.

* E15: Předseda ČSSD Jiří Paroubek o vás hovoří jako o starých prodejných děvčatech v novém veřejném domě.

Na to neumím odpovědět. Za dvacet let od listopadu se každý z nás nějak veřejně angažoval, někdo v ODS, jiný v KDU či ODA. Jsem zástupce těch, kteří odešli z KDU, protože se považují za křesťanské demokraty, a ne za lidovce. Jsou to lidé, kteří odmítají lidoveckou praxi. Proto odmítám slovo přeběhlík. To je člověk, který od jedné strany přešel k druhé, který změnil názor. Kdo mě zná, tak ví, že posledních patnáct let říkám stále to samé. Pouze jsem neměl šanci prosadit to v KDU, a proto jsem spoluzaložil jinou stranu.

* E15: Dobře. A co ty staré tváře?

V TOP se rád setkávám s lidmi, kteří mají politickou zkušenost z ODS, ODA nebo Unie svobody. Na druhé straně jsme mimořádně obezřetní vůči předlistopadovým členům KSČ. I když takových lidí je v TOP velmi málo, nejsme vůči nim zcela zatvrzelí. Kdybych tedy na výroky Jiřího Paroubka nehledal kvalifikační, ale kvantifikační odpověď, tak bych řekl: Jak o starých tvářích může hovořit předseda strany, jehož nejbližší zbrojnoš David Rath už vystřídal asi pět politických stran? A jak něco takového může říkat, když ví, že jeho strana má ve svých řadách mnohonásobně více bývalých členů KSČ, než má TOP členů jiných politických stran.

* E15: Vaše výhrady k politice ČSSD, kterou označujete za rozhazovačnou, jsou známé. ODS zase vytýkáte populismus. V čem je tato strana vůči voličům podbízivá?

Obecně platí, že se vůči ostatním stranám nechceme příliš vymezovat. Mírná hysterie, která vůči nám zaznívá z ODS, nás trochu mrzí. Myslíme si, že s touto stranou máme sice odděleně pochodovat, ale společně bojovat. Co se týče populismu, projevil se při projednávání úsporného balíčku Eduarda Janoty. A jestli chcete další příklad, tak musím říct, že jsem naprosto vytřeštěně sledoval nedávný ideový kongres ODS. Padl tam návrh, aby se tato strana podílela jen na takové vládě, která bude snižovat zadlužování.

* E15: Tento návrh ale nebyl schválen...

Inspirovalo mě to k tomu, že jsem stejné usnesení navrhl na sněmu TOP. My jsme ho na rozdíl od ODS schválili všemi hlasy.

* E15: Chcete zamezit tomu, aby k TOP vstoupili prospěcháři. Jak?

Je pravda, že jsme až do konání sněmu pozastavili přijímání nových členů. Chtěli jsme, aby se regionální, krajské a celostátní orgány strany sestavily z lidí, kteří do projektu TOP šli ještě v okamžiku, kdy se jeho šance pohybovaly mezi nulou a jedním procentem. Takoví členové působí jistě věrohodněji než ti, kteří se hlásí v okamžiku, kdy jsou preference na 12 procentech.

* E15: A další důvod?

Byl spíš technický. Až do konání sněmu nemohly přijímat členy místní organizace, ale jen přípravný výbor. Nebylo příliš komfortní, aby je přijímal od Aše až po Starý Hrozenkov.

* E15: Dobře. Ale jak chcete zabránit přijímání prospěchářů, nebo chcete-li různých kmotrů?

Tento termín nepoužívám, kmotry má ODS. Hovořím o ekonomických skupinách, které si zvykly privatizovat kandidátky ODS i ČSSD. Je jim tudíž jedno, jak volby dopadnou, protože všude mají své lidi. Neděláme si iluze, že nám tyto skupiny takové jedince neposílají. My ale nemáme zábrany poděkovat jim za jejich zájem a odmítnout je.

* E15: Neobáváte se přesto, že můžete skončit jako Unie svobody, kterou postupně ovládli lidé, kterým o stranické principy příliš nešlo?

Nabízíme profesionalitu i zkušenosti. A ty jsou dobré i špatné a právě těm špatným se snažíme předcházet. Například delegování na sněm nevychází z počtu členské základny v daném místě, ale z počtu obyvatel. To znamená, že problematiku takzvaných černých duší jsme eliminovali hned od začátku a nemusíme mít počítačový program Eliška jako ODS.

* E15: Ambici mít co nejvíce členů tedy TOP zřejmě nemá.

Rozhodně si nemyslíme, že síla členské základny rozhoduje o síle strany. Prvořadá je síla myšlenky a prosazovaná politika. Pro nás jsou nesmírně důležití sympatizanti. Jsem neskutečně šťastný, a dokonce až dojatý, že máme 15 tisíc registrovaných fandů na Facebooku. Pro nás jsou tito lidé na stejné úrovni jako jakýkoliv člen včetně našeho předsedy. Chceme, aby se občané co nejvíce angažovali ve veřejném životě, a je nám jedno, jestli ten či onen má naši stranickou legitimaci.

* E15: Zkusíte odhadnout volební výsledek TOP? Podle posledního šetření agentury Faktum Invenio byste získali zhruba 12 procent, tedy stejně jako komunisté.

Za celých dvacet let, co jsem v politice, se moje volební odhady nikdy nepotvrdily. Prostě jsem se nikdy nestrefil. Takže po mně nechtějte, abych se takového odhadu dopustil. Vaši čtenáři by měli jen jedinou informaci: Takhle to nebude. Samozřejmě si přeji, aby byl výsledek co nejlepší. Důvěru, kterou TOP získala, chceme v příštích měsících nejen udržet, ale i rozšířit. Pánem je volič. Zkazit si to jako strana můžeme jen sami.

* E15: Na sněmu mnozí delegáti zdůrazňovali, že je třeba porazit komunisty.

Je to relativní cíl. Asi nejsem sám, kdo nechápe, jak je možné, že dvacet let po listopadu se komunistická strana může dostat do parlamentu. Je ale pravda, že bychom byli rádi, kdyby na té pomyslné bedně vítězů stály tři demokratické strany. Tedy v libovolném pořadí ODS, TOP a ČSSD. Nechceme, aby tam stáli komunisté.

* E15: Na sněmu se také často akcentovalo rozpočtové určení daní, tedy téma, po němž volají starostové, kteří chtějí pro své obce více peněz. Kde vidíte největší problém?

Novela, kterou jsme loni spolu se starosty navrhli, zbavila příslušný zákon těch nejkřiklavějších diskriminačních nesmyslů. Nicméně jsme v půlce cesty. Máme smíšený model správy, což znamená, že obce dělají některé věci za stát. Ten by proto měl poskytovat větší, a zároveň rovnoměrnější kompenzace. Rozhodně ale nemohou být stoprocentní, jinak by obce nebyly nuceny k úsporám.

* E15: Kromě toho existují rozdíly v příjmech na občana.

Tady se jednoznačně shodujeme s hnutím Starostové a nezávislí, aby byl jednotný koeficient pro obce všech velikostí. Některé působí jako mikroregionální centra, jezdí se tam za vzděláním, na úřady nebo nakupovat. V takových obcích jsou náklady na infrastrukturu pochopitelně vyšší, a proto si zaslouží i vyšší příjmy. To všichni respektují. Nyní je otázka, jak velký rozdíl má být stanoven. Před novelou to byl šestiapůlnásobek, od loňska je to čtyřapůlnásobek. V Evropě je běžný dvouapůlnásobek až trojnásobek. Ve stanovení rozdílu mezi největší a nejmenší obcí je právě toto číslo náš cíl.

* E15: Jak bude předseda TOP Schwarzenberg vysvětlovat toto téma v Praze, kde je jedničkou kandidátky do parlamentních voleb? Získá si obyvatele hlavního města, když jim na úkor menších obcí sebere peníze?

Pražany bych nepodceňoval. I pro ně je důležité, aby jejich obce, kam jezdí na víkendy či dovolené, žily a prosperovaly. Stejně tak i pro obyvatele té nejzapadlejší vsi je jistě důležité, aby jejich hlavní město vypadalo k světu. Rozhodně bych nestavěl nějaký nesmiřitelný antagonismus mezi velkými a malými městy a obcemi. Prostě musí být na stole slušná a především stabilní dohoda, jiná cesta není.

* E15: Pod termínem stabilní si představujete, že dohoda musí být dlouhodobá?

Samozřejmě, protože starostové jsou pragmatici, a potřebují pro své plánování střednědobý až dlouhodobý výhled. Není možné, aby se před každými volbami začalo mávat praporem a křičet, že se to zásadně změní. To si pak starostové mohou všechny své rozvojové plány strčit za klobouk.

* E15: I když to není ještě definitivně schváleno, Praha má příští rok hospodařit se zhruba 46 miliardami korun. O kolik by podle vás měla přijít ve prospěch malých obcí či měst?

Tak zaprvé, předbíháte, protože vypočítat to opravdu nejde a ona dohoda ještě není na stole. Cesta, kterou se ubíráme, spočívá v tom, že čtyři velká města se zvláštním koeficientem by o žádné příjmy nepřicházela. Pouze bychom je přibrzdili, aby je menší města a obce mohly dohnat.

* E15: Budete měnit kandidátky do parlamentních voleb? Občas tam figurují lidé, kteří nepůsobí dvakrát důvěryhodně. Třeba exposlanec ODS Vlastimil Bařinka.

Záleží na tom, jestli tito lidé negativní emoce skutečně vzbuzují, anebo si vzbuzení těchto emocí někdo zaplatil. Jsem přesvědčen, že v drtivé většině těchto případů platí druhá varianta.

* E15: Takže kandidátky se měnit nebudou.

Co já vím, třeba někdo umře. Nebo se ukáže, že se daný kandidát skutečně dopustil něčeho, co není v souladu s programem TOP. Už jsme měli příležitost demonstrovat, že v takových případech nepřešlapujeme z místa na místo, ale naopak jednáme rychle. Určité individuální změny na kandidátkách tedy nevylučuji. Jako takové ale platí a měnit je nebudeme.

* E15: Do současnosti jste dostali asi 37 milionů korun od sponzorů. Nejvíc vám věnoval Dušan Novotný z Brna. Jeho firma přitom vedla arbitráž s ministerstvem financí v době, kdy jste byl ministrem.

Firma spoluvlastněná Dušanem Novotným skutečně vede se státem spor o náhradu škody za prokazatelnou chybu, která se stala na ministerstvu financí. Bylo to za mých předchůdců. V době, kdy jsem byl ministrem, firma nabídla mimosoudní vyrovnání. To jsem tehdy odmítl. Rozhodnutí je nyní v rukou nezávislého soudu. Nevidím tam žádný konflikt, protože do toho ministerstvo za mého působení nijak nezasahovalo. Například sociální demokracie se před časem soudila se státem o mnohem větší částky. Mám na mysli kauzu Lidový dům. Kdybych měl přijmout rétoriku ČSSD, musel bych říct, že všechna její rozhodnutí z 90. let jsou nevěrohodná, protože vedla se státem majetkový spor.

* E15: Novotný vám věnoval plných 11 milionů. To je jako sponzorský dar politické straně opravdu hodně.

Máte pravdu. Vzhledem k majetku pana Novotného to ale není zase tolik peněz.

* E15: Podporuje vás ještě nějaký podobně štědrý příznivec?

Nezlobte se, nebudu nikoho jmenovat, abych dotyčného nepoškodil. Jako jediná česká politická strana máme všechny své dárce na internetových stránkách. A výrazně na to doplácíme. Strany, které sponzory tají, mají pokoj. Ty naše naopak média pronásledují.

Nemyslíme si, že síla členské základny rozhoduje o síle strany. Prvořadá je síla myšlenky a prosazovaná politika Jako jediná česká politická strana máme všechny dárce na internetových stránkách. A výrazně na to doplácíme.

Pavel Otto
E15, 30. 11. 2009, rubrika: Titulní strana, strana: 1
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme