Kalousek: Nátlakové akce nemůžou nic změnit na fiskální politice vlády

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

16. 6. 2011

A naším dalším hostem je ministr financí Miroslav Kalousek. Dobrý den přeji i vám.

Hezké odpoledne. Děkuji za pozvání.

Vezme si vláda z té dnešní stávky a z těch protestních akcí to poučení, o kterém mluvil pan Pejša?

Já nevím, o jakém poučení pan předseda Pejša mluvil, vláda chce intenzivně jednat, jsou to odboráři, kteří neustále intenzivně odcházejí od jednacího stolu a dokonce prohlašují za provokaci i to, když /nesrozumitelné/, pro mě je jediné možné poučení, já chci jednat, ale partneři, kteří jednání odmítají a místo toho vyvolávají nátlakové akce, ti kreslí docela složitou situaci pro nějaké společné východisko.

Když jste viděl, pane ministře, důsledky dnešní stávky, demonstraci v Praze a tak dále, nezapochyboval jste o tom, zda vláda neměla brát vážněji námitky odborářů proti reformám.

Ne, nezapochyboval. Já nevím, o jakých důsledcích mluvíte, dnes bylo aktivních několik tisíc lidí z několika milionů lidí.

Tak například ty důsledky, že vůbec nejezdily vlaky a nejezdí?

To je jiná věc, jestli opravdu několik tisíc lidí, kteří mají tu profesní výsadu, si můžou vzít jako rukojmí zbytek společnosti. To já si myslím, že je na úplně jinou diskusi, než na diskusi o reformě zdravotní, sociální či penzijní. A prostě dnes odboráři, ne odboráři, odborářští bossové, dnes odborářští bossové v zájmu svých pozic udělali jakousi akci, která, upřímně řečeno, se jim moc nepovedla.

Tak, jak o tom hovoříte, tak to zní ...

Oni teď budou říkat, že je to velký úspěch, ale ty volby, ty volby, které byly před rokem, byly mnohem větším úspěchem než ta dnešní akce.

Tak, jak o tom mluvíte, tak to zní, že pro vás tedy ta stávka a protesty nejsou nějakým důvodem třeba k přehodnocování reformních plánů nebo aspoň způsobu, jakým jsou prezentovány, vysvětlovány.

Pro mě jsou důležité všechny argumenty, které naše sociální partneři, tedy odbory dávají na tripartitě, problém je, že několik posledních měsíců nechtějí diskutovat a z nějakého důvodu pravděpodobně pro posílení vlastních pozic v odborářských funkcích dali přednost nátlakové akci, je to legitimní, já proti tomu nic nemám, ale že by ta nátlaková akce mohla něco změnit na fiskální politice vlády, to si vážně nemyslím.

A proč si, pane ministře, myslíte, že odborářským předákům jde o posílení jejich vlastních pozic?

Jejich členská základna, ta je jako sníh na jaře, jejich majetek mizí, prostě význam odborů v téhle zemi právě proto, jakou udělají odborářští bossové politikům slábne, místo milionů jsou to sta tisíce a dá se očekávat, že za chvíli už tam nebude vůbec nikdo, takže hospodářští bossové chtějí-li mít ještě nějaké příspěvky na podporu, no, tak se musí snažit radikalizovat, bojují o své vlastní posty, o ničem jiném to není.

Říká ministr financí Miroslav Kalousek. Děkujeme i vám za rozhovor, na shledanou.

Na shledanou.

Jan Bumba
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme