Eura se nevzdáváme, zní z TOP 09. Debatu o něm chce otevřít po volbách

TOP 09 loni přišla s požadavkem, že koaliční smlouva SPOLU by měla obsahovat termín přijetí eura. Nakonec to ale neprosadila a dokument se o společné evropské měně nezmiňuje. Podle zástupců strany je ale přijetí eura jejich dlouhodobým cílem a chce se k němu vrátit po volbách.
Pevný termín přijetí eura se do koaliční smlouvy SPOLU nedostal. Na konci roku na tomto požadavku přitom trvali zástupci TOP 09. Deníku FORUM 24 to tehdy potvrdil v rozhovoru ministr Marek Ženíšek.
Podle ekonomického experta topky Miloše Nového strana od svého požadavku neustoupila. „My jsme pořád přesvědčeni o tom, že euro má nejenom politické výhody, na kterých se koalice shoduje, ale má i výhody ekonomické,“ řekl deníku FORUM 24.
„My se toho nevzdáváme. Zpráva Národní ekonomické rady vlády hovoří zcela jednoznačně a jsme připraveni tu debatu otevřít po vítězných volbách,“ oznámil.
Otázka přijetí nebo nepřijetí eura by se podle něj měla rozhodnout právě na začátku mandátu jakékoliv vlády, protože proces trvá zhruba tři roky – dva roky je potřeba být v ERM II systému a pak přibližně rok trvá, než Evropská komise vyhodnotí, jestli jsou všechna kritéria splněna.
„Já předpokládám, že do voleb půjdeme s tím, že bychom euro přijali v situaci, kdy se prokáže ekonomická výhodnost. O té politické není debata,“ myslí si Nový.
Ministr Ženíšek nyní na dotaz deníku FORUM 24 sdělil, že rozhodnutí o přijetí eura je záležitost společného volebního programu koalice, který bude teprve představen a nyní je ve finální fázi. „Pro TOP 09 je přijetí eura dlouhodobým cílem a pevně věřím, že se to zobrazí v nějaké podobě i ve volebním programu pro letošní volby,“ napsal.
Občané pocítí výhody do jediného roku, myslí si Nový
Nový je přesvědčený, že euro by bylo pro Česko a jeho občany ekonomicky výhodné. „I Národní ekonomická rada vlády posuzovala otázku vstupu České republiky do systému ERM II, kdy dva roky musíte pobývat v kurzovém režimu plus minus 15 procent nahoru nebo dolů. A v rámci zprávy, kterou NERV pro vládu připravil, byla také rozebíraná otázka kladu a záporu eura. Už tam je ekonomická výhodnost eura také formulována,“ připomněl.
Odpor přijetí eura přirovnal k debatám o zákazu kouření uvnitř restaurací a hospod. „Ve všech zemích, kde ta debata probíhala, byl nejprve proti zákazu kouření odpor. Sotva se to ale přijalo, tak lidi viděli tu obrovskou výhodu,“ řekl. „Úplně to samé je euro. Neexistuje jediná země eurozóny, kde by si občané přáli návrat k národní měně. Všude, kde euro bylo přijato, má společenskou podporu, ať se s ekonomikou děje cokoliv,“ upozornil.
„Takže jsem bytostně přesvědčen o tom, že kdybychom přijali euro i navzdory náladám české populace, tak během jediného roku občané uvidí obrovské výhody na praktickém životě. Poznají, že euro nevede k růstu inflace, že nevede k růstu cen. Nikde se neprokázalo, že by tím viníkem bylo euro. Samozřejmě neplatí ani ten mýtus, který opakovali politici včetně Václava Klause a Miloše Zemana, že jakmile přijmete euro, ručíte za dluhy cizích zemí. Nic takového neplatí,“ řekl.
Převzato z: Dominika Machová, FORUM 24, 9. 4. 2025 (kráceno)