Kalousek: DPH ovlivní ceny potravin jen minimálně

Komentář ministra financí Miroslava Kalouska

2. 6. 2011

K postupnému sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty přistupujeme ze dvou důvodů.

Tím prvním a důležitějším důvodem je financování přechodných nákladů důchodové reformy.

Nechceme jít cestou některých států, které nezajistily krytí těchto transakčních nákladů a vzniklé deficity pak posloužily jako záminka k omezení probíhající důchodové reformy. Transakční náklady vzniknou v důsledku dobrovolného vyvázání části prostředků z průběžného pilíře na individuální účty. Tím dosáhneme lepšího rozložení rizik. Lidé se již nebudou spoléhat pouze na stát.

Za problém považuji, že v současnosti pochází asi 95 procent prostředků na důchody ze státního průběžného pilíře, který je náchylný k demografickým rizikům (stárnutí populace). Tak vysoké číslo nemá ve vyspělém světě obdoby. S náklady na důchodovou reformu počítá také návrh samotných odborů. Podle nich by měl stát lidem štědře přispívat jedním až třemi procentními body hrubé mzdy na dobrovolné připojištění, to jest třetinu jejich vlastní úspory. To by si vyžádalo podobné náklady jako vládní návrh.

Zatímco my poctivě říkáme, že náklady reformy budeme krýt změnou DPH a privatizačními příjmy po uhrazení minulých závazků, odbory se o financování své reformy nezmiňují.

Pomoc živnostníkům

Druhým důvodem sjednocení sazeb DPH je změna struktury daňového systému ve prospěch zdanění spotřeby. Stále máme jedno z nejvyšších zdanění lidské práce ve vyspělých zemích.

V rámci daňové reformy navrhuji náklady práce snížit. Současně s tím se zvýší zdanění spotřeby prostřednictvím sjednocení DPH. České podniky a živnostníci budou konkurenceschopnější, zbude jim více prostředků na investice a tvorbu pracovních míst.

Zvýšení spodní sazby na čtrnáct procent by příští rok mělo přispět k inflaci nejvýše 1,2procentním bodem, což nepředstavuje nijak dramatické číslo.

Sjednocení sazeb na 17,5 procenta v roce následujícím se pak na cenové hladině téměř neprojeví.

Co zvedne ceny Na ceny potravin budou mít mnohem větší vliv jiné faktory. Jedná se především o ceny potravin na světových trzích, změny v ceně ropy nebo silové elektřiny.

Právě ceny nejdůležitějších zemědělských komodit na světových trzích dosáhly maxima na přelomu roku.

Podle posledních čísel již dochází k mírnému poklesu. Další vývoj však bude záležet na úrodě a růstu poptávky v lidnatých a rozvíjejících se zemích, jako je například Čína.

Toho bychom si měli být vědomi, až se bude opozice s odbory snažit připsat veškeré zvyšování cen na vrub změn v DPH.

Jedna sazba DPH představuje i významný krok ke zjednodušení daňového systému. Sníží se administrativní náklady na straně státu i daňových poplatníků a zároveň se omezí prostor pro daňové úniky.

Miroslav Kalousek
ministr financí

Ekonom, 2. 6. 2011, Rubrika: Názory a komentáře, str. 49

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: Hospodářství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme