Bráníme se před diverzí „kmotrů“ z ODS a ČSSD

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

27. 11. 2009
Naším snem je porazit komunisty, říká Miroslav Kalousek - po víkendovém ustavujícím sněmu pravděpodobně první místopředseda strany TOP 09. V rozhovoru vysvětluje, čím se nabídka jeho strany liší od ODS, proč legální potraty podle něj nejsou v rozporu s konzervativními hodnotami a jak chce zabránit tomu, aby novou stranu zprivatizovaly lobbistické skupiny.

* HN: Znáte pohádku o králi Miroslavovi a hodném knížeti Karlovi?

Tak tu opravdu neznám.

* HN: Na kongresu ODS ji vyprávěl Mirek Topolánek - chtěl tím říct, že autentická pravice je ODS a TOP 09 je „uměle vybuzený a mediálně podpořený projekt".

Já nemůžu samozřejmě říkat Mirkovi Topolánkovi, co má nebo nemá o nás vyprávět. A jsem dalek toho, abych se přel s ODS, zda naše řešení jsou vpravo nebo vlevo od ní. Upřímně řečeno voliči to je úplně jedno. Toho zajímá, jestli ta řešení jsou efektivní. Jinak lidsky mě ty výroky samozřejmě mrzí a moc je nechápu.

* HN: V čem se vlastně lišíte od ODS?

Tím, že jsme stranou konzervativní. Pro voliče je informace, zda jsem pravicovější nebo levicovější než ODS, naprosto prázdná ideologická floskule.

* HN: Slovo „konzervatismus" může působit jako stejná floskule.

To není pravda. Konzervatismus je v tom, že se soustřeďujeme na praktická řešení a že ta řešení vycházejí z hodnot, které jsou prověřeny staletími, nikoli z nových experimentů. ODS je často stranou experimentující. Jsem přesvědčen, že o řadě problémů nechce hovořit naplno, protože se obává o své voličské jádro.

* HN: Co nechce říct ODS naplno?

Například nechce pojmenovat stav veřejných rozpočtů. Zažili jsme to při sporu o Janotův balíček. Byla to TOP 09, která jako první řekla: udělejme rychle některé úpravy, ať nemáme deficit přes 200 miliard. Vzpomínám si na první diskusi, kdy mi ČSSD a ODS společně říkaly, že jsem naivní blázen a že nic takového se dělat nebude. Jsem rád, že Janotův balíček byl nakonec schválen. Potraty kriminalizovat nechceme

* HN: Jak se s konzervativními hodnotami snese názor vašeho karlovarského lídra Romana Šmuclera, který říká, že potraty jsou v pořádku?

Myslím, že to posouváte. Pro konzervativce je samozřejmě potrat řešení, které nemohou podporovat. Ale ptáte-li se na tohle téma, je ve vaší otázce skryto, jestli má být použit trestní zákoník v otázce potratů. A tady říkám jednoznačně: nemá. To ale neznamená, že jsem pro potraty.

* HN: V tom, co říkáte je kus liberalismu. Kde ho v sobě berou lidé, kteří přišli z KDU-ČSL?

Já si nemyslím, že je v tom liberalismus. Přece být konzervativní neznamená stát na místě a prosazovat něco, co nevede k výsledku. Když použijete trestní zákoník proti potratům, situaci zkomplikujete a rozhodně tím počet potratů nesnížíte.

* HN: Dnes a zítra máte sněm, který dovrší vznik vaší strany. Karel Schwarzenberg se stane předsedou, vy nejspíš prvním místopředsedou. Kdo bude ve vedení dál?

Přijde mi slušné říci to nejdřív delegátům. Pevně ale doufám, že ve výkonném výboru bude alespoň třetina žen, což žádná strana nemá.

* HN: Přestali jste nabírat členy. Kdy zase začnete?

Po sněmu. Kladu regionálním organizacím na srdce, aby zajistily, že k nám budou vstupovat jen ti, kdo chtějí podpořit náš program. Aby nedošlo k tomu, k čemu v ODS - tedy k částečné privatizaci strany zezdola.

* HN: A jak tomu chcete zabránit? Jako menší strana s menším počtem členů jste logicky zranitelnější.

Podle našich stanov se počet delegátů na sněm neodvozuje z velikosti členské základny v regionu. Bude záviset buď na počtu obyvatel, nebo na počtu mandátů, který se v kraji rozděluje. Tak nebude hrozit to, k čemu masově dochází v ODS a obávám se i v ČSSD: tedy k náboru černých duší.

* HN: To je ale řešení do budoucna. Jaká jsou kritéria pro přijímání členů teď?

Lidé, kteří v regionálních organizacích nové členy přijímají, s nimi musí mluvit a musí se na ně zeptat. Nejsem tak naivní abych si myslel, že k nám političtí konkurenti neposílají své „diverzanty". Ještě víc si ale musíme dávat pozor, aby v nedocházelo k náborům členů, kteří chtějí prosazovat zájmy ekonomické lobby. Ta si teď zvykla, že je jedno, jestli lidé na místní úrovni volí ODS nebo ČSSD, protože je to stejně jeden mančaft, jen oblečený do různých triček.

* HN: Už tuhle „diverzi" u vás někdo zkusil?

Nemůžu to sice dokázat, ale pokusy například v jižních a severních Čechách byly. A neměli jsme zábrany těm lidem říci slušně: heleďte se, my vás do strany nevezmeme.

* HN: Kolik takových „diverzantů" bylo?

Z toho mála, co udělal přípravný výbor (TOP 09 má nyní 1800 členů - pozn. red.), je to zhruba desetina. Těžko se rozlišuje, jestli nám je posílaly strany nebo jejich „kmotři".

* HN: Proč je vlastně ve vedení regionálních organizací TOP 09 drtivá většina bývalých členů KDU-ČSL?

Je to stejné jako v managementu firmy. I řízení strany vyžaduje sumu elementárních znalostí a zkušeností a lidé v regionech si vybrali někoho, kdo to umí. Časem se to setře.

* HN: Můžete zaručit, že mezi nimi není nějaký další Ladislav Šustr - poslanec, který byl ochotný za milion korun vyjednávat změnu zákona ve prospěch hazardních firem?

To nemůžete zaručit v žádném společenství. Člověk může bohužel kdykoliv selhat. Jediné, co můžeme zaručit, je, že to nebudeme zametat pod koberec a že to vyřešíme v řádu hodin, třeba mezi půlnocí a čtvrtou ráno jako jste to viděli na případu Šustr.

* HN: Všude možně se proslýchá, že vedete jednání s Vladimírem Mlynářem, aby se stal členem TOP 09. Je to pravda?

Nikoho nepřemlouvám aby se stal naším členem. Nikoho.

* HN: A kde se ty řeči tedy podle vás berou?

Třeba to někde řekl Vladimír Mlynář. Jestli k nám po volbách vstoupí, to je jiná věc. Do voleb má ale úkol na úřednické vládě a těžko k nám bude do té doby vstupovat.

* HN: Nejde jen o Mlynáře. Lidé z úřadu vlády říkají, že hlavní důvod, proč chtěli Paroubek s Topolánkem dostat premiéra Fischera do Bruselu jako eurokomisaře, byla jejich obava, že vstoupí do TOP 09.

To je jedna z paranoidních obav, se kterými se u těchto vrchnostenských stran setkávám. To je drb. Nic takového by nikdy nechtěl ani Fischer, ani TOP 09. S Paroubkem nikdy

* HN: Pokud budete chtít vládnout, tak to bude s jednou z těchto, „vrchnostenských" stran. Je jasné, že blíž máte k ODS. Ale co ČSSD?

Pro nás je teoreticky koaliční dohoda se sociálně demokratickým programem představitelná. Pokud by byla dobrá vůle na obou stranách a dohadovali to na obou stranách profesionálové, dohodnutelné to je, byť by to nebyl žádný komfort. Se současným stylem politiky ČSSD to ale představitelné není.

* HN: Co je na tom stylu tak nepřijatelné?

Minimálně ty neskutečné veletoče v tomto roce, kdy jsme nevěděli, co bude zítra. Celá sněmovna byla rukojmím Jiřího Paroubka. S takovými politiky se opravdu těžko uzavírá dohoda na několik let.

* HN: Takže Churchillova věta, že jen hlupák nemění názory, podle vás neplatí?

Něco jiného jsou názory a něco jiného sliby. Jestliže se rozejde pět předsedů stran a rukoudáním se dohodnou na způsobu, jakým rozpustí sněmovnu a umožní předčasné volby - a druhý den to neplatí, tak to není změna názoru.

* HN: Jak ale mají voliči vědět, že se nebude opakovat to, čemu se teď říká Kalouskův veletoč. Tedy moment, kdy jste v roce 2006 otočil a začal vyjednávat s Paroubkem o vládě podporované komunisty?

Většina inteligentních voličů si uvědomovala, kam by se ta situace vyvíjela, kdybych tu provokaci neprovedl. Ale provokaci tohoto typu můžete udělat jen jednou za život.

* HN: Vy jste to udělal v situaci, kdy byla ve hře velká koalice, a teď se to může stát zase.

Musím vymyslet jiný fígl. Samozřejmě vám neřeknu jaký ale na něco bych určitě přišel. Politik musí umět mít představivost.

* HN: Říkáte, že cílíte na přemýšlivé voliče, a slibujete jim: Omezíme sociální dávky, zavedeme vyšší spoluúčast ve zdravotnictví a v důchodovém systému, ale protože je krize, daně nesnížíme. Na tohle je chcete nalákat?

Ano. Přemýšlivý volič ví, že má-li se udržet penzijní systém, veřejné zdravotní pojištění i systém sociální pomoci, nemohou neustále žít na dluh. Je třeba si uvědomit, že pokud se tyto systémy zhroutí, doplatí na to paradoxně především ti „chudí", v jejichž jménu se teď sociální demokracie reformám brání. Pokud se systém zhroutí, bohatá část společnosti si služby pojede koupit do zahraničí. Chudý člověk na to ale mít nebude.

* HN: Jaký volební výsledek byste považoval za úspěch a jaký za průšvih?

Mým snem - a pevně doufám v racionální úvahu voliče dvacet let po listopadu - je, abychom předstihli komunisty.

* HN: A ten průšvih?

Průšvih je dostat rakovinu. Co je průšvih pro stranu, která nemá vlastní parlamentní historii? Asi nedostat se do parlamentu.

Petr Honzejk, Petr Vašek
Hospodářské noviny, 27. 11. 2009, rubrika: Rozhovor, strana: 11
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme