Drábek: Odmítači sKaret o dávky nepřijdou, ale budou bez peněz
Lidé, kteří bez vážného důvodu odmítnou převzít novou sociální kartu, o dávky nepřijdou. Nehrozí jim ani žádný postih. K finanční pomoci od státu se ale nedostanou do doby, než sKartu začnou používat. Informovali o tom ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) a náměstek generálního ředitele centrálního úřadu práce Martin Žárský. Podle šéfa rady postižených Václava Krásy stát musí zajistit, aby potřební dávky dostali. Sám kartu převzít nehodlá a chystá kvůli ní žalobu.
"Pokud někdo nebude chtít sociální kartu převzít, tak samozřejmě o dávky nepřijde. Budou vypláceny dál a schraňovány na technickém účtu. Ve chvíli, kdy se klient rozhodne si sKartu převzít, bude mít možnost ty dávky čerpat," uvedl Drábek.
Sociální karty provozuje Česká spořitelna, která vyhrála v tendru. Příjemce dávek u ní bude mít konto, na něž bude dostávat příspěvky a podpory. S sKartou, která slouží i jako průkaz pro postižené, si peníze od státu vybere v bankomatu, v obchodě službou cashback, převede je na jiný účet či bude platit. Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) usiluje o to, aby používání sKaret nebylo povinné pro všechny. Kritizuje třeba to, že bankomaty všude nejsou a mnozí je navíc kvůli svému handicapu nemohou používat. Vadí jí i to, že člověk musí mít účet u spořitelny. Podle právníka NRZP Jana Hutaře tak banka bude mít informace o postižení lidí, o počtu jejich dětí či o jejich příjmu, protože z něj se některé dávky vypočítávají. Zasílání dávek poštou a další úkony se má navíc platit. "Zavedení tohoto systému je ukázkovým příkladem nepřímé diskriminace," uvedlo vedení rady. Rada poukazuje na to, že kopii průkazu postižených musí handicapovaní dokládat při žádostech o různé úlevy. Sociální karta ale funguje jako platební karta, okopírovaná čísla z ní se tak podle NRZP dají snadno zneužít. Krása řekl, že si sKartu nepřevezme. Chce kvůli ní podat žalobu na stát. S tou počítá i Hutař. "Jsem přesvědčen o tom, že to český stát bude něco stát," dodal právník.
Ministr uvedl, že každý má právo obrátit se na soud. Vlny žalob se ale neobává. Podle něj je karta pro lidi přínos a budou díky ní mít víc možností nakládat s penězi, stát navíc uspoří za rozesílání dávek. Drábek nevidí důvod, proč by se měl vydávání sKaret zastavit. K tomu ho vyzvala rada. Podle ní by se měla distribuce stopnout do doby, než se projedná novela o fungování karet a než se k nim vyjádří antimonopolní úřad.
Podle Žárského úřady práce nyní rozesílají potřebným dopisy, kdy a kam si mají sKartu přijít vyzvednout. Pokud lidé zhruba do tří týdnů nezareagují, dostanou doporučený dopis. Když se list úředníkům vrátí, začnou s prošetřováním. Pokud by člověk nechtěl kartu převzít, protože ji třeba kvůli postižení nemůže používat, bude dávky podle Žárského čerpat jinak.
"Pokud důvod pro nepřevzetí karty bude pouze subjektivní, nějaké obavy, musíme zahájit řízení z moci úřední o takzvaném pozastavení výplaty dávky. Ta stále přináleží, my ale nemáme legitimní cestu, jak ji poskytnout," popsal Žárský. Podle něj by klient mohl o peníze přijít po tříleté promlčecí lhůtě, tedy po pozastavení výplat po tři roky. Žádná pokuta mu ale jinak nehrozí.
tyden.cz, 31. 8. 2012, rubrika: Domácí