Kalousek: Soudy Torubarova vydávat neměly
Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem
Hostem Interview je ministr financí Miroslav Kalousek. Proč se snažil zabránit odletu letadla ruského podnikatele z Česka? A jaké jsou teď momentálně vztahy mezi TOP 09 a ODS kvůli pádu pražské koalice? Právě začínáme, dobrý večer. Dobrý večer, pane ministře, vítejte v Interview.
Dobrý večer, děkuji za pozvání.
Proč jste chtěl zastavit odlet podnikatele Alexeje Torubarova? Já jen připomenu, že Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodu a on sám naopak tvrdil, že ho vydírala ruská tajná služba, policie a mafie.
Tak já jsem si o té akci přečetl v novinách spoustu neuvěřitelných věcí. A zdůrazňuji, že jsem řekl pouze dvě věty. Řekl jsem, že vše, co konal personál letiště, konal na mojí odpovědnost, že by bylo nefér, kdyby k té odpovědnosti byl volán kdokoliv jiný. Já myslím, že je potřeba si připomenout, že pan Torubarov nejprve emigroval do Rakouska a když ho chtěli Rusové vydat z Rakouska, tak rakouská republika ho odmítla vydat. Odmítla vydat s odůvodnění, že důkazy pro vydání jsou zmanipulované a zfalšované. On potom požádal o azyl v České republice, a protože tady měl příbuzné i manželku, Česká republika se k němu zachovala poněkud jinak, než se zachovali Rakušané. Zatkli ho, věznili ho a vydali ho Ruské federaci. Já si myslím, že to vydání před ukončením azylového řízení byla strašná chyba, že to je velká ostuda.
K tomu se ještě určitě dostaneme, čí to byla, čí to byla chyba, ale proč vy jste vydal ten pokyn? Proč vy jste se do toho vůbec vmísil?
Já nemohu vydat žádné pokyny. Já jsem neřekl, že jsem vydal nějaké pokyny, já žádné pokyny vydat nemohu a letištní personál nemůže vykonávat pokyny ministra financí. Já jenom zdůrazňuji, že to co ten personál dělal, za to přebírám veškerou odpovědnost.
A co dělal tedy personál, jak jste ho instruoval, dejme tomu,
Personál letiště podle mých informací, jak jsem se dozvěděl, tak udělal všechno pro to, aby byl vytvořen dostatečný časový prostor pro Policii České republiky. Já pana Toburavera...
Torubarova.
Promiňte, jaksi ponechat na území České republiky. Což já se domnívám, že šlo a pokud byl jediný problém ten časový prostor, tak ten byl vytvořen. A bohužel...
A rozumím tomu správně, pardon, že tam byla umístěna cisterna, aby bylo zabráněno odletu letadla?
Rozumíte tomu správně, že říkám jediné dvě věty. Vše, co říkal, vše, co dělal personál letiště, konal na mojí odpovědnost a já tu odpovědnost jsem ochoten nést. Jestli před tím letadlem stála cisterna nebo jestli tam stál tahač nebo jestli tam stál vysavač exkrementů, není vůbec důležité. Důležité je, aby všichni věděli, že personál letiště konal, a na tom trvám, konal důsledně podle zákona o civilním letectví. On se nemůže chovat tak jinak. Trvám na tom, že zákon o civilním letectví nebyl porušen, a pokud by se někomu nelíbily některé nestandardní pohyby na letišti Václava Havla v tu chvíli, kdy mělo odletět letadlo Aeroflotu, tak říkám: ano, nesu za to plnou odpovědnost. Nicméně trvám na tom, že zákon o civilním letectví nebyl porušen.
A proč jste se do toho vůbec vmísil? Jenom kvůli tomu, abyste zabránil mezinárodní ostudě, tak jak jste to sám nazval?
Ne, já jsem nic takového nenazval. Já jsem řekl jenom ty jediné dvě věty a žádné jiné dvě věty ze mě nedostanete.
A proč jste se tedy do toho, do toho vměšoval, do tohoto problému, s jakým cílem? Vy jste chtěl tvořit, ano, to už jste řekl, že jste chtěl vytvořit časový prostor pro to, aby policie mohla konat.
Já jsem se, paní redaktorko, nevměšoval. Vměšování...
Když úkolujete zaměstnance letiště Václava Havla.
Já nemohu nikoho úkolovat, já jsem...
Tak já tomu stále nerozumím, pane ministře, co se tedy vlastně stalo, jaká byla vaše úloha v této celé situaci.
Já jsem se nevměšoval, když říkáte, že jsem vměšoval, to je skoro totéž, jako kdybyste říkala, že jsem se vyměšoval. Nedělal jsem ani jedno ani druhé. Já jsem se snažil dosáhnout toho, a myslím, že jsem toho i dosáhl, vytvořit dostatečný časový prostor pro to, aby orgány České republiky, kterým to příslušelo, což bylo ministerstvo spravedlnosti a Policie České republiky, ponechali pana Torubarova na území České republiky, protože jsem hluboce přesvědčen, že jeho vydání byla hrubá chyba, že jsme to neměli udělat, že tím budeme zatíženi svým svědomím dlouhá léta, protože jsme nevinného člověka vydali možná i na smrt, možná i na dlouhé věznění. On měl plné právo v důvěru v český právní systém, že tady bude dokončeno azylové řízení a pak o něm bude rozhodnuto. Bez ukončení azylového řízení byl ten člověk vydán režimu, o kterém se nedomnívám, že je zcela demokratický.
Ministr spravedlnosti ale nicméně vydání Torubarova nepovažuje za chybu. Ten sám to komentoval pro Českou televizi, že v tomto ohledu žádnou ohledu neudělal.
Ministr spravedlnosti nepovažuje za chybu ani za amnestii prezidenta republiky. Ministr spravedlnosti na to logicky může mít svůj názor. Já jsem hluboce přesvědčen, že Česká republika po zkušenostech, které má z totalitního režimu a po zkušenostech, které má s ruskými sousedy, má být mimořádně obezřetná a že nemá vydávat člověka do okamžiku, než je ukončeno azylové řízení a než rozhodne Ústavní soud. Tady...
Ústavní soud už údajně podle ministra spravedlnosti rozhodl a souhlasil s tím, že vydal ruského podnikatele.
Azylové řízení nebylo ukončeno a ti pánové, já si teď dovolím říct svůj názor, soudci někdy také říkají svůj názor na exekutivu. Ti pánové na brněnské justici, ať už to bylo v Krajském úřadě v Brně nebo kdekoliv jinde, podle mého názoru selhali. Možná že justice rozhodovala přesně podle paragrafů, ale nerozhodovala na základě uvědomění si situace práva etiky a ochrany lidských práv. Já jsem hluboce přesvědčen, že při vydání toho člověka, obávám se, že na smrt, měsíc o něm už nic nevíme, víme, že je někde ve Volgogradu, někde bez možnosti kontaktu s advokáty, s vlastní rodinou, že vydání toho člověka pravděpodobně nevinného a obávám se, že na smrt, je prostě tragickým selháním české justice a tragickým selháním ministerstva spravedlnosti.
Sociální demokracie vás ale zkritizovala za to, že svými pokyny ohrozil bezpečnost cestujících, ať už tedy před letadlem stálo cokoli, tak že, teď vám ocituji místopředsedu sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka: "Je to naprosto neuvěřitelné postavit cisternu do trasy letadla. Rozumíte, co se tam mohlo stát, kdyby do ní letadlo narazilo? Mohlo dojít k výbuchu a podobně. To je naprosto nepředstavitelné."
Místopředseda Poslanecké sněmovny pan Zaorálek evidentně neví, co se tam stalo. Já jenom zdůrazňuji, že personál letiště konal odvážně, konal razantně, já přebírám za jeho konání veškerou odpovědnost. A konal zcela v souladu se zákony o civilním letectví. A pan místopředseda Zaorálek evidentně neví, co se tam stalo a pan místopředseda Zaorálek pouze chce dramaticky pindat, jako dramaticky pindá každý den. Pokud chce podat trestní oznámení, ať ho podá. Prostě to, co říká, je...
Mělo by to podle něj přezkoumat státní zastupitelství minimálně. Prý jste způsobil mezinárodní ostudu a zároveň jste ještě překročil pravomoci veřejného činitele.
Já si myslím, že mezinárodní ostudu bohužel si udělala Česká republika vydáním toho člověka do Ruské federace. To jsme jako země, která má mnoho důvodu chránit lidská práva, udělat opravdu neměli. To je naše mezinárodní ostuda. Že jsme nedokázali zabránit vydání toho člověka zvůli, které je teď už vystaven. Já se tím velmi trápím. Snažil jsem se na poslední chvíli přispět těm, kteří se snažili tomu zabránit, nepodařilo se nám to. A jako člen vlády České republiky to chápu jako velkou ostudu České republiky, že ten člověk byl vydán. To se...
Konzultoval jste...
To se nemělo stát.
Konzultoval jste nějak svoje rozhodnutí se do té věci vložit?
Paní redaktorko, znovu odpovídám, vzhledem k tomu, že jsem dneska, že jsem dneska adresátem asi 50 trestních oznámení od různých Bolševiků Lubomírem Zaorálkem počínaje a různými jinými bývalými estébáky konče, tak já prostě neřeknu nic jiného než ty dvě věty, které jsem řekl. To, co ten personál konal na letišti v tý chvíli...
Ano, to už jsme slyšeli, pane ministře, tak možná...
Za to přebírám veškerou odpovědnost a bylo by nefér volat k odpovědnosti kohokoliv jiného. Ano, byl to poctivý pokus, byl to poctivý pokus zabránit tomu, aby byl nevinný člověk vystaven, vystaven zvůli. Nepodařilo se, to je mi líto.
Tak pojďme možná ještě jednu záležitost v této souvislosti probrat. Premiér Petr Nečas je momentálně na návštěvě Ruska. Tento celý, tato celá záležitost, tato celá situace se odehrála 2. května, pokud si správně vybavuji.
Ano.
Jak rozumíte tomu načasování, když je zrovna pan premiér na návštěvě Ruska. Je to úplná náhoda?
To netuším. Já jsem byl dotazem Lidových novin, které tuhle kauzu zveřejnili. Já jsem byl tím dotazem kontaktován v neděli v odpoledních hodinách a řekl jsem ty jediné dvě věty, které jsem k tomu řekl, žádné jiné k tomu neřeknu.
Tak pojďme na dění na pražském magistrátu. Nemají už dotahy na pražském magistrátu celostátní přesah? Protože přeci jenom se špičkujete, TOP 09 a ODS, vzájemně si vyměňujete názory na sebe samé v souvislosti s tím, co se děje na pražském magistrátu. Tak nemůžeme to brát už jako celorepublikový problém?
Podle mého názoru nikoliv. Přál bych si, aby to tak nebylo. Já bych rád zdůraznil, že to nebyla TOP 09. Opravdu to nebyla TOP 09, která po komunálních volbách v roce 2010 vytvořila koalici se sociálními demokraty. A to nikoliv jenom na pražském magistrátu, ale v dalších 9 důležitých městských částí hlavního města Prahy. Hovoříme-li třeba o Praze 4, tak hovoříme o šestém největším městě v republice, byť je to jenom městská část. To znamená, v celé Praze o ODS obešla vítěze voleb, pohrdla pravicovou koalicí a uzavřela koalici se svými starými známými, tak jak jim doporučoval jejich kdysi zakládající čestný předseda, a vytvořila koalice se sociální demokracií. Bylo to samozřejmě mírně ohavné. Nicméně TOP 09 nepřenášela tyhle problémy do celostátní politika. Na úrovni celostátní politiky jsme měli koalici s ODS a neměli jsme žádný dojem, že by se tyhle pražské problémy měly odrazit do úrovně vládní politiky, protože upřímně řečeno, komunální politika, tam se těžko hledají levicové a pravicové ideje.
A vy jste to teď označil jako mírně ohavné, a když TOP 09 vytvoří menšinovou vládu na pražském magistrátu a nechá se podporovat sociálními demokraty, tak to také bude mírně ohavné?
Ne, mírně ohavné, mírně ohavné to bylo proto, že ODS se vždycky prezentovala jako politická strana, která říkala: musí být respektovány, vždycky musí být respektovány výsledky voleb. A vítěz voleb má právo na to, aby sestavoval příslušnou vládu nebo koalici. Tak v okamžiku, kdy v Praze, já chápu, že to říkal i v době, kdy si neuměli představit, že v Praze nevyhrajou. Teď když pravděpodobně už v Praze nevyhrajou nikdy, tak to nebudou říkat. Ale vždycky to říkali, že vítěz voleb má to právo. Tak v okamžiku, kdy se jim poprvé stalo, že ten vítěz voleb nebyli oni, tak udělali přesně to, co vždycky kritizovali. Proto říkám, že to bylo mírně ohavné. Ale přesto to pro nás nebyl žádný důvod, abychom to přenášeli do celostátní politiky.
Takže zítřejší atmosféra na vládě bude úplně v pořádku?
Zítřejší atmosféra na vládě je atmosféra na vládě. Vládní politika, vládní politika je celostátní politika, která je dána celostátní legislativou, tam se promítají pravidla a tam se promítají ideje. Já odpovím tou odpovědí, kterou jsem říkal tisíckrát v posledních 5 dnech. Prostě nelze si představit koalici ODS, pardon, nelze si představit koalici TOP 09 a ČSSD na celostátní úrovni, protože tam se tvoří pravidla, to jsou zcela protichůdné ideje. V případě komunální politiky ta pravidla a ideje, protože tam se netvoří zákony, už jsou složité a těžko je rozlišit. Tunel Blanka nemůže být levicový nebo pravicový. Tunel Blanka je zjevně jenom tunel pražských kmotrů navázaných na ODS. A naši zastupitelé v TOP 09 mají vůli ten problém vyřešit a minimalizovat škody.
Ano, ale v momentě, kdy vystoupí nejužší vedení TOP 09, místopředsedkyně strany Helena Langšádlová a vměšujete se do tohoto problému, tak vám se nelíbí to slovo.
My se vážně nevměšujeme.
Dobře, ale tak najednou vyjadřujete členům TOP 09, kteří vyjednávají novou situaci v Praze, vyjadřujete jim vašim podporu, souhlasíte s tím, tak už to opravdu nedostává ten celostátní rozměr?
V žádném případě. My jsme, podívejte, dospělá demokratická strana je jenom tehdy demokratickou stranou a dospělou, když zastává své hodnotové priority a ideje na všech úrovních správy, na té celostátní, na regionální i na komunální. No, a naši zástupci na komunální, vlastně i krajské úrovni, protože Praha je i kraj kromě toho, že to je město, tak přijali nějaké zodpovědné rozhodnutí a celostátnímu vedení přísluší, aby hodnotilo pouze, zda to rozhodnutí, které učinili oni, ne my, zda to rozhodnutí odpovídá, nebo neodpovídá hodnotovým kritériím TOP 09 jako konzervativní strany. Ano, odpovídá. TOP 09 přebírá v Praze politickou odpovědnost za palčivé problémy, přebírá odpovědnost za nápravu chyb primátora Svobody a přebírá tu odpovědnost s tím, že se nenechá rozptylovat vnitřními hádkami ODS.
Vy jste to věděli, že k tomu přistoupí vaši kolegové z TOP 09?
Informovali nás o tom, samozřejmě. Ale bylo to jejich rozhodnutí.
Dopředu, než se to stalo, než vypověděli koaliční smlouvu?
Krátce předtím, než ji vypověděli, my jsme, víte, my na rozdíl od ODS se mezi sebou uvnitř nepereme jako psi. My jsme skutečně jednotná konzistentní strana. Naši zástupci na té krajské úrovni, když ten krok chtěli udělat, tak nás o tom přišli informovat.
Já se na to ptám z toho důvodu, že premiér Petr Nečas pojal hypotézu, že jste snad vy byl tím iniciátorem, kdo tahal za nitky.
Pokud vím, tak Petr Nečas trpí tou paranoiou, že když mu praskne přední sklo v letadle, tak že jsem ho rozbil já. Takže chápu, že i v tomhle případě mě označil za toho viníka. Ale my jsme demokratická strana, já tu pravomoc nemám. Tu pravomoc mají skutečně naši krajští zástupci, ale protože jsme jednotná homogenní strana, strana, která se soustředila na nějakém hodnotovém desateru, na programových prioritách, tak pochopitelně v okamžiku, kdy tenhle krok naši pražští zástupci chtěli udělat, tak přišli do celostátního vedení, vysvětlili situaci, řekli: nemůžeme jinak, pan primátor Svoboda, lže kudy chodí, nechce nic řešit, ODS nechce nic řešit, navíc není absolutně jednotná. Přijde-li k vyjednávacímu řízení tři zástupci ODS, mají čtyři názory, my jsme odpovědni za to, že problémy, jako je tunel Blanka, jako je Dopravní podnik hlavního města Prahy, jako je Trojský most, že ho vyřešíme. ODS ho v žádném případě nechce řešit.
A ODS tvrdí přesný opak, že vždycky když přijde s nějakými návrhy a předstoupí před TOP 09, tak jenom slyší "ne, ne, ne, ne, ne".
Dobrý, tak si počkejme. Jako já jsem slyšel, že v Praze padla Rada hlavního města Prahy, tak ta nepadla. Rada existuje a je většinová, je usnášeníschopná a já pevně, já jsem hluboce přesvědčen, že naši zástupci přesvědčí Pražany, že ty problémy dokáží vyřešit, že pojmenují ty chyby, že dokážou ty chyby částečně napravit, stoprocentně to asi nejde. Ale že je dokáží napravit tak, aby minimalizovali škody, které způsobil pan docent Svoboda a jeho předchůdci.
Není to už spíše předvolební boj? Přeci jenom volby do Poslanecké sněmovny se nám blíží a řada politologů tvrdí, že to, co se odehrává v Praze, i určuje, má celonárodní přesah. To znamená, že když se tady bojuje mezi TOP 09 a ODS o pozici v Praze, tak to samozřejmě dává nějaký signál do celé republiky. Nemůžeme to chápat jako předvolební boj?
Já bych rád věděl, kde byli ty politologové v době, kdy v roce 2010 ODS uzavírala koalici s ČSSD, nejenom v Praze, ale v Brně a v Ostravě a všade, a všade, kde to šlo.
A pak zase když uzavírala TOP 09 s ODS, tak také přistoupili na nějaké požadavky a teď najednou se jim nelíbí...
Ne, i v menších městech jako, ale důležitých a pro mě jaksi srdečně docela zásadní. V takovém Mělníku TOP 09 drtivě vyhrála volby.
My jsme v Praze, pane ministře, já bych se ráda bavila o tom, co, co je tady momentálně.
Nezlobte se, já myslel, že jsme v celostátním vysílání, možná že nás slyší i někdo v Mělníku.
Ne, já jsem myslela obrazně řečeno, že jsme na pražském magistrátu teď momentálně.
Já jsem chtěl říct, že to samé, co ODS udělala v Praze, že obešla vítěze voleb a uzavřela jako poražená strana koalici se sociálními demokraty, aby nemusela respektovat vítěze voleb TOP 09, protože to udělala ODS v Praze, tak to sama neudělala třeba v Mělníku a v desítkách jiných měst. To nebylo nic neobvyklého. Kde byli ty politologové, aby v roce 2010 říkali: no, to má obrovský přesah do celostátní politiky. No, nemělo. TOP 09 z toho žádné důsledky pro celostátní politiku nevyvozovala. Já bych si velmi vážil toho, kdyby ani vedení TOP 09 dnes z toho žádné důsledky pro celostátní politiku nevyvozovalo, aby velmi zvolnili ve svých hysterických reakcích a aby si ty politologové, které vy dnes citujete, vzpomněli, co říkali v roce 2010.
Pane ministře, vy mluvíte o hysterických reakcích a vy sám jste na adresu premiéra řekl: "Pan premiér neměl dobrý den, bylo toho na něj chudinku trochu moc. Až se z toho vyspinká, tak to zase bude dobré."
To máte pocit, že je hysterická reakce?
No, přijde mi to minimálně velmi ironické a nevím, jestli je to...
Já jsem ho velmi litoval, to byl přesně ten okamžik, kdy pan premiér vyvodil, to je přesně to, o čem teď mluvíme, pan premiér ze situace v Praze vyvodil, že už se úplně stejně budeme chovat na vládní úrovni. To je naprostý nesmysl, protože...
Budete vy teď nějakým poradním orgánem pro vaše kolegy z TOP 09 o tom, co by se mělo...
Nechte, nechte mě to, prosím, dopovědět. Já znova říkám, to je naprostý smysl a vůbec nechápu, kde vzal pan premiér tu odvahu tohle z toho vyvozovat, protože kdybychom skutečně vyvozovali ze situace v Praze dopady na celostátní úroveň, no, tak jsme se s ním nemohli jako s premiérem bavit od komunálních voleb v roce 2010. Kdybychom to vnímali tak jako pan premiér Nečas, tak od komunálních voleb v roce 2010 jsme mu nemohli říkat "pane premiére".
Tak to už jsme probrali.
Ale nic, nic z toho my jsme neudělali.
Teď, prosím, mi odpovězte na moji otázku.
A pokud on udělal to samé, tak jsem říkal, že to je skutečně na něj na chudinku trochu moc.
Pane ministře, teď mi, prosím vás, odpovězte na moji otázku.
A já si dokonce myslím, že už se z toho taky i vyspal, že to na něj opravdu na chudinku bylo trochu moc.
Můžete mi, pane ministře, prosím vás, odpovědět na moji další otázku, budete nějak konzultovat s vašimi členy TOP 09 tady v Praze přímo, jakým způsobem mají dál postupovat nebo to bude opět v jejich kompetencích a oni vás budou o tom jenom informovat případně?
Je to plně v jejich kompetenci, je to plně v jejich pravomoci. My jsme demokratická strana, oni dostali důvěru voličů v Praze, já jsem nekandidoval v Praze ani Karel Schwarzenberg.
Kdo by z vašeho pohledu...
Že jsme strana nerozhádaná, že se snažíme být jednotní a jsme jednotní, což strašně moc politickým konkurentům, dokonce i novinářům vadí, to znamená, že ta jednotlivá, že ty jednotlivé úrovně rozhodování spolu navzájem konzultují, aby nebyly v rozporu, to je naprosto běžné a to skutečně děláme. Takže určitě s námi tak jako dnes, tak možná i zítra nebo pozítří budou pražští zastupitelé konzultovat, my jim řekneme svůj názor, ale to rozhodnutí udělají oni.
Pane ministře, ještě prosím vás v posledních 20 sekundách, které máme do konce pořadu, kdo by byl podle vás ideálním primátorem Prahy?
Vidím tam čtyři pět, možná šest jmen, který by to jistě zvládli s velkou noblesou a které bych velmi rád podporoval jako primátora hlavního města Prahy.
Můžete vyjmenovat?
Rozhodnou to opravdu pražští zastupitelé. Já říkám, vidím čtyři pět šest jmen, a nechám to na nich. A věřím, že to bude jedno z těch jmen a toho já budu velmi rád podporovat jako primátora.
Miroslav Kalousek, ministr financí.
Děkuju vám, na shledanou.
ČT 24, 28. 5. 2013, pořad: Interview ČT24