Schwarzenberg: Růžová knihovna na pád vlády nestačí
Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem
Myslíte si, že vláda přežije?
Toto přežije, až doteďka je to poněkud slabý čaj. Ale kdyby se objevila další závažná fakta, tak už neručím za nic.
Co je tu slabý čaj?
Na jedné straně je to historka, která patří spíše do růžové knihovny než na politické stránky deníku. Dvě baby, jedna jde po druhé, to je růžová knihovna. Byť je to trapný.
Co říkáte na to, že ředitelka kanceláře premiéra úkoluje vojenské zpravodajství, ač k tomu nemá právo?
Víme z dějin, například z literatury o druhé světové válce, že vojákům, kteří chrabře a statečně bojujou proti nepříteli, nechaj se ostřelovat a všechno, chybí civilní kuráž. Oba dva generálové, stateční vojáci z Afghánistánu, se nechali stavět do latě před jednou babou na úřadě vlády. Civilní kuráž a odvaha na bojišti nejsou totéž. Je to svým způsobem tragédie, ale přesto tuhle věc řadím spíše do růžové knihovny. Druhá věc jsou ti tři poslanci. Pokud se prokáže, že dostali jenom ty fleky – a to říkám přesto, že tehdy, jestli si pamatuji, jsem byl dosti proti – ale pokud to byly jenom ty trafiky, tak fajn. Tohle je skutečně obvyklý všude. Pokud by dostali nějakou hotovost, tak to je potom velmi blbá historka. To bych se musel pana Nečase zeptat, odkud ty peníze má. Ale tohle je pro mě velký otazník, doufám, že to všechno jsou pouhé kecy.
Kdyby nebyly, je to pro vás na odchod z vlády?
Bylo by to velmi na pováženou, doufám, že už se nic neobjeví. Pokud se nic závažného neobjeví, platí, že růžová knihovna mi pro pád vlády nestačí. To sice pro zahraničního pozorovatele bude česká scéna vypadat lehce komicky, ale nakonec to každý pochopí.
Jaký jste měl dojem z té policejní razie?
Byla to skutečně veleakce, za kterou by ta růžová knihovna nestála už proto, že odposlechy, které měly, by v tomto případě asi byly dostatečný. Možná to byla záminka, aby se konečně dostali ke zdrojům, protože tu mají podezření na něco většího, což při vědomí toho, co tak člověk vyslechne při jedné návštěvě pražských politických lokálů, skutečně nevylučuju. Kdyby se tedy něco většího objevilo, tak celá akce má opodstatnění. Ale prozatím jsme nic neslyšeli. Proto já i trochu doufám, že se něco důležitějšího najde. Jinak by totiž ta policejní akce byla politicky neakceptovatelná.
Vás by neznepokojovalo, že policie někam vtrhne pod nějakou záminkou a bude doufat, že tam najde něco úplně nového, o čem ještě ani nemá představu?
Oba spekulujeme, oba patrně nic nevíme. Snad má policie indicie, dokonce možná odposlechy, o propojení těch různých případů, jinak si to nemůžu vysvětlit.
Na pád vlády to zatím podle vás není. Ani na pád premiéra?
Podívejte, to je nerozlučně spjaté. Například i kdyby měl premiér dneska automobilovou nehodu, tak já bych neviděl někoho, kdo by teď ještě novou vládu mezi našimi třema stranami dokázal dát dohromady. Mimo to nesmíme zapomenout, že tu je jeden další významný hráč, který má pravomoce určovat příštího premiéra.
Čili vládu držíte i z obav z Miloše Zemana?
Tak bych to neformuloval, ale můžu si představit, že i někteří – a jsou to jen moje představy, nemyslím na nikoho konkrétního – co měli chuť svrhnout Nečase, když se zamysleli nad důsledky, od svých choutek upustili. Ve všech třech vládních stranách myslím byly jisté obavy z toho, koho by prezident pověřil, a obávám se, že by dotyčný žádnou vládu nesestavil a tudíž by došlo k předčasným volbám.
Pořád ještě spekulujeme, ale jak byste si vybral mezi předčasnými volbami a úřednickou vládou?
Radši předčasné volby. Ze dvou důvodů. Rok před volbami zkrátit mandát vlády není neštěstí. A obecně úřednickou vládu uznávám jenom v největší nouzi, není-li jiné smysluplné řešení.
Je na stole varianta, že by si ODS sama přepřáhla na místě premiéra, domluvila se s koaličními partnery a společně jste šli za prezidentem?
Myslím, že na tom bychom shodu nedosáhli, poněvadž mimo pana Nečase nevidím v ODS politika, který by byl schopný nás skloubit.
Co takový Martin Kuba?
Nevidím možnost, že by to pan ministr Kuba mohl teď dosáhnout. Je za ním příliš vidět jihočeský background, jedni by měli obavy z Pavla Dlouhého. Jiní by měli ještě jiné obavy. Všichni zaznamenali, že to je Martin Kuba, koho si nový prezident vždycky bere s sebou na cesty jako svého oblíbeného ministra. Byl s ním v Bratislavě, ve Vídni, všude s ním jezdí. Ne ne, on je prezidentova spojka v ODS.
Jak vidíte situaci Petra Nečase osobně?
Musím říci, že je mi ho v té těžké situaci líto. Když jsem někomu naprosto důvěřoval – a tady v tom očividně byly ještě silnější city –, a dotyčný či dotyčná to využije k takovým věcem, tak pro člověka, který i se všemi svými chybami se snaží býti korektní, to musí být hrozná rána. Já jsem se taky v životě jednou v člověku, kterému jsem naprosto důvěřoval, šeredně spletl, a vím dodneška, jaká to pro mě byla rána. To není lehký. Politická porážka je jedna věc, tu člověk snese, když je trochu tužený, ale zažít tohle od někoho, kdo je mi blízký... To musím říci: všechna čest, jak se Nečas drží. Jeho proslov dneska v parlamentě – a můžete se k jeho názorům stavět kladně nebo záporně – byl jeden z nejlepších, které jsem od něho kdy slyšel. To byl opravdu dobrý, ucelený proslov.
Taky to byl jeden z mála, kdy jste byl převážně vzhůru.
Já jsem byl opravdu vzhůru, protože to jsem samozřejmě pozorně poslouchal. Dokonce i Sobotku a Filipa jsem si ještě poslechl. A pak jsem viděl záznam v televizi, kde vypadám, že spím. Já pravda nemám rád, když mi svítí do očí, tak jsem je měl zavřený, a všichni mi volali a psali, co tam spím. Ale tentokrát jsem opravdu pozorně poslouchal. Tentokrát to opravdu bylo velmi zajímavé.
Je podle vás téma, když má konzervativní politik a katolík milenku?
Během posledních dvou tisíc let se to několikrát stalo, můžu vás ujistit. Králové francouzští byli nejkřesťanštější králové, měli to v titulu, a co dělali. Volíme politiky, nikoliv mnichy. A v tomto jsme v českých zemích docela evropští, to není nic výjimečného. I v politice hraje vztah muž–žena vždycky roli, to z ní nikdy nemůžete vyloučit. Někdy je to muž–muž. (smích – pozn. red.) Ale zpátky k naší situaci: člověk nesmí podléhat emocím a mluvit hned o odchodu z vlády. Já musím chladně vážit situaci, vědět, když podniknu krok A, co z něj bude vyplývat.
Hraje tato situace vaší straně do karet? ODS by mohla oslabovat ve váš prospěch.
Ne, nám to vůbec nehraje do karet, to celý je mírně řečeno trapné i pro koaliční partnery. Lidi nás budou házet všechny do jednoho koše a říkat: Vy jste ho tam podrželi. Což budou mít asi pravdu. Jenomže i u šéfa strany, jako jsem já, musí být na prvním místě zájem státu a teprve potom zájem strany.
V příštích volbách, ať už řádných nebo mimořádných, chcete znovu kandidovat. Připustil byste dopředu spolupráci se sociální demokracií?
Ne.
Počkejte, nedávno vyšel průzkum, kde ČSSD a TOP daly dohromady většinu.
Ale tohle, průzkumy i všechny předvolební úvahy o koalicích po volbách, jsou první ráno po volbách makulatura. A pro nás jako pro topku by nebylo radno vstoupit do jakékoliv koalice, ve které bychom byli mnohem slabším partnerem. Poněvadž s ním potom silnější strana má sklony zametat. Podívejte se na Německo, jak FDP doplácí na koalici s CDU. U nás neexistuje rozumná koaliční kultura. Silnější strana se tu slabší snaží rozdupat, zničit, poněvadž v ní vidí konkurenci. Moudří státníci, jako byl Adenauer nebo i Helmut Schmidt, si své koaliční partnery hýčkali a záměrně jim dávali více moci, než by odpovídalo počtu jejich poslanců. Ale když silnější toho slabšího ničí, tak to dopadne blbě. Když jsme u Německa, tak kancléř Schröder ničil Zelené, jak mohl. Nesmírně nadanému Joschkovi Fischerovi pomocí mého přítele Franka-Waltera Steinmeiera tak tuneloval ministerstvo zahraničí, že novináři říkali Fischerovi ministr zahraničí pro Střední východ a Jižní Ameriku. Evropskou politiku, vztahy s Ruskem a Amerikou si bereme k sobě na kancléřský úřad.
Jaké v tomto ohledu máte zkušenosti s Nečasem?
On to viděl tak, že jsme konkurence a musíme být zničeni. My jsme se bránili, to je pravda, ale slabší strana těžko může začít ničit tu silnější.
Bylo by vám líto, kdyby vláda musela předčasně skončit?
Víte, co to jsou smíšené pocity... Když vidíte, jak se tchyně s vaším novým mercedesem řítí do propasti. Tady mám rozporuplné pocity. Na jedné straně přiznávám, že bych tu rád ještě některé věci dotáhl do konce, pač jsem si vědom, že už se sem nikdy nevrátím.
Vždyť budete znovu kandidovat, a já si myslel, že chcete znovu být ministrem zahraničí.
Kandiduji na poslance, nikoliv na ministra. A jak dnes preference vypadají, tak žádnou šanci vrátit se sem nemám. Tady bude sedět já nevím Honza Kohout, Hamáček nebo někdo jiný. Já už ne. Takže jako každý člověk bych nerad šel od válu, když je práce ještě rozdělaná. Na druhé straně, čistě ze sobeckých důvodů míti před volebním bojem, který bude tentokrát velice tvrdý a který začne počítám nejpozději s novým rokem, delší dovolenou, to bych taky uvítal.
Myslel jsem to jinak: jestli je tato vláda užitečná a jestli by vám jejího konce bylo líto z hlediska zájmů republiky.
Ano. Samozřejmě nejen já, nýbrž ještě i jiní by rádi dotáhli svou práci. Kalousek byl opravdu dobrý ministr financí, a teď, kdy hospodářsky už dna bylo dosaženo a v Evropě to pomalu začne jít nahoru, má dost peněz na to, aby rozjel hospodářský vzestup. Představuji si, že by to teď nerad přenechal někomu jinému. Žádný člověk nemá rád, když někdo jiný těží z vaší práce a sklízí plody, které nezasel. Prostě: myslím, že ta vláda je užitečná a že by měla pokračovat, a pak... a pak bog znajet.
Jaký bezprostřední vývoj v české politice očekáváte?
Myslím, že příštích čtrnáct dní to bude hrozný. Ale doufám, že i většina ODS si uvědomí, že příštího premiéra nevybírají oni, ale prezident.
A kdyby sama ODS Petra Nečase přinutila odstoupit?
Tak je to špatně. Ze všech výše jmenovaných důvodů.
Až dosud to byl dobrý premiér?
Jako každý člověk má své silnější a své slabší stránky. Myslím, že se opravdu snažil o nutné reformy, ale je pravda, že jistý proud v ODS mu v mnohém bránil. Musíme si uvědomit, že těžkosti mu povstaly i z toho, jak se od něj odvrátil předešlý pan prezident. Bohužel se mu nepodařilo nastavit dobré vztahy uvnitř vlády, on nás pořád z něčeho podezříval a pořád v nás viděl konkurenci. Největší problém pro něho byl ovšem on sám. Je to strašně introvertní člověk, což není pro politika vhodná vlastnost. Mnoho lidí by mu mnohé odpustilo, kdyby byl víc otevřený, vycházel lidem vstříc a otevřeně se s nimi bavil.
Máte ho rád lidsky?
Rád je blbej výraz. Rád mám holky, ne ministerský předsedy.
No tak, Kalouska máte určitě rád.
A to je ještě něco jinýho. My se s Kalouskem umíme společně smát, někdy nás dokonce ve stejnou chvíli napadne stejná myšlenka. Blbý příklad z oné středeční schůze vlády, kde nás premiér držel na vládě ještě v jedenáct v noci. Tak jsem Kalouskovi poslal vzkaz na papírku: je na čase, abychom založili ministerské odborové hnutí. A on: zrovna jsem vám to chtěl taky napsat. Rozumíte, s ním myslíme paralelně, to je jiný vztah než s ostatními politiky. Jinak bych trval na tom, že rád mám jenom holky.
Lidové noviny, 15. 6. 2013, rubrika: Rozhovor, str. 11