Elektromobily musí zlevnit, apeluje Niedermayer

Česko a Itálie vyzvaly Evropskou unii, aby zmírnila sankce pro automobilky, jež od příštího roku neprodají dost elektromobilů. Podle europoslance Luďka Niedermayera by prioritou mělo být zlevnění elektromobilů. „Dnes se do půl milionu nenabízí prakticky nic,“ říká.

5. 12. 2024

Nepovede zrušení sankcí k návratu ke spalovacím motorům? Proč by podle vás mělo dojít ke zmírnění pokut?
Já bych se od nastaveného směru neodchyloval. Ačkoliv si myslím, že je dobré tam zavést určitou míru flexibilitu. Byl bych ale opatrný v diskuzi o zmírnění cíle pro rok 2035.

A tím chcete říct, že tento návrh na zmírnění pokut pro autoprůmysl od příštího roku je předstupněm pro cíl přestat prodávat nová auta se spalovacím motorem po roce 2035? 
Varuju před tím, abychom nezapomněli, proč to všechno děláme. My to neděláme kvůli bruselské byrokracii. Ale proto, abychom snížili emise skleníkových plynů, lépe chránili životní prostředí zejména ve městech a také abychom dováželi méně fosilních paliv. Mám pocit, že to z diskuze zejména u nás často vypadává.

Pane Niedermayere, potřebují automobilky více času, jak říká ministr Vlček? Jsou limity příliš přísné?
Myslím, že automobilky by byly schopné se dostat příští rok blízko k potřebným limitům. Víme, že řada z nich říká, že s tím nemá problém.

Je ale potřeba jistá flexibilita. Jednal jsem s vedením dvou automobilek z našeho regionu a odnáším si z toho, že stres z těchto plánů a pokut je způsobený hlavně tím, že plnění cílů je vyžadováno po jednotlivých letech. Ale třeba loni Německo neplánovaně skončilo s podporou nákupů elektromobilů, a tak prodej letos poklesl. 

Je tu ale návrh, aby se prodeje místo toho vyhodnocovaly v posledních třech letech. To je ta flexibilita. A ta nic nemění na tom, že cíl snížení emisí platí. 

Zlevnit elektromobily

Je chyba automobilek, že nedokážou nabídnout zákazníkům dostatečně atraktivní a cenově přístupné elektromobily? Díky vyšším prodejům by se vyhnuly pokutám. 
Nechci říct, že je to přímo chyba, ale je to problém. Pokud místo pokut vloží automobilky peníze do investic, tak ať je to právě s cílem posunout elektromobilitu ze střední cenové třídy do nižších hladin. Když se dnes podíváme na kategorii aut do půl milionu, tak tam dnes výrobci nenabízejí prakticky nic.

A je to tím, že jsme v tomhle zaspali. Mezitím rozjela výrobu Čína a dnes je to pro automobilky těžké, protože musí dohánět její náskok. A zároveň se v Evropě vyrábí relativně málo baterií.

Pane Niedermayere, vidí to výrobci automobilů, s nimiž jste hovořil, stejně? Chápou ten problém, že lidé na elektromobily dnes nemají?
Chápou. Trochu děsivé je to pomalé tempo inovací v Evropě v porovnání s Čínou nebo s Teslou. Ale je to celý komplex. A ani společnost a politika dnes nevysílají signály, že elektromobila je dobrá věc. To omezuje poptávku a ta zase snižuje ziskovost.

Každé zavádění nové technologie začíná od nejvyšší cenové úrovně. Ale vidím tam určitý posun. Jedna cesta je přes levná elektroauta. Druhá je přes fleetové nákupy: firma nakoupí většinou na leasing relativně drahá auta a ta se po třech letech vrátí na trh s velmi nízkou cenou. Koneckonců tak jsem i já kupoval naše první elektroauto.

Celou debatu europoslance TOP 09 Luďka Niederamyera a ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka ze STAN si můžete poslechnout na platformě mujRozhlas

Štítky
Osobnosti: Luděk Niedermayer
Témata: Doprava, EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme