Kalousek: O svobodu se musíme poprat

5. 10. 2016

Nadcházející krajské volby mohou podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska alespoň symbolicky zastavit postupné kroky k autokratizaci české společnosti. Výsledek podle něj naznačí, co si lidé myslí o elektronické evidenci tržeb (EET) a následná nálada ve společnosti může také ovlivnit volby parlamentní. Kalousek vylučuje koalici s extrémistickými stranami, to raději bude spolupracovat s hnutím ANO, říká v rozhovoru pro Echo24.cz.

Co budete považovat za úspěch v krajských i senátorských volbách?

Já myslím, že ta hranice je celkem logicky daná. Výsledky před 4 lety. Dopadneme-li lépe, tak to určitě bude úspěch. Ta politická, volební situace je dnes ale složitější. Dopadneme-li stejně, tak si to nedovolím označit za neúspěch, i když ambice máme samozřejmě větší. Dopadneme-li hůře, tak to určitě úspěch nebude.

S kým byste rozhodně nešli na krajích do koalice?

Určitě jsou vyloučeni extrémisté, kterých nekandiduje věru málo. Někde jsem četl, že máme 8,61 kandidáta protiuprchlických a protiislámských organizací na jednoho uprchlíka, čímž jsme světová rarita. A mezi extremisty řadím i KSČM. Také se netajíme tím, že opravdu nepreferujeme koalici s ANO. Ale nechceme samozřejmě dát tolik omezujících podmínek, které by vyloučily udělat jakoukoliv koalici. Preferujeme koalici s demokratickými stranami. Nemůžu úplně vyloučit, že v některém kraji, právě proto, aby se nemusela stavět koalice s extrémisty, nevznikne koalice s ANO. Koneckonců taková koalice může napomoci tomu, že se potom to ANO v kraji rozpadne, tak jako se rozpadlo v řadě statutárních měst. To by byl také záslužný čin. A ještě k tomu dodávám osobní přání, že bych si velmi nepřál, aby se TOP 09 účastnila koalice, kde by byl hejtman za ANO. To bych viděl velmi nerad.

Jaké je podle vás nejdůležitější sdělení vaší kampaně? Co byste chtěli, aby si voliči zapamatovali?

To nejdůležitější sdělení říkáme pořád. O svobodu se musíme poprat. Svoboda nám musí stát za to, abychom byli aktivní. A když se jedná o volby krajské, nejsou to volby do poslanecké sněmovny, tak mohou zvrátit ten trend, který tady vidíme už několik let. Trend k mnohem autokratičtější společnosti, kdy se stát stává vrchností, nikoli servisem svobodných občanů.

Jak důležité jsou podle Vás tyto krajské volby?

Stejně jako ty parlamentní. Někdy se říká, že se jedná o volby druhé kategorie. Není to pravda. Když si uvědomíme kompetence krajských zastupitelstev, ať už je to doprava, školství, kultura, zdravotnictví, sociální péče, ať už chcete nebo nechcete, ovlivňují komfort našeho života od rána do večera. Vstanete, musíte jít na nějaký dopravní prostředek, jedete po nějaké silnici, potřebujete lékařskou péči, sociální péči, chcete si zajít do divadla – to vše nějakým způsobem ovlivňují kompetence krajského zastupitelstva. Proto by lidem neměly být lhostejné. A nám samozřejmě také není lhostejné, jestli ty kompetence budou vykonávat dosavadní vlivové dotační mafie a nebo jestli nám voliči pomohou se s nimi definitivně vypořádat.

Naznačí výsledky, jak by mohly dopadnout parlamentní volby?

Ano. Ono se to samozřejmě nedá srovnávat, nicméně výsledky vytváří nějakou náladu ve společnosti a tyhle volby mohou svým způsobem alespoň symbolicky zastavit postupné kroky k autokratizaci. Já jsem několikrát řekl, že tyhle volby by kromě jiného mohly být například i referendem o našem návrhu k elektronické evidenci tržeb, který jsme předložili s poslancem Martinem Plíškem a kterým děláme poslední pokus ochránit živnostníky před tím, aby se stali pokusnými králíky. Ten návrh zákona bude projednáván na první poslanecké schůzi po krajských volbách. Kdyby ty výsledky jasně ukázaly, že se lidé obávají téhož co my, tak nevěřím, že by demokratické strany ve vládě, které za to nesou stejnou odpovědnost jako hnutí ANO, na to neslyšely a že by se alespoň nezamyslely nad možným odkladem. Včera jsem zjistil, že řada sociálních demokratů a lidovců ani netuší, že se to bude týkat i neziskového sektoru a občanských sdružení v rámci jejich vedlejších aktivit, což samozřejmě celé řadě spolků znechutí práci a raději toho nechají. Takže kromě genocidy živnostníků to bude do jisté míry omezení občanských aktivit a neziskového sektoru.

Je něco, co vás během předvolební kampaně zklamalo, co vám třeba připadalo neférové?

Neférové ne. Já si myslím, že ta kampaň je vcelku běžná z hlediska negativních i pozitivních signálů jednotlivých subjektů. To, co mě nepříjemně překvapilo a upřímně mě to mrzelo, bylo až hysterické stanovisko ODS právě na ten náš návrh k EET. ODS zcela nepravdivě interpretovala náš návrh a překládala ho tak, že my vlastně najednou nechceme EET zrušit a chceme ho jen odložit. Samozřejmě že evidenci chceme zrušit, ale nikdo z nás nemá sílu ji zrušit do 1. prosince. Ale existuje ještě šance, jak to odložit. A potom můžeme férově říct, dobrá, vy jste vyhráli, tak si to zaveďte, ale bude platit pro všechny stejně. A nebo říct ne, vyhráli jsme my a tak to zrušíme a bude to platit taky pro všechny stejně. To je prostě krok praktické politiky. A tato hysterické a mě osobně dehonestující stanovisko, které zaznělo z ODS, mě osobně překvapilo velmi nemile a pevně věřím, že si to řada členů strany nemyslí.

Tereza Vilímová, redaktorka echo24.cz

zdroj: echo24.cz

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme