Drábek: Chceme sladit rodinný a pracovní život rodičů malých dětí
Náklady na firemní školku by si mohly firmy dávat do daní. Ministerstvo chystá balíček, se kterým kdysi neuspěl Petr Nečas.
Pro stovky firem může padnout poslední překážka, která brání vzniku firemních školek. Ministerstvo práce navrhuje v novém zákoně o službách péče o děti, aby si firmy mohly náklady na školku odečíst z daní. Vláda se bude zákonem zabývat pravděpodobně v červnu.
"Chceme sladit rodinný a pracovní život rodičů malých dětí," odůvodnil vznik zákona ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Nyní je v Česku jen kolem desítky firemních školek. Má ji třeba výrobce nemocničních lůžek Linet, ČVUT nebo Raiffeisenbank. Podle průzkumů chce firemní školky 46 procent zaměstnanců.
Drahé školky
Zřízení jedné školky v běžných kancelářských prostorech stojí ale podle občanského sdružení Firemní školky kolem půl milionu korun, dalších zhruba 200 tisíc pak stojí měsíční provoz. "Daňová uznatelnost nákladů na firemní školku je jednou z hlavních bariér, které brání jejich vzniku," řekla Kateřina Francová, zakladatelka sdružení Firemní školky.
Zákon o službách péče o děti je nyní v připomínkovém řízení. Až ho v červnu dostane na stůl vláda, nebude jeho budoucnost jednoduchá. "Rozhodně nejsem příznivcem daňových úlev. Ten, kdo je chce podporovat, by měl zkoušet přemýšlet o jiných nástrojích, než jsou v kompetenci ministerstva financí," řekl ministr Miroslav Kalousek (TOP 09).
Přitom nynější Nečasův kabinet se zavázal firemní školky podporovat, téma zahrnul do programového prohlášení vlády.
Své má co říci také ministerstvo školství. Aby mohly být podnikové mateřinky zařazeny do sítě škol, musely by splňovat určitá kritéria: například ohledně hygienických norem nebo kvalifikovanosti učitelek. Také by musely vyučovat podle rámcového vzdělávacího programu ministerstva školství.
Ani pokud daňové úlevy pro zřizovatele firemních školek projdou, nebude to podle Kateřiny Francové znamenat konec všech potíží. "Musí se definovat i další pravidla. Například není jasné, když školka nenaplní kapacitu, zda ji může nabídnout jiné firmě," vyjmenovala Kateřina Francová.
Podporu školek doporučila i Ekonomická rada vlády. Matky se totiž díky školkám dříve vracejí po mateřské do práce a méně zatěžují sociální systém.
Ministerstvo školství v současné době některé formy podpor chystá. Uvažuje, že by přispívalo na dítě až 60 procenty, ve veřejných školkách to bývá kolem 25 procent.
Starší "tety" pro děti
Ministr Jaromír Drábek zároveň navrhuje, aby se soukromé jesle mohly starat o děti už od 2 let a upravuje podmínky pro vychovatelky. Díky úpravám by se o děti mohly nově starat například ženy starší 50 let, které si jinak špatně hledají práci.
Nově má také vzniknout institut takzvané dětské skupiny. Nebyla by to ani školka ani jesle, různě početné skupiny dětí by byly rozděleny do několika kategorií. Podle počtu dětí ve skupinách by byly upraveny i hygienické normy. Skupiny by mohly zřizovat jak soukromníci nebo obce, tak občanská sdružení nebo církve.
Obdobný "prorodinný balíček" neprosadil premiér Petr Nečas (ODS), tehdy ještě v roli ministra práce. Hlavním důvodem bylo právě to, že by sociální novinky ubraly státu výnosy z daní.
iHned.cz, 11. 3. 2011