Daň z vína mine drobné vinaře, rozhodl Kalousek

Od spotřební daně z tichého vína, kterou plánuje ministerstvo financí zavést od roku 2014, by měli být osvobozeni drobní vinaři s produkcí do 2000 litrů vína. Zároveň ministerstvo financí uvažuje o navýšení dotací tuzemským pěstitelům vína jako součásti širší reformy odvětví.

26. 6. 2012

V rozhovoru to uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Vinaři návrh zásadně odmítají. Petici proti dani podepsalo 36 000 lidí. Zatím se v Česku daň z tzv. tichého (neperlivého) vína neplatí. Příjmy ze zdanění vína mají podle předpokladů ministerstva financí státu přinést zhruba 1,3 miliardy korun ročně. Vláda navrhuje zavedení sazby daně deset korun z litru vína.

Vinařům se návrh nelíbí. "Kompenzace musí schválit český parlament i Evropská komise v rámci notifikace. A to nevěřím, že se to podaří," řekl tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

"Je to matení veřejnosti," podotkl dál Půček. Osvobození od daně mohou podle něj unijní státy využívat již teď, ale takové víno nesmí být uvedeno na trh, musí se spotřebovat v rámci rodiny či přátel. "To nikdo nezmění, to je evropská směrnice," dodal. Víno z dovozu tvoří až 80 procent domácí spotřeby

Při zvažování dopadu daně si je třeba podle Minčiče uvědomit, že víno z dovozu se podílí na domácí spotřebě ze 75 až 80 procent. "Podíl českého a moravského vína je na konzumaci malý a z těch zbylých 20 až 25 procent tuzemské produkce je kromě toho část podle našich informací vyráběna z dovezeného moštu nebo hroznů," upozornil Minčič.

Proto by se měla finanční podpora vedle zavedené daně soustředit podle náměstka na pěstitele vína. "Zkoumáme, do jaké míry je možné prohloubit existující dotační tituly, které souvisejí s vinohradnictvím," uvedl Minčič. Jasno ohledně využití dotací a transferů by podle něj mělo být za několik týdnů. Kompenzace u samotné spotřební daně u něj nejsou možné.

"Spotřební daně společně s DPH jsou nejvíce harmonizované daně v EU. Kompenzace v rámci EU tak nejsou možné, bylo by to nerovné postavení," vysvětlil. Celkově by podle něj v rámci zavedení daně z vína měla být zákonná úprava komplexnější a měla by brát v úvahu například i fungování Vinařského fondu.

"Je možné přehodnotit smysl budoucí existence Vinařského fondu v podmínkách, kdy by existovala daň a dotační tituly. Je pak otázka, zda by funkce na fondů nemohlo zastávat nějaké oddělení na ministerstvu zemědělství," dodal Minčič. Daň z vína existuje ve všech zemích EU, liší se však její sazba

"Všechny vinařské státy s výjimkou Francie mají sazbu nulovou," řekl Půček. Francouzští vinaři platí v přepočtu zhruba 80 haléřů z litru vína. Peníze však převádí do marketingového fondu. Současná legislativa podobné využívání výnosu daně například v Česku však již neumožňuje.

lidovky.cz, 26. 6. 2012, Rubrika: Moje peníze

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: Zemědělství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme