Kalousek: Peníze pro církve nespadnou do černé díry

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

11. 1. 2012

Premiér a předseda ODS Petr Nečas mluvil o komplikovanější cestě, která ale vedla k výsledku. Vicepremiérka a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake zase o tom, že je ráda, že se podařilo překonat jednu z mnoha koaličních křižovatek. Jakoby se všem ulevilo, když vládou prošel návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Ministra financí Miroslava Kalouska jsem se odpoledne zeptal, zda měl on sám v průběhu posledních dnů pochybnosti o tom, že zákon na vládě projde?

Tak samozřejmě jsem věřil, že koaliční dohoda bude dodržena a že ten zákon projde, na druhou stranu obavy jsem samozřejmě měl, protože ty průtahy se daly těžko vysvětlit a do poslední chvíle jsme nevěděli, jak to dopadne.

Myslíte, že jste nejen koaličním partnerům, ale i veřejnosti dostatečně vysvětlili, odkud se budou brát peníze na církevní restituce?

Já jsem přesvědčen, že ano, také bych rád, a to si myslím, že nezaznělo dostatečně jasně, na co vlastně ty peníze půjdou, ty nespadnou do černé díry, žádný prelát si je nenacpe do měšce a neodnese je. Dnes platí stát na platy duchovních ve výši 1,5 miliardy korun. To znamená, z těch každoročních splátek církve budou vyplácet své duchovní samy, tam je finančně neutrální, a ten zbytek, ty první roky, to budou 2 miliardy jakoby navíc v platech, no a ty půjdou na opravu kulturních památek do školství, zdravotnictví a do sociální péče, protože to jsou segmenty společenských aktivit, ve kterých se církve angažují a které zajišťuje stát, takže ... a ty peníze budou vlastně našimi partnery v těchto sociálních, zdravotních a školních službách, budou to víceméně peníze pro společnost.

Ty 2 miliardy ročně, o kterých mluvíte, bude tedy nějaká zvláštní položka ve státním rozpočtu?

Bude to prostřednictvím ministerstva kultury, které je s tím orgánem státní správy z hlediska církví, to znamená, o tyto prostředky bude kapitola ministerstva kultury navýšena, bude vyplácená ze státního rozpočtu, objem státního rozpočtu je jeden bilion, zhruba 72 miliard, jinými slovy, ta otázka je asi stejně relevantní, jako kdybych se někoho, kdo bere 28 tisíc měsíčně, zeptal, z čeho zaplatí těch 40 korun měsíčně.

Zároveň ale bude to tedy nový mandatorní výdaj rozpočtu, jak jisté je, že k tomu závazku se budou hlásit další vlády, nebude možné ten zákon nějak revidovat?

Já upřímně řečeno nevěřím, že jakákoliv budoucí politická reprezentace ten zákon bude revidovat. My jsme poslední země postkomunistického bloku, která nenašla způsob, jak se vypořádat s otázkou napravení křivd církvím, a také narovnání vztahů mezi státem a církvemi, tady dojde k výrazné odluce, duchovní už přestanou být placeni ze státního rozpočtu a budou vypláceni, církve si je budou samy vyplácet ze svého majetku, představa, že nějaká vláda by se chtěla vrátit zpět do komunistického režimu, to je absurdní, tomu prostě nevěřím.

Pane ministře, jak vidíte, další osud tohoto návrhu zákona v parlamentu, očekáváte, že všechno půjde hladce?

Tak vláda dnes hlasovala jednomyslně, a to je významný závazek pro všechny politické kluby vládních stran, aby svojí vládu podpořili a koalice má v Poslanecké sněmovně poměrně výraznou většinu.

Chvilku to vypadalo, nicméně že koalice by se teoreticky mohla i rozpadnout kvůli sporům o zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, co z toho přetahování, řekněme s vládním partnerem v posledních týdnech vyplývá podle vás pro další působení koalice.

Myslím, že co se týče těch, vy jste sám řekl tahanic, se dá učinit jediný závěr, konec dobrý - všechno dobré. Dnes koalice na vládě hlasovala jednotně. Já už bych dál nerozebíral jednotlivé připomínky a spekulace o tom, zda prezentované důvody byly skutečné nebo zástupné, prostě konec dobrý - všechno dobré.

Jan Bumba

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, 11. 1. 2012

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme