Kalousek: Sobotka udělal chybu, ale pomůžeme mu

6. 5. 2017

Dramatickou chybou premiéra Bohuslava Sobotky bylo podle Miroslava Kalouska už to, že kryl ministra financí v kauze Čapího hnízda. Nyní se podle šéfa opoziční TOP 09 premiér dopustil dalšího tragického přešlapu, když šel na Hrad podat svoji demisi. Kalouskova strana však bude šéfovi sociální demokracie nápomocna ve snaze odvolat skandály zmítaného Andreje Babiše z čela rezortu financí. Chtějí totiž zabránit, aby faktickou moc získalo duo Zeman-Babiš. Podle Kalouska prezident v uplynulém týdnu ukázal nejtemnější stránky svojí povahy.

Pan premiér Sobotka tento týden překvapil hned dvakrát. Nejdříve se očekávalo, že odvolá ministra financí Andreje Babiše, ale on namísto toho řekl, že podá demisi. Teď ale obrátil a rozhodl se Babiše skutečně odvolat. Co na to říkáte?

Oceňuji, že pan premiér pochopil, že svojí demisí udělal tragickou chybu. A oceňuji, že je připravený tu chybu napravit. Jsem rád, že to udělal a při snaze odvolat z vlády ministra financí zatíženého nesčetnými skandály lze počítat se stoprocentní podporou TOP 09.

A jaká by měla být podpora či role opozice v této situaci?

Ta role vychází z naší dlouho deklarované pozice. Je vyloučeno, že bychom vyslovili podporu Sobotkově vládě, ale nedáme jeden jediný hlas pro pád vlády, aby to rozhodování nebylo v rukou pana prezidenta Zemana. To říkáme rok a půl, a proto nás tak rozhořčil ten krok, kdy odevzdával tu moc do Zemanových rukou sám. Pokud se rozhodl, že ho neudělá, tak v tom zápase o odvolání ministra financí může mít naši podporu. Byť mu samozřejmě vyčítáme, že to je až po třech a půl letech a že si toho nevšiml dřív.

Kvůli tomu jste tedy považoval za chybu podávat demisi, že by rozhodování měl v rukách pan prezident?

Spíš by ho mělo v rukou duo Babiš-Zeman. Ale já si myslím, že se dopustil dramatické chyby, už když kryl ministra financí v případě Čapího hnízda. Když vyšlo najevo, že veřejně lhal, že zneužil dotaci pro malé podnikatele. Už tenkrát jsme říkali, že TOP 09 nechá vládu dovládnout. A měli jsme jediný motiv, aby to rozhodnutí nedělal pan prezident Zeman. A pak jsme se v přímém přenosu v úterý dívali, jak mu to pan premiér Sobotka v uvozovkách předává. Domnívám se, že strategie pánů Babiše a Zemana míří do doby po volbách. A pro tuto povolební strategii, tedy složení vlády a zvolení prezidenta republiky, by jim pan premiér Sobotka poskytl všechny instrumenty, pokud by tu demisi nakonec podal.

Trošku to vypadalo, že se premiér bál, že Zeman návrh na odvolání nepřijme. Hovořilo se o úterní ranní schůzce na ČVUT, kde konverzace v tomto duchu mezi Zemanem a Sobotkou měla proběhnout. A pak zjistil, že pan prezident říká, že demise premiéra není demisí vlády. Jak vy hodnotíte tento prezidentům výklad?

Na to se dívám jako na dřevorubecký výklad ústavy. Máme jednak ústavu a ústavní výklad, kde experti mluví jasně, a hlavně máme nějaké ústavní zvyklosti, nějaký ústavní pořádek. A podle zavedeného ústavního pořádku demisí premiéra padá celá vláda. Nicméně u pana prezidenta Zemana víme, jaký má vztah k ústavnímu pořádku. Demisi prezident koneckonců přijmout vůbec nemusí, to mu ústava umožňuje, zatímco návrh na odvolání ministra přijmout musí. Pokud by to neudělal, jsme v jiné situaci. V takovém případě, kdy premiér chce odvolat svého ministra a prezident mu nechce vyhovět, by se viníkem té krize stal pan prezident.

Pan prezident mezitím sehrál ve čtvrtek s panem premiérem na Hradě divadlo, které ho očividně mělo ztrapnit.

To, co předvedl, prezident republiky na Hradě, byla demonstrace těch nejtemnějších stránek jeho povahy. Prostě zinscenoval nedůstojnou komedii, odpornou komedii, kterou udělal České republice ostudu v zahraničí. To byla taková ostuda, že si toho samozřejmě všimly i zahraniční noviny.

Zvládl tuhle komedii podle vás Sobotka?

Tu situaci pan premiér ustál.

Do toho se ale dějí další věci – objevují se kompro nahrávky na Babiše.

Tak oni to ani tak nejsou nahrávky na Babiše, jako na jeho deníky. To je na tom to smutné. Nade vší pochybnost bylo prokázáno, že deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny selhaly ve svém poslání. Deníky jsou od toho, aby kontrolovaly moc a ony se staly součástí moci. To je stejné selhání, jako když se nechá politik koupit. Mohli jsme si v přímém přenosu poslechnout, že ty redakce nejsou nezávislé, ale že to je součást propagandy holdingu Agrofert. Dokonce i ti nešťastní novináři, kteří o tom nic netuší, a věřím že i takoví tam jsou, vlastně svojí nezaujatou prací přispívají k té sofistikované propagandě. Smutné je, že ty deníky byly poslední čtvrtstoletí pilíře svobody slova.

Vy jste to komentoval ve čtvrtek na sociálních sítích ve smyslu, že ti novináři neodchází proto, že to nevěděli, ale proto, že to prasklo. Máte třeba vy nějakou osobní zkušenost, která vás vede k tomu, že Babiš má v denících Mafry vliv?

Přece všichni, kdo čteme noviny, tak víme, co ty noviny psávaly a co píšou teď. A jde zejména o to, co nepíšou. V dobách, kdy MF DNES a Lidové noviny skutečně plnily svoji společenskou funkci, tak by jednotlivé skandály Andreje Babiše, jeho temná minulost, způsob, jak přišel k majetku, byly velkým tématem. A nemyslím si, že by to jakýkoliv ministr mohl přežit, kdyby tyto dva deníky skutečně plnily svoji funkci kontroly moci. A to přeci ti novináři musí vidět, co píší a co nepíší. Proto si myslím, že to ti novináři nemohli nevědět. Oni se akorát teď musí nějak postavit k tomu, že to prasklo.

Zdroj: echo24.cz, 6. 5. 2017

Tereza Vilímová

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme