Akcie Nové huti nás mohly přijít draho

Ad HN 23.10.2009: Kellner s Tykačem vydělají miliardy, státu zbyl zlomek

27. 10. 2009

Páteční HN uveřejnily text nazvaný Kellner s Tykačem vydělají miliardy, státu zbyl zlomek. Píše se v něm o transakcích s akciemi Nové huti a nedávných arbitrážích se společnostmi Petrcíle a ArcellorMittal. Jedná se o velice komplikovaný případ, proto není divu, že článek obsahuje nepřesnosti, které musím uvést na pravou míru.

Především je nepravda, že „ministr financí Kalousek se v rámci arbitráže dohodl s  PPF jako majitelem Petrcíle, prodává jí 14 procent NH za 850 mil. Kč“. Nešlo o žádnou dohodu, ale o rozhodčí nález arbitrážního tribunálu ze dne 21. 1. 2008, který přiznal společnosti Petrcíle právo na převod 14 % akcií Nové huti a současně uložil státu povinnost za ně zaplatit 822 milionů korun.

V článku se dále píše, že „ministerstvo financí, vedené tehdy Miroslavem Kalouskem, hodnotilo výše uvedený nález jako velkou výhru“. Samozřejmě, že jsme to tak hodnotili (a je na místě stále to tak hodnotit) uvědomíme-li si, jaká rizika státu v arbitráži hrozila. Společnost Petrcíle totiž po státu požadovala 5,79 miliardy za nezákonné odvolání jejích zástupců z představenstva a řídících funkcí v  Nové huti v roce 2000. V témž roce navíc odstoupil Fond národního majetku od privatizační smlouvy s Petrcíle a odmítl její smluvní nárok na převod akcií.

Rozhodci sice nezákonnost jednání FNM potvrdili, ale podařilo se dosáhnout zamítnutí finančních nároků a výsledkem byla pouze povinnost odprodat firmě Petrcíle 14 % akcií za cenu stanovenou ve smlouvě z roku 2000. Z variant výsledků arbitráže, které v té době mohly nastat, se jednalo o tu nejlepší. Přemýšliví čtenáři uznají, že klíčové rozhodnutí sociálnědemokratické vlády z roku 2000 jsem zpětně ovlivnit nemohl.

Spor stát vs. Petrcíle nelze pochopit bez souvislosti se sporem stát vs. ArcellorMittal. Této společnosti se totiž Česko zavázalo odprodat stejný balík akcií za stejnou cenu, tedy zhruba za 800 milionů. Pro nemožnost naplnění (viz závazky vůči firmě Petrcíle plynoucí z  arbitráže) požadoval ArcellorMittal u pařížského tribunálu rovněž náhradu škody ve výši 5,79 miliardy. V této arbitráži se nám k  překvapení mnohých podařilo uspět stoprocentně a nároky společnosti byly zamítnuty včetně uhrazení plné výše nákladů na právní zastoupení.

Při svém nástupu na ministerstvo jsem přebral dvě téměř beznadějné arbitráže týkající se jednoho balíku akcií Nové huti, a. s. Neexistovala ani teoretická možnost tyto akcie odprodat za tržní cenu. Existovala však velmi pravděpodobná možnost, že Česko bude muset zaplatit více než 11 miliard. Pokud jsme místo toho dokázali uzavřít obě arbitráže s výnosem 822 milionů, nejednalo se snad o úspěch?

Pokud se HN budou dále chtít touto problematikou zabývat, já i moji bývalí kolegové z MF se jim budeme rádi věnovat.

Miroslav Kalousek, člen přípravného výboru TOP 09
Hospodářské noviny, 27. 10. 2009, rubrika: Názory, strana: 10
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme