Čtení jmen katolických kněží vězněných či zavražděných v době 2. světové války
Projekt inicioval pan Miroslav Kalousek a zaštítil kardinál Dominik Duka
Čtení jmen katolických kněží vězněných či zavražděných v době 2. světové války je projekt Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor, který je představen u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau (29. dubna 1945), u příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války v Evropě (8. května 1945) a u příležitosti státního svátku České republiky Den české státnosti.
Projekt inicioval pan Miroslav Kalousek a zaštítil kardinál Dominik Duka.
Dobrovolníci Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor při sestavení seznamu vycházeli z knihy katolického kněze Bedřicha Hoffmanna „A kdo Vás zabije". Jedná se o světový unikát - seznam duchovních (nejen křesťanů), kteří prošli či zemřeli v koncentračním táboře Dachau. Kniha poprvé vyšla už roku 1946. Dílo Hoffmanna má podle nás stejnou závažnost jako celosvětově známá Osvětimská zpráva Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera.
Vedle Hoffmannova seznamu vytvořili spolupracovníci Spolku i tzv. Svatováclavský seznam. Zde jsou zahrnuti další pronásledovaní duchovní z jiných koncentračních táborů, věznění, popravení a dobrovolníci Spolku jej dále průběžně doplňují.
K dnešnímu dni je seznam o počtu celkem 325 osob, z nichž u deseti v současnosti probíhá proces blahořečení a jsou krvavými oběťmi nacismu či následně komunismu (např. kardinál Štěpán Trochta, kardinál Josef Beran, pražský augustiniánský převor Augustin František Schubert, P. Richard Henkes, P. Jan Bula, Josef Štemberka, lidický farář a další)
Jedním z cílů projektu, jak řekl jeho iniciátor Miroslav Kalousek, je „snaha zahájit tradici, kdy v kostelech i veřejných prostorech po celé České republice zazní jména zahynuvších a vězněných duchovních, aby všichni občané měli možnost se seznámit se skutečnými hrdiny naší země".
Kardinál Dominik Duka řekl: „Jsem rád, že jména kněží, kteří byli vězněni či zahynuli v době 2. světové války zazní na více než 70 místech naší vlasti, protože jejich životní postoj pro naši vlast nemůžeme zapomenout."
Mgr. Josef Kořenek, Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor
zdroj: www.ctenijmenknezi.cz