Schwarzenberg: Zemanovi budu chodit na nervy třeba až do roku 2018
Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem
Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem vznikal v úterý 6. srpna, den před hlasováním o důvěře Rusnokově, potažmo Zemanově kabinetu. Dal se očekávat překotný vývoj a odpovědi na otázky ohledně současné situace by kvůli tomu ztrácely každou hodinou na významu. Cílem proto bylo klást bývalému ministrovi zahraničí spíše poněkud obecnější dotazy: jak se pravice před volbami rehabilituje z dnešních nesnází, jak si TOP 09 hodlá udržet momentální pozici nejsilnější pravicové strany, jaké osobnosti vyvedou stranu k co nejlepším volebním výsledkům, jak bude fungovat spolupráce se sesterským hnutím Starostové a nezávislí (STAN).
Během rozhovoru se potvrdilo to, o čem se mluví již od vzniku topky – běžné „provozní“ záležitosti šéfa strany dvakrát nevzrušují. Partnerství se STAN prý funguje dobře, momentální preference TOP 09 předsedu těší, ale podstatnější je prosazování konzervativních hodnot, s ODS soupeřit nechce, personální obsazení vedení TOP 09 je v pořádku… Nezdálo se, že by tyto jednotlivosti Karel Schwarzenberg nějak dramaticky řešil.
Daleko palčivějším tématem je pro něj zjevně fungování Miloše Zemana. Neúspěšný konkurent z přímé volby je odhodlán jít vítězi po krku, postupy současného prezidenta mu připomínají nástup KSČ k moci nebo normalizaci. A znepříjemňovat Zemanovi život chce Schwarzenberg klidně až do konce jeho mandátu.
Pravicovou politiku jsem nikdy nevyznával
ČESKÁ POZICE: Po prezidentských volbách byly vysoké preference TOP 09 přičítané efektu vaší kampaně. Půl roku po volbách jste však stále před ODS (namátkou poslední průzkum CVVM: ODS 9,5 %, TOP 09 10, 5 %). Cítí se TOP 09 jako nejsilnější strana na pravici?
SCHWARZENBERG: To je sice hezké, nicméně musíme si uvědomit, že je to relativní věc. Nejsem tak namyšlený, abych řekl, že to je mou či naší zásluhou. Je to i slabostí ODS, která je smutným odchodem pana premiéra Nečase z politiky uvržena do hluboké krize, což koneckonců také chápu. Zajímavější je, že úkol bojovat proti politice mimo Ústavu České republiky tudíž spadl na nás.
ČESKÁ POZICE: Nezanedbali jste v tomto boji něco? Slyšel jsem jen spoustu silných výroků, ale neviděl jediný reálný krok, jako návrh změny Ústavy, osekání pravomocí prezidenta...
SCHWARZENBERG: Na tom už se pracuje. Nicméně pro změnu Ústavy musíte získat ústavní většinu. Před hlasováním o důvěře je marné o tom mluvit. Zdá se, že si pan prezident Zeman dokonale podrobí sociální demokracii. S kým to pak můžeme prohlasovat? Návrh můžeme mít krásně vypracovaný, ale bez ústavní většiny s ním nemůžeme moc dělat.
ČESKÁ POZICE: Co hodlá TOP 09 udělat pro to, aby si udržela pozici silnější strany, než je ODS?
SCHWARZENBERG: Mě nezajímá, jestli jsme dva body před ODS nebo opačně. My jdeme svojí cestou, kterou nám schválí klub a předsednictvo. Můj hlavní úkol není porazit ODS, můj hlavní úkol je prosadit naši cestu a naše hodnoty. Když se to bude líbit voličům, tak hurá, jsem šťastný. Ale souboj nebo soutěž s ODS mě opravdu nezajímá.
Je pravda, že oni z toho mají obavy. Myslí, že já i Kalousek dnem i nocí pracujeme na tom, abychom je vytlačili. To není pravda. Bráníme ty hodnoty, které jsou pro nás rozhodující, a tím se lišíme od velké části ODS, která má hodnoty částečně odlišné. Nesmí se zapomenout, že v ODS je silné křídlo národně socialistické, po straně prezidenta Beneše a Jiřího Stříbrného. To není naše duchovní dědictví. Jdeme svojí cestou.
ČESKÁ POZICE: Ale přes ty rozdíly jste hlavní silou na pravici. Tak by mě zajímalo, s jakým plánem chcete do voleb českou pravici rehabilitovat.
SCHWARZENBERG: Mluvíte o něčem, co jsem nikdy nevyznával. Já nechci dělat pravicovou politiku, pro mě je konzervativní politika. To je něco odlišného. Zastáváme konzervativní politiku, nikoli pravicovou. Mě nesmírně štve – a považuji to za jeden z hlavních problémů české politiky – to nesmyslné rozdělování politiky na pravici a levici. Přičemž čelní představitelé těch dosud velkých stran se tak podobají jeden druhému jak vejce vejci, že jsem mezi nimi nikdy neviděl rozdíl.
Langšádlová je stejná osobnost jako Němcová
ČESKÁ POZICE: Nemáte stejný problém v TOP 09? Že máte málo výrazných osobností? Opravdu se zdá, že za tím vedoucím duem Schwarzenberg-Kalousek lidé nejsou.
SCHWARZENBERG: Ale ne, dorůstá to. Jsem s tím docela spokojený. V klubu se objevují různí lidé, částečně u Starostů a částečně u nás, které ještě před pár lety nikdo v politice neznal. Nejsem nespokojený. V denících se samozřejmě píše jen o dvou až třech lidech, kteří jsou v popředí. Ale to je v každé straně. Kdo o někom ví v ODS? Martin Kuba se teď vynořil, ale jinak?
ČESKÁ POZICE: V ODS ale minimálně pět viditelných tváří najdeme.
SCHWARZENBERG: (křičí) No koho?!
ČESKÁ POZICE: Poslední dobou je hodně vidět kupříkladu Miroslava Němcová, nebo…
SCHWARZENBERG: To je předsedkyně sněmovny. To jí samozřejmě velice pomáhá. Já si jí strašně vážím, je to veliká dáma, velmi slušná žena, ale dodnes kromě Žďáru nad Sázavou nebyla v exekutivní politice (v letech 1994 až 2002 byla tamní zastupitelkou – pozn. red.). Jak všichni kolem ní popadali jako stromy, tak ona tam jako jediná jedle vyčnívá.
ČESKÁ POZICE: I řadoví místopředsedové strany jsou v ODS viditelnější. Tohle v TOP 09 není. Jaromír Drábek má problém z ministerstva práce a sociálních věcí…
SCHWARZENBERG: Který se pomalu jeví, že úplně nebyl jeho problém. Máme taky Helenu Langšádlovou…
ČESKÁ POZICE: Ani u ní se mi nezdá, že by byla nějak silnou politickou osobností.
SCHWARZENBERG: Naprosto bych ji porovnal s paní Němcovou. Jen je jedna z Vysočiny a druhá ze Středočeského kraje. To je jediný rozdíl mezi nimi
Gazdík s Polčákem si kdyžtak řeknou
ČESKÁ POZICE: Jak to bude s vaším spojenectvím se Starosty a nezávislými?
SCHWARZENBERG: Dobrý, držíme velmi dobře, spolupráce se osvědčila.
ČESKÁ POZICE: Spíš mi jde o to, že do minulých voleb šli Starostové s tím, že ve sněmovně prosadí změnu rozpočtového určení daní. To jim prošlo – a co jim nabídnete teď? Jaký motiv pro spolupráci by měli mít?
SCHWARZENBERG: Že jsme jediná strana, která není tak pragocentrická. Pro kraje jsme důležití. Koneckonců i předseda TOP 09 je venkovský člověk. Jsem lesník, čtyřicet let života jsem se zabýval těmito problémy. Spousta jiných lidí pochází z venkova. Jsme velice dobře rozložení. A STAN cítí, že pro ně máme větší porozumění, ať jde o daně nebo jiné věci. Se svými problémy v nás mají opravdu věrné spojence. Klademe důraz na udržení české krajiny, na to, aby byla celá Česká republika rovnoměrně rozvinuta, a ne podle toho, kde má zrovna jedna strana větší podporu.
ČESKÁ POZICE: Pořád tam nevidím žádný konkrétní bod. To jsou jen obecně platné teze, nikdo přeci nebude říkat, že chce krajinu devastovat.
SCHWARZENBERG: Když bude STAN v budoucí legislativní periodě na něčem záležet, tak za mnou přijde Petr Gazdík nebo Stanislav Polčák a řeknou, kde je potřeba prosadit tu či onu změnu. A samozřejmě budou členové STAN zastoupeni v tom či onom výboru, který pro ně bude důležitý. Bude záležet na konkrétních záležitostech.
ČESKÁ POZICE: Myslíte, že spojenectví se STAN přetrvá i ve chvíli, kdy odejdete z čela strany?
SCHWARZENBERG: Myslím, že ano.
ČESKÁ POZICE: Zaznamenal jsem ve vedení STAN hlasy, že kdybyste se stal prezidentem, a stranu tedy vedl Miroslav Kalousek, hodně by váhali, zda smlouvu o spolupráci prodloužit.
SCHWARZENBERG: To je jako v soukromém životě. Rozvod se děje, když máte nového partnera či partnerku – a já nevidím smysluplného partnera pro STAN. A nebo když se zásadně rozcházíme – a to taky není. Můžeme proti sobě žbrblat, pražští členové se mohou ptát, „proč musíte vždycky brát ohled na ten venkov?“, a STAN bude říkat, „co to zas v té Praze prosadili“, ale to je normální v každé straně.
Ivo Ištvan má své politické sympatie
ČESKÁ POZICE: Když už jsem zmínil Miroslava Kalouska – určitě nelze popřít, že nemá dobrou pověst, ať už oprávněně nebo ne…
SCHWARZENBERG: Podle mého názoru je nejpomlouvanějším člověkem v České republice. A my v Čechách jsme velmi zdatní v pomlouvání. Mirek Kalousek na to doplácí, protože jde lidem na nervy. Protože je jedním z nejtalentovanějších politiků u nás, má hubu jako břitvu, spoustu lidí v životě urazil, spousta lidí zjistila, že na rozdíl od nich má promyšlené už tři tahy dopředu.
ČESKÁ POZICE: Jasně, spíše než důvody jeho nepopularity mě však zajímá, jak tento faktor budete řešit. Jestli Kalouska třeba nějak upozadíte v kampani.
SCHWARZENBERG: To jeho vnímání už se oproti minulé době vylepšilo, poněvadž mezitím se prokázalo, že Kalousek měl ve spoustě věcí pravdu. Navíc měl připravenou finanční rezervu na tuhle dobu, kdy už se evropská ekonomika začíná zvedat, a kdy má tedy člověk investovat. On si na to ty peníze připravil, už jsme se těšili, co všechno budeme rozvíjet, ale teď to bude rozvíjet někdo jiný. To je úděl ministra financí, že čím lepší dělá politiku, tím víc se těší jeho dědic.
ČESKÁ POZICE: Pořád jsem se nedozvěděl, jak se s tím jeho negativním přínosem chcete vyrovnat. I nedávno v prezidentské kampani se jeho jméno objevovalo jako strašák vaší kandidatury.
SCHWARZENBERG: Snažíme se. Mirek Kalousek se snaží. Ale moje zkušenost je, že nejtěžší věc, až skoro nemožná, je boj proti předsudkům. Můžete se vypořádat jen s reálnými argumenty.
ČESKÁ POZICE: Tak já vám jeden řeknu: Připadá vám v pořádku, že čelní představitel „vlády práva“ veřejně napadá orgány činné v trestním řízení (v kauze zatčení tří exposlanců a šéfky Nečasova kabinetu)? Tohle jsou přece ty momenty, které jsou velmi kritizované.
SCHWARZENBERG: Vždycky jsme bránili nezávislé soudy, Ústavní soud především. Nicméně ty akty, jak teď probíhaly, byly nepřiměřené. Poněvadž každý, kdo je jakž takž schopný právník (já právnické studium nedokončil, ale dostatečně jsem se tím zabýval), řekne, že co se vytýkalo těm poslancům, sice není příliš elegantní, ale děje se všude v Evropě. Musíme odlišit, co je trestný čin, a co jenom nepůsobí zrovna dobře. A na to, aby byli lidi tak dlouho ve vazbě, udělat takovou spektakulární akci… Ačkoliv jsem bohudíky s paní Nagyovou neměl co do činění, a ačkoliv bohužel byl její vliv na premiéra zhoubný, tak aby ženskou zatýkali zakuklenci, všude ji vedli v klepetech – to jsou věci, které by se v normální zemi neděly. Nejsem proti těm akcím, ale jsem proti těm elementům showbyznysu.
ČESKÁ POZICE: Pořád mě zajímá, jak se s konzervativními principy TOP 09 slučuje fakt, že první místopředseda strany veřejně a hrubě napadá státní zástupce a policisty? Na tom přeci není nic konzervativního, není v tom žádný respekt vůči právnímu státu.
SCHWARZENBERG: On jim vytýkal ten postup. Mám k tomu své výhrady, nepustil jsem si hubu tak na špacír jako místopředseda Kalousek. Nicméně věcně: Když jsem se díval na to, jak se postupovalo, tak to považuji za povážlivé. A mám nechutný dojem, že státnímu zastupitelství nešlo o spravedlnost, ale o pomocnou politickou akci. A to podezření je vážné. Kdyby jim šlo jen o spravedlnost, mohli je v tichosti zatknout a vyslýchat. Teď je na měsíc zavřeli do vazby, a stejně je museli propustit. Když tu veřejně vláčí ženu v klepetech, když státní zástupce neustále dělá tiskové konference, je to způsob, který ve mně budí podezření, že v tom měla jistou roli politická snaha.
A je tam ještě jedna věc. Je třeba připsat k dobru premiéru Nečasovi, že uvolnil ruce policii a státním zástupcům. Ten tlak předtím byl ohromný, jak ze strany ODS, tak ze strany ČSSD. Takový, že dříve chodili k politikům s ohnutým hřbetem a ptali se, zda smějí udělat to či ono, a bylo to jak za starého režimu, že než někoho zatknu nebo vynesu rozsudek, tak zavolám na příslušné místo a zeptám se, zda je mi to dovoleno. Teď, jak se to odstranilo, tak všichni, kteří předtím leželi na břiše, najednou dělají siláky. Je to smutný fakt, je to lidské, ale obyčejně jsem vídával, že největší furianti jsou ti, kteří se dříve nejvíce hrbili.
ČESKÁ POZICE: Jak to myslíte s tou politickou akcí? Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan někam kandiduje?
SCHWARZENBERG: Nekandiduje, ale má své politické sympatie.
ČESKÁ POZICE: A ke komu? Pro koho podle vás Ivo Ištvan pracuje?
SCHWARZENBERG: Já jen říkám, že to dělalo dojem, jako kdyby jednal na objednávku opozice. Měl jsem jen dojem, je jen na nich, aby to podezření odstranili. Musejí si uvědomit, že ta show kolem té akce vzbuzuje tenhle dojem.
Kalousek se Sobotkou žádnou koalici nedomlouvají
ČESKÁ POZICE: Ta akce politicky poškodila strany bývalé koalice…
SCHWARZENBERG: Nejen to. Ta akce nepoškodila pověst jen politice, ale i justici. A to je mnohem horší. Byl bych mnohem radši, kdyby byla poškozena TOP 09 a justice zůstala bez poškození.
ČESKÁ POZICE: Nicméně k těm stranám: Máte nějaký plán, jak z toho ven? Před volbami 2010 bylo možné ve sněmovně slyšet, že by ODS a TOP 09 měly uvažovat o tom, aby měly v zájmu zlepšení volebních výsledků na pravici společné kandidátky.
SCHWARZENBERG: Po pravdě řečeno, o tom jsme neuvažovali my.
ČESKÁ POZICE: A před příštími volbami nic takového ve hře není?
SCHWARZENBERG: Částečně bojujeme o stejné spektrum, ale máme také odlišné části spektra. Takže nic společného.
ČESKÁ POZICE: Poslední dobou se také čím dál víc mluví o stále intenzivnějších stycích Kalouska s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Když se podíváme na pražský magistrát, kde vládne TOP 09 s podporou sociální demokracie – nedomlouvá se teď něco podobného v obráceném gardu na celostátní úrovni?
SCHWARZENBERG: Setkání samozřejmě probíhají a já jsem o nich samozřejmě informován. Mluvíme s předsedou sociální demokracie, ale nemluvíme o koalici po volbách. Předseda Sobotka s námi sdílí velikou skepsi vůči postupům prezidenta a ustavení této vlády. V tom se shodujeme. Ale že by byla diskuse o tom, co bude po volbách, to ne. Všechny takové diskuse ostatně považuji za marné. Hodina pravdy je ráno po volbách, vše, co bylo předtím dojednáno, ztrácí platnost, jakmile jsou na stole výsledky voleb.
Co se Zemanem?
ČESKÁ POZICE: V posledních dnech se vůči prezidentu Zemanovi stále víc vyhraňujete. Jaká tedy bude proti němu strategie? ČSSD si už podrobil, ODS je vzhledem k Zemanovi dost nečitelná, protože tam jsou lidé, kteří k němu mají dobrý vztah…
SCHWARZENBERG: Jako třeba úřadující předseda Martin Kuba… My můžeme jenom říkat – a na má slova bohužel došlo –, že to vidíme jako ohrožení a že jsme viděli obdobné příklady tohoto postupu ve 20. století. Je typické, že tato vláda zahájila během tří týdnů velkou čistku. Jsem dědek starej, pamatuju Únor 1948, pamatuju normalizaci, a tyto jevy ve mně budí hlubokou nedůvěru. A obavu o osud této republiky.
ČESKÁ POZICE: A co s tím budete dělat?
SCHWARZENBERG: Budeme se proti tomu stavět v parlamentu i jinde, teď vám nebudu úplně všechno říkat, poněvadž by si to prezident Zeman s radostí přečetl. Ale můžu vás ujistit, že proti tomu budeme používat všechny legální prostředky.
ČESKÁ POZICE: Asi lze předpokládat, že do vlády po volbách neusednete. Neumím si vás představit, že budete čtyři roky vykonávat funkci řadového opozičního poslance...
SCHWARZENBERG: Tak řadový – pořád jsem předseda strany. Ale když jde člověk do politiky, tak musí počítat s tím, že bude v opozici.
ČESKÁ POZICE: A vy tam chcete čtyři roky vydržet?
SCHWARZENBERG: Dá-li mi Pán Bůh zdraví… Toho času se cítím opravdu výborně, a když mi to vydrží, tak tam samozřejmě zůstanu. Dokud ten boj není uzavřen, tak chci bojovat. Neřeknu půl roku po volbách, ať si to tam dělají sami, na to je to příliš důležité.
ČESKÁ POZICE: Takže do roku 2018 chcete ve sněmovně hřímat proti Miloši Zemanovi?
SCHWARZENBERG: Budu mu chodit na nervy. Nejsem ten typ, který by hřímal, to bych se musel sám sobě smát. Ale budu mu chodit na nervy.
Rozhovor vyšel 10. srpna 2013 na serveru ČESKÁ POZICE