Gazdík: V koalici je vzájemná důvěra

Rozhovor s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Petrem Gazdíkem

2. 2. 2011 | 18:20

Moderátor (Václav Moravec):
Plán dělení dvou miliard, s ním právě dnes přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Ze dvou miliard, které slíbil ministr Heger pro letošní rok navíc do platů, dostanou tři čtvrtiny lékaři a čtvrtinu pak zdravotní sestry a další nelékařští pracovníci. Tady jsou slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera:

Záznam Leoše Hegera:
Platy samozřejmě visí stále ve vzduchu, ta naše představa je, že v letošním roce by z těch dvou miliard mělo jít tak asi tři čtvrtiny na platy lékařů a ten zbytek pro nelékařské zaměstnance.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který chce dát tyto peníze na platy, i kdyby vyjednání s lékařskými odbory a Lékařskou komorou zkrachovala. Připomeňme, že kvůli nespokojnosti s platy podalo výpověď asi 3800 doktorů. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je předseda Poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů, Petr Gazdík. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, hezký dobrý den,

Host (Petr Gazdík):
Pěkný podvečer vám i posluchačům.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane předsedo, pokud byste měl na stupnici důvěry od jedničky do desíti, přičemž desítka je největší míra důvěry, popsat číslo nebo zvolit jednu číslici z této stupnice, která ukazuje na aktuální stav důvěry v české vládní koalici? Jaké číslo byste volil?

Host (Petr Gazdík):
Šest až sedm.

Moderátor (Václav Moravec):
To je tak vysoká?

Host (Petr Gazdík):
Já myslím, že ta důvěra není úplně nejmenší. Ano, jsou tam problémy některých koaličních stran, jsou tam různé přestřelky, které z mého pohledu jsou více mediální než skutečné. Já myslím, že…

Moderátor (Václav Moravec):
Mediálně to tedy může vypadat, že by ona důvěra byla pod pětkou, od jedničky do pětky, ale vy tvrdíte mezi šestkou a sedmičkou?

Host (Petr Gazdík):
Já tvrdím, že ta důvěra je rozhodně větší než ta nedůvěra. Kdybych řekl číslo pod pět, tak by ta nedůvěra byla logicky větší. Myslím, že chyba v koalici je v tom, že spolu celkem málo mluvíme, že se ne tak často schází K9, že prostě některé zásadní problémy této země je více potřeba řešit z očí v oči a méně přes média.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to si říkáte stále, při všech těch problémech, ať už to bylo odvolávání a volba nového policejního prezidenta, stále slýcháváme od Radka Johna, že existují takové ty menší krabičky, rozumějme telefonní přístroje, než ony velké krabičky, rozumějme televizní přístroje, tak to si nejste schopni říct, že byste se měli scházet častěji?

Host (Petr Gazdík):
Víte, ptáte se dobře, ale na špatném hrobě.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, vy jste jeden z hrobů…

Host (Petr Gazdík):
Já nejsem členem vlády. Poslanecké kluby koaliční spolu vycházejí velmi dobře, my tři jako koaliční předsedové a členové K9, jak Kristýna Kočí, tak Petr Tluchoř, máme spolu velmi dobré vztahy a dovoluji si říct, že důvěra mezi námi je 9-10. To, že ve vládě se dějí různé věci, že se některé věci řeší přes média, je smutné a my se naše kolegy snažíme přesvědčit, aby tak nedělali, ale my nejsme ti, kdo svolávají K9, koaliční jednání, my nejsme ti, kdo mohou ovlivňovat věci ve vládě.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale vy jako předsedové poslaneckých klubů jste schopni napsat, což jste udělali koncem loňského roku, dopis premiérovi a členům vlády, že chcete nějaký termín pro reformy. To jste udělali. Proč tedy nenapíšete společný dopis, že chcete, aby se koaliční devítka scházela častěji?

Host (Petr Gazdík):
Děkuji, pane Moravče, za skvělý nápad, budu o tom uvažovat.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, teď pokud toto myslíte vážně, tak není to příliš malá míra inteligence předsedů poslaneckých klubů, že…

Host (Petr Gazdík):
Určitě to nebude dopis, já si myslím, že jsme schopni si o těch věcech popovídat. Minulý týden to neformální jednání předsedů koaličních klubů, na které byli neformálně pozváni členové vlády a další členové K9 včetně ministra zdravotnictví, bylo jeden z těch důsledků toho, že my se opravdu snažíme tu komunikaci nějakým způsobem zefektivnit a nastartovat lépe.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu to správně, že největším problémem současné vládní koalice je propast mezi vládou a mezi Poslaneckou sněmovnou, kterou by mohly zahladit častější koaliční schůzky?

Host (Petr Gazdík):
Nevím, jestli je to největší problém, těch problémů má tato vláda celou řadu, s kterými se musí potýkat a teď můžu opakovat věci o zadluženosti země, o odcházejících lékařích, o nedořešené penzijní reformě, reformě zdravotního systému, rozpočtovém určení daní, občanském zákoníku a dalších věcí, takže nevím, jestli toto je ten…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale pro fungování koalice, mě jde o největší problém fungování koalice.

Host (Petr Gazdík):
Pro fungování koalice je to skutečně jedna ze zásadních věcí.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak často se vlastně scházíte jako K9?

Host (Petr Gazdík):
Tak teď jsme se nesešli poměrně dlouho. Viděli jsme se na Hradě před Vánoci, minulý týden jsme se viděli na neformálním obědě, který jsme jako předsedové koaličních klubů tak trochu zbunktovali a já věřím, že příští týden se určitě uvidíme jako K9.

Moderátor (Václav Moravec):
Vztahy mezi občanskými demokraty a Věcmi veřejnými, jako u dvou koaličních partnerů, poznamenala aféra údajného sledování politiků ODS Prahy 11 bezpečnostní agenturou ABL, kterou donedávna vlastnil ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných. Poslancům Věcí veřejných podle předsedkyně klubu Kristýny Kočí stačilo Bártovo úterní vysvětlení.

Záznam Kristýny Kočí:
Obsah vysvětlení jste také měli možnost vidět na tiskové konferenci pana ministra Bárty, kde on tady sám znovu i tu kauzu vysvětlil, my jsme to na poslaneckém klubu znovu probrali a pan ministr Bárta má naši podporu. My jsme neměli žádné doplňující dotazy, tím toto pro nás končí.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlila v úterý novinářům šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí. Vztahy mezi ODS a TOP 09 zase kalí nejnovější aféra, týkající se ministra obrany Alexandra Vondry. Kontrola hospodaření na Úřadu vlády naznačila, že se plýtvalo penězi při zajištění českého předsednictví Evropské unii, které měl na starosti právě ministr Alexandr Vondra. Šéf KSČM Vojtěch Filip dokonce požaduje rezignaci Alexandra Vondry:

Záznam Vojtěcha Filipa:
Požadujeme jako KSČM okamžitou rezignaci ministra obrany Alexandra Vondry. Nechat ozvučit předsednictví České republiky v Radě Evropské unie za tři čtvrtě miliard je buď zločin a to poměrně hrozný a nebo nechutná hloupost. Ani z jednoho důvodu není možné, aby ministr svou funkci dále vykonával.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlil právě dnes šéf KSČM Vojtěch Filip. Podle nejnovějších slov samotného ministra obrany, někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti, Alexandra Vondry, kontrola hospodaření na Úřadu vlády potvrdila, že ke zpronevěře ani přehnanému plýtvání nedošlo. Chyby podle Vondry jsou jen administrativní. Co si Petr Gazdík myslí o tom, že na straně jedné je tady tvrzení Ministerstva financí, které řídí váš ministr Kalousek a první místopředseda strany a na straně druhé pak Alexandr Vondra jasně říká, že ona kontrola nepotvrdila, že by došlo ke zpronevěře ani přehnanému utrácení?

Host (Petr Gazdík):
Předně pan ministr financí sice řídí Ministerstvo financí, ale je tady nějaký finančně analytický odbor, který je zřízen na základě zákona o  praní špinavých peněz, který má jasné automatizované procesy o tom, co se děje, když na účtě někoho se stane takzvaně podivná platba nebo podivná transakce. Což se stalo u firmy, na to upozornila, je to z toho zákona povinnost soukromé banky, soukromá banka na to tento finančně analytický útvar upozornila…

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, Komerční banka, že někde bylo zhruba 110 milionů korun, na tom účtě.

Host (Petr Gazdík):
Ani nevím, že to byla Komerční banka.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, byla to Komerční banka.

Host (Petr Gazdík):
Víte víc než já, pane Moravče.

Moderátor (Václav Moravec):
Musíte víc číst noviny, tam to píší, pane předsedo.

Host (Petr Gazdík):
Já čtu nejvíce zákony, budu se snažit číst i noviny, ale den má jenom 24 hodin. Tato banka upozornila na to, že tady je něco v nepořádku, tak jak se to děje zhruba ve dvou tisících případech ročně, 80 procent z toho podle slov ministra financí bývají věci, které se následně vysvětlí, u těch ostatních věcí se to šetří, podávají se trestní oznámení a tak dál. To je velmi dobrý mechanismus. A na základě tohoto mechanismu vzniklo to, že finančně analytický odbor jaksi podal trestní oznámení, protože je tam podezření. Miroslav Kalousek v tom nemohl žádným způsobem zasáhnout. Kdyby v tom jakýmkoliv způsobem zasáhl, tak se sám vystavuje trestnímu stíhání v této věci. Proto…

Moderátor (Václav Moravec):
Jak často jste musel ale vy v politickém zákulisí právě vysvětlovat i koaličním partnerům, že to není pokračování v uvozovkách střelby mezi Alexandrem Vondrou na straně jedné a Miroslavem Kalouskem, ať už kvůli aférám Pandur, zaměstnání Vondrova předchůdce Martina Bartáka na Ministerstvu financí a podobně?

Host (Petr Gazdík):
Já jsem nic takového nevysvětloval.

Moderátor (Václav Moravec):
Nikdo se vás na to neptal?

Host (Petr Gazdík):
Ne, určitě ne. Myslím, že pokud se někoho na to měli ptát, tak se ptali patrně Miroslava Kalouska. Nám jako poslaneckému klubu ministr financí tyto informace o tom, jak ten mechanismus zafungoval a jak to vlastně je a jakou roli v tom hrál nebo vlastně nehrál on, poskytl na poslaneckém klubu a pro nás je toto vysvětlení velmi racionální a přijatelné. Takže to rozhodně není souboj ministra financí a ministra obrany, aspoň tak to vidím já. Na druhou stranu já jsem celý víkend i poslední dny bombardován od starostů z celé České republiky, kteří prostě v tom, jakým způsobem to probíhalo, jak byly zveřejněny ty smlouvy, to, co se o  té věci dočetli v novinách, jsou z toho znepokojeni, protože tam evidentně na první pohled došlo k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, protože tam nebyla žádná soutěž. Došlo tam k tomu, že ty zakázky jsou podivné, předražené a já si nedovedu představit, že kterýkoliv starosta by tímto způsobem hospodařil ve své obci. A to je znepokojuje. To, že tam bylo podáno trestní oznámení, že to policie šetří a já věřím, že policie má dnes dostatek důkazů k tomu, aby vyšetřila, kdo za ty věci nese zodpovědnost a by ho označila jako klidně trestně právně. V případě, že z toho jaksi policie vyvodí trestně právní odpovědnost, samozřejmě musí z toho být vyvozena také politická odpovědnost.

Moderátor (Václav Moravec):
V případě, že by vyvodila trestně právní odpovědnost na někoho z podřízených Alexandra Vondry, Alexandr Vondra by měl odstoupit?

Host (Petr Gazdík):
Pak půjde o to, aby Alexandr Vondra vysvětlil, jakou roli on v tom hrál, jak on měl nebo neměl řídit. Existuje tady nějaký vnitřní řád, vnitřní předpisy Úřadu vlády, kdo za co nese odpovědnost, kdo za koho zodpovídal a jakým způsobem. To je věc dalšího šetření a já věřím, že toto bude kauza, která se jako jedna z mála dotáhne do konce.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, ale není už těch kauz přece jen příliš? Za současnou vládní koalicí je víc než půlrok existence a máme tady aféru kolem Martina Bartáka, ten stále zůstává náměstkem Miroslava Kalouska, i když je na dovolené, máme zde aféru sledování politiků, zpochybňované výběrové řízení na nového policejního prezidenta, do toho nejnovější aféru kolem Alexandra Vondry. Jakou důvěryhodnost má podle vás vláda, když se podíváte na všechny tyto aféry?

Host (Petr Gazdík):
Mě samozřejmě tyto aféry netěší a vztahy ve vládní koalici důvěru vlády to samozřejmě hlubokým způsobem narušuje. Na druhou stranu mě těší, že TOP 09 není ta strana, která by v těchto aférách hrála aktivní roli, jejíž členové by v těchto aférách byli podezřelí z jakékoliv trestné činnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, ale když se podíváme na Martina Bartáka, ten stále zůstává náměstkem ministra financí. Přijde vám to správné, že už to trvá také pěknou řádku měsíců a policie stále nic nevyšetřila? Protože pro veřejnost to může působit jako floskule. Řekne se, ať se vyvodí trestně právní odpovědnost, pak ať někdo nese politickou odpovědnost a teď se čeká samozřejmě měsíce, roky, než se něco vyšetří, pak se nic nevyšetří stejně.

Host (Petr Gazdík):
Já nevěřím na to, že se bude čekat v této věci roky. Martin Barták je členem ODS, pakliže ODS cítí, že …

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud se nemýlím, tak on je nestraník?

Host (Petr Gazdík):
To se omlouvám.

Moderátor (Václav Moravec):
On je nestraník, ale …

Host (Petr Gazdík):
Ale byl ministr za ODS.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, nominovaný ODS. A přijde vám správné, že dál zůstává náměstkem?

Host (Petr Gazdík):
Můj osobní názor je, že mě to nepřijde správné. Ale nejsem ten, který v tomto kompetentně může rozhodnout.

Moderátor (Václav Moravec):
A bavil jste se o tom s Miroslavem Kalouskem, že by bylo dobré, jestliže to vyšetřování…

Host (Petr Gazdík):
Ne, nebavil jsem se o tom s Miroslavem Kalouskem.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale kdybyste byl na místě Miroslava Kalouska…

Host (Petr Gazdík):
Kdybych byl na místě Miroslava Kalouska…

Moderátor (Václav Moravec):
Tak byste ho odvolal?

Host (Petr Gazdík):
Tak bych asi zvážil jeho setrvání ve funkci.

Moderátor (Václav Moravec):
TOP 09 spravuje krom jiného tři ministerstva, kterých se nejvíc dotýkají reformy. Například ministr zdravotnictví, dnes už zmiňovaný Leoš Heger, se potýká s protesty nemocničních lékařů, kteří chtějí odejít kvůli nízkým platům. Pondělní jednání ministra s odboráři zkrachovala. Podle ministra Hegera kvůli přemrštěným požadavkům lékařů:

Záznam Leoše Hegera:
Ty požadavky jsou opravdu mimořádně rozsáhlé, detailně specifikuje ta smlouva požadavky na legislativní změny, které má ministerstvo učinit, zejména v termínech, které jsou zcela nereálné. Navrhuje speciální zákon, o kterém vůbec nebylo ve vládním prohlášení řeč, ani není koncipována reforma tak, aby tento speciální zákon do ní zapadal. Ten zákon by měl přímo definovat odměňování lékařů a v podstatě by je stavěl do role ústavních činitelů.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval v pondělí ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jak velké jsou obavy šéfa poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka, který je hostem dnešních Impulsů, že právě ona aféra s odchody lékařů, respektive protesty lékařů, ne aféra, ale protesty lékařů, mohou zlomit ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi vaz?

Host (Petr Gazdík):
Žádné. Já si myslím, že Leoš Heger je tím nejlepším ministrem zdravotnictví, kterého v tuto chvíli Česká republika může mít. Leoš Heger má obrovské zkušenosti s řízením fakultní nemocnice, je velmi uznávaný jako manažer fakultní nemocnice a je schopen a my jsme o tom přesvědčeni a plně ho v tom podporujeme, je schopen dotáhnout reformu zdravotnictví do konce tak, jak už to tato země dávno potřebuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Slyšel jste námitky třeba části občanských demokratů i vašich koaličních partnerů, kteří chtějí využít protestů lékařů, aby Leoš Heger rezignoval? Upřímně, slyšel jste to?

Host (Petr Gazdík):
Neslyšel a kdybych slyšel, tak bych křičel.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak upřímně vám říkám, že jsem to slyšel a že část ODS by v pozici ministra zdravotnictví ráda viděla šéfa vinohradské nemocnice Marka Zemana, což ovšem odmítá i sám premiér, který stojí za Leošem Hegerem. Dříve či později může podle vás dojít k tomu, že si budete prohazovat ještě teď při probíhajících diskusích o reformách ministerstva?

Host (Petr Gazdík):
Myslím, že to rozhodně není na pořadu dne a znovu zopakuji, že TOP 09 stojí za panem ministrem Hegerem a my ho budeme podporovat, protože podle nás jednak obrovský problém ve velmi nevhodné době s protesty lékařů a ten způsob, jaký zvolili, brzdí tu přípravu reforem a přesto všechno pan ministr podává velký výkon a velmi dobře tu situaci zvládá.

Moderátor (Václav Moravec):
Plán dělení dvou miliard, s ním dnes přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger, ze dvou miliard korun, které slíbil pro letošní rok navíc do platů, dostanou tři čtvrtiny lékaři a čtvrtinu zdravotní sestry a další nelékařští pracovníci. Šéfka České asociace sester Dana Jurásková k takovému plánu říká:

Záznam Dany Juráskové:
Je to přijatelné, my jsme s panem ministrem měli dohodu, já jsem ráda, že bude dodržena, že se tyto finanční prostředky budou týkat nejen lékařů, ale i ostatních zdravotnických pracovníků a já jsem tomu ráda. Že my chceme, aby trvale byly platy nelékařů v jakémsi reálu a v jakémsi poměru k platům lékařů, to znamená, že my bychom rádi, aby plat nelékařů se odvíjel od výše platů lékařů a tím bude i zajištěn trvalý růst obou profesí.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova předsedkyně České asociace sester, někdejší ministryně zdravotnictví, Dany Juráskové. Jedna z otázek, která přišla od posluchačů Rádia Impuls, se právě týká toho, proč se stále řeší jen platy lékařů a neřeší se například hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny? Neměla by vládní koalice udělat pořádek i právě například ve VZP a uvažujete vy jako TOP 09, že byste se připojili k tomu požadavku Věcí veřejných, které chtějí odvolat šéfa správní rady VZP, poslance ODS Marka Šnajdra?

Host (Petr Gazdík):
Já to skutečně považuji za závažnou situaci. Nicméně nelze naráz ze dne na den řešit úplně všechno. Nelze řešit protestující lékaře v jednom dni s řešením problémů Všeobecné zdravotní pojišťovny, které nijak nebagatelizuji, jsou skutečně velké.

Moderátor (Václav Moravec):
Souvisí to podle vás, je to stejný problém?

Host (Petr Gazdík):
Je to podobný problém, ale v zdravotnictví je takových podobných problémů několik, dokonce bych řekl několik desítek, které jsou tady už dávno potřeba řešit. Ten systém pokud se nebude řešit, tak dospěje sám buď k obrovskému deficitu, který my všichni zaplatíme a v tom systému budou promrhávány obrovské finanční prostředky nebo dojde k tomu, že bude nějakým způsobem omezena lékařská péče pro všechny, dojde k tomu, že když přijdete k lékaři a budete potřebovat operaci srdeční chlopně, tak vzhledem k tomu, že v systému nebude dostatek peněz, nemocnici ten výkon nebude zaplacen, tak dostanete multivitamin a krásně sociálně zemřete.

Moderátor (Václav Moravec):
Měl by ale podle vás tedy a uvažujete o tom v rámci vládní koalice, že budete muset řešit situaci ve VZP včetně toho, že dojde k personálním obměnám, ať už v samotném VZP, i ve správní radě? Jasná odpověď.

Host (Petr Gazdík):
Naši zástupci o tom jednají, my v rámci vládní koalice o té věci jednáme a nechci být…

Moderátor (Václav Moravec):
Takže budete chtít změny?

Host (Petr Gazdík):
Budeme chtít změny, určitě budeme chtít změny.

Moderátor (Václav Moravec):
Ve správní radě i ve vedení?

Host (Petr Gazdík):
Ve správní radě i ve vedení a hlavně v celkovém kontextu reforem, v tom systému, jakým způsobem Všeobecná zdravotní pojišťovna v některých věcech přistupuje k lékařské péči.

Moderátor (Václav Moravec):
Ono už tak do té neklidné situace ve zdravotnictví se zapojilo i dnes video se záznamem části vystoupení ředitele pražské motolské nemocnice Miloslava Ludvíka. Viděl jste, kdo to jsou kulichové, pane předsedo?

Host (Petr Gazdík):
Viděl jsem, kdo jsou to kulichové a upřímně jsem zděšen, myslím, že pan ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Motole by ihned měl zvážit svou rezignaci.

Moderátor (Václav Moravec):
Mluvíte trochu jinak, než váš ministr zdravotnictví, protože Leoš Heger se zatím za Miloslava Ludvíka postavil. Připomínám, že ředitel pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík mluví v onom videu o korupci při výběrových řízeních a významných pacientech jako o kuliších. Díky kulichům právě nemocnice dostává i peníze. Tady jsou Ludvíkova slova z onoho videa?

Záznam Miloslava Ludvíka:
Tady ten systém kulichů, kde vám (nesrozumitelné slovo) nebo někdo z mého sekretariátu volá, posílá vám ty lidi a vy jste schopni je velmi dobře odpravit a velmi dobře se k nim chováte. A já velmi, ale velmi prosím, abyste si uvědomili, že jako přes tyhle lidi ty peníze opravdu dostaneme. Já si umím představit, že ty lidi a to nejsou jenom sestry, to jsou i doktoři na tý nízký úrovni, ti kuliši samozřejmě votravujou. Samozřejmě se chtěj věnovat svejm kulichům a svejm prioritním pacientům, ale říká znova, tenhle systém nám strašně pomáhá, tak prosím vás, pomáhejte vy mě.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje na onom videu šéf pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Vy jste vlastně teď, když jste předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů, zároveň tedy poslancem, vy jste také teď kulich vlastně? Vy jste teď prominentní pacient.

Host (Petr Gazdík):
Mám to štěstí, že jsem zdráv a nemusím péči využívat, ale velmi bych byl nerad, abych někde byl upřednostňován. Víte…

Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás je to natolik skandální, že by opravdu měl Miloslav…

Host (Petr Gazdík):
Je to natolik skandální, že by měl odejít. Na druhou stranu jestli je pravda to, co pan ředitel říká, tak to ukazuje to, o čem jsem mluvil předtím, že skutečně ten systém je nastaven velmi špatně a že skutečně potřebujeme zásadní a hluboké změny v tom systému. Protože jinak docházíme k tomu, že je tam nedostatek peněz a řeší se to tím způsobem, jak tady v té ukázce předeslal pan ředitel Ludvík.

Moderátor (Václav Moravec):
Z vaší zkušenosti, protože vy jste byl starostou Suché Lozi na Moravě, řeší se to tak podle vás obecně, že systém kulichů funguje? Kde jsou kuliši, tam jsou peníze a podobně v českém zdravotnictví? Že to je tak takový klientelistický systém, nikoliv systém, který by …

Host (Petr Gazdík):
Já nemůžu říct o tom ze Zlínského kraje, že bych znal nemocnici ve Zlínském kraji, kde se takovýmto způsobem přistupuje k pacientům. Nemocnice ve Zlínském kraji mají různé problémy, jako krajský zastupitel se snažím ty problémy řešit, protože ty nemocnice jsou ve vlastnictví kraje, nicméně myslím, že systém kulichů tam chvála pánu bohu nefunguje.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík, který je prý zdráv a zatím není kulichem. Tak ať vám to zdraví slouží i v politice. Děkuji za rozhovor a těším se příště na shledanou.

Host (Petr Gazdík):
Vám také děkuji, hezký večer vám i posluchačům.

Impuls, 2. 2. 2011, Pořad: Impulsy Václava Moravce

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme